Putin walczy z „wynalazkiem zachodnich służb”. Sypią się kary

Ofiarą technologii deepfake padają obecnie przede wszystkim znani ludzie, wkrótce zagrożony będzie każdy. Na zdjęciu: Władimir Putin
Bloomberg

Rosyjskie władze zagroziły Twitter’owi, Google i Facebook’owi kolejnymi karami finansowymi za odmowę usunięcia treści, które nie podobają się Kremlowi. Dostaje się także rosyjskim portalom.

Twitter może zostać ukarany grzywną 24 mln rubli (1,23 mln zł) za odmowę usunięcia zabronionych w Rosji treści, czego żądała państwowa inspekcja komunikacji społecznej (Roskomnadzor). Google i Facebook grożą grzywny w wysokości 20 mln rubli (1,02 mln zł) – informuje agencja TASS, powołując się na informacje z sądu rejonowego na Tagance w Moskwie.

CZYTAJ TAKŻE: Spowalniając Twittera, Kreml uderzył w… swoją sieć i portale

„Sąd otrzymał sześć protokołów przeciwko Twitterowi, sporządzonych na podstawie części 2 art. 13.41 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Federacji Rosyjskiej (właściciel strony internetowej lub zasobu informacyjnego w sieci informacyjno-telekomunikacyjnej „Internet”, nie usuwa informacji, jeżeli obowiązek usunięcia takich informacji przewidują przepisy Federacji Rosyjskiej). Za każdy protokół spółce grozi grzywna w wysokości do 4 mln rubli, łącznie 24 mln rubli”.

W odniesieniu do Google i Facebooka sąd dostał pięć protokołów. Za każdy grozi im również grzywna w wysokości do 4 milionów rubli, w wyniku czego mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 20 milionów rubli.

W kwietniu sąd nałożył na Twittera grzywnę w wysokości 8,9 mln rubli za odmowę usunięcia wezwań do udziału nastolatków w protestach poparcia Aleksieja Nawalnego. Grzywny dostały też inne portale – rosyjskie: VKontakte – 1,5 mln rubli (450 tyś. zł) i Odnoklassniki – 4 mln  rubli oraz chiński TikTok – 2,6 mln rubli.

Rosyjskie władze ogłosiły niedawno, że Twitter usunął 60 proc. treści, które Roskomnadzor uznał za naruszające prawo. Wciąż jednak na portalu było około tysiąca takich, które Kreml uważa za nielegalne w Rosji. Przede wszystkim wezwania do obrony Aleksieja Nawalnego i materiały obnażające korupcję, nepotyzm i nadużycia władz.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zablokuje YouTube, Twittera i Facebooka. Zaskakujący powód

Według Władimira Putina internet jest wynalazkiem zachodnich służb specjalnych, które „siedzą, słuchają i gromadzą informacje obronne”. Zgodnie z tą filozofią, pod koniec grudnia 2020 r Putin podpisał ustawę zezwalającą Roskomnadzorowi na spowolnienie i zablokowanie zagranicznych platform internetowych, które zdaniem rosyjskich urzędników cenzurują rosyjskie media państwowe.

W połowie marca rosyjski nadzór telekomunikacyjny spowolnił Twittera, dając Amerykanom miesiąc na usunięcie jakoby nielegalnych i szkodliwych informacji. Sąd w Moskwie ukarał Twitter grzywną 3,2 mln rubli (160 tyś zł) za „systematycznie nieusuwanie niezgodnych z rosyjskim prawem informacji”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

AI wykryje oszustów na aplikacji randkowej. Kim są?

Naukowcom udało się opracować algorytm, który wyszukuje w aplikacjach randkowych oszustów. Sztuczna inteligencja (AI) ...

E-rower w subskrypcji, jak muzyka i film. Efekt pandemii

Założyciele popularnej aplikacji muzycznej wchodzą w nowy biznes. Ze strumieniowania muzyki przerzucili się na ...

W Chinach mają sposób na inwigilację dzieci. Przez lampę

Właściciel serwisu wypuścił lampę, która ma monitorować uczniów podczas odrabiania lekcji i nauki. W ...

Miliard dolarów straty Ubera. Firma obiecuje zysk w 2021 roku

Spółka oferująca aplikację do zamawiania przejazdów miała w III kwartale 1,16 mld dol. straty ...

Gracze z całego świata sfinansowali polską tawernę

Rodzime studio Kraken Unleashed zebrało pieniądze na swój pierwszy tytuł – „Crossroads Inn” na ...

TikTok z przytupem wchodzi do Polski. Chce też przyciągnąć biznes

Chińska platforma, na której użytkownicy prezentują krótkie treści wideo, głównie amatorskich teledysków, uruchomiła swoje ...