Apple odrzuciło milion aplikacji. Są kontrowersje

David Paul Morris/Bloomberg

Apple twierdzi, że odrzuciło prawie 1 milion nowych aplikacji, które zostały przesłane do jego AppStore w 2020 roku. Było wśród nich mnóstwo podróbek i przynęt cyberprzestępców.

Koncern postanowił być bardziej otwarty i transparentny w kwestii procedury przyjmowania aplikacji do App Store. To efekt nacisku prawodawców w USA raz procesu, jaki koncernowi wytoczył deweloper gier Epic Games. Apple poważnie wzięło się za usuwanie i odrzucanie gier, które są podróbkami.

Dlatego też w 2020 roku odrzucono lub usunięto z platformy około miliona aplikacji problematycznych i prawie milion aktualizacji. Większość z nich to aplikacje na iPhone’a, które zostały już zauważone podczas dochodzenia przez testerów aplikacji. Według danych TApple w App Store jest około 1,8 miliona aplikacji.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Apple pozwala tylko na instalowanie aplikacji z własnego sklepu na iPhone i wielokrotnie podkreśla, że jej ścisła kontrola jest ważna dla bezpieczeństwa użytkowników. Pobiera za to oczywiście opłatę od deweloperów w wysokości 15-30 proc. ceny aplikacji.

Taki system budzi jednak kontrowersje. Komisja Unii Europejskiej zarzuca Apple nieuczciwą konkurencję w aplikacjach do strumieniowego przesyłania muzyki, a w Kalifornii toczy się proces, w ramach którego twórca gier Epic Games, m.in. twórca „Fortnite” chce ominąć sklep z aplikacjami na iPhone i samemu sprzedawać swoje gry właścicielom iPhone. Epic twierdzi, że Apple wyolbrzymia rolę kontroli aplikacji w bezpieczeństwie użytkowników. Natomiast developer Kosta Eleftheriou poinformował, że udało mu się dodać do App Store wiele fałszywych aplikacji, które przeszły proces recenzji Apple.

Apple, w ramach udowadniania potrzeby tej kontroli w App Store postanowiło więc ujawnić szczegóły na temat polityki akceptowania i odrzucania aplikacji. W 2020 roku ponad 180 tys. programistów opublikowało w sklepie swoją pierwszą aplikację. Jednocześnie aż milion aplikacji zostało odrzuconych.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Koncern poinformował, że spośród tego miliona aż 215 tys. aplikacji odrzucono z powodu naruszenia ochrony danych, a 150 tys. z powodu spamu lub kopiowania innych aplikacji, a 48 tys., ponieważ zawierały, że ukryte lub nieudokumentowane funkcje. Natomiast 95 tys. było „przynętą” na ofiary ataków cyberprzestępców.

Poza tym udało się także wykryć zakup za pomocą 3 mln skradzionych kart kredytowych i zablokować te transakcje. Apple twierdzi, że dzięki temu udało się zapobiec wyłudzeniom i oszustwom na kwotę ponad 1,5 miliarda dolarów.

Apple odrzuciło także 205 tys.  nowych rejestracji kont deweloperów z powodu podejrzenia oszustwa. Usunięto około 470 tys. profili deweloperów, a 244 miliony kont klientów zostało dezaktywowanych z powodu oszustw i nadużyć. W zeszłym roku koncern zablokował tworzenie 424 milionów nowych profili użytkowników, ponieważ wykazywały wzorce zgodne z próbą wyłudzenia danych.

Apple twierdzi, że niedawno wdrożyło nowe narzędzia do weryfikacji ocen i sprawdzania autentyczności kont.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Smartfon obudowany ludzką skórą? Szokujące urządzenie

Zespół naukowców zbudował obudowę smartfona z syntetycznej skóry, która naśladuje ludzką i reaguje na ...

Ikea chce otworzyć e-sklep, także z meblami innych producentów

Szwedzki koncern pracuje nad własną platformą typu marketplace. Będzie na niej sprzedawać nie tylko ...

Serial na podstawie polskiej gry? Sony zainteresowane

„Serial Cleaner” to gra wideo studia Draw Distance, opowiadająca historię nowojorskiej mafii lat 90. ...

Twórczyni serialu „Fleabag” podpisała kontrakt z Amazonem

Aktorka i scenarzystka Phoebe Waller-Bridge, twórczyni popularnego serialu „Fleabag” podpisała umowę partnerską z Amazon ...

Polska ma nowe centrum innowacji

W Warszawie ruszyło pierwsze w regionie środkowej Europy i 46. na świecie Microsoft Technology ...

Prezydent Iranu znalazł sposób na zamieszki. Wyłączył internet

Prezydent Iranu Hasan Rouhani stłumił zamieszki w kraju, spowodowane podwyżkami cen paliwa i innych ...