Apple odrzuciło milion aplikacji. Są kontrowersje

David Paul Morris/Bloomberg

Apple twierdzi, że odrzuciło prawie 1 milion nowych aplikacji, które zostały przesłane do jego AppStore w 2020 roku. Było wśród nich mnóstwo podróbek i przynęt cyberprzestępców.

Koncern postanowił być bardziej otwarty i transparentny w kwestii procedury przyjmowania aplikacji do App Store. To efekt nacisku prawodawców w USA raz procesu, jaki koncernowi wytoczył deweloper gier Epic Games. Apple poważnie wzięło się za usuwanie i odrzucanie gier, które są podróbkami.

Dlatego też w 2020 roku odrzucono lub usunięto z platformy około miliona aplikacji problematycznych i prawie milion aktualizacji. Większość z nich to aplikacje na iPhone’a, które zostały już zauważone podczas dochodzenia przez testerów aplikacji. Według danych TApple w App Store jest około 1,8 miliona aplikacji.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Apple pozwala tylko na instalowanie aplikacji z własnego sklepu na iPhone i wielokrotnie podkreśla, że jej ścisła kontrola jest ważna dla bezpieczeństwa użytkowników. Pobiera za to oczywiście opłatę od deweloperów w wysokości 15-30 proc. ceny aplikacji.

Taki system budzi jednak kontrowersje. Komisja Unii Europejskiej zarzuca Apple nieuczciwą konkurencję w aplikacjach do strumieniowego przesyłania muzyki, a w Kalifornii toczy się proces, w ramach którego twórca gier Epic Games, m.in. twórca „Fortnite” chce ominąć sklep z aplikacjami na iPhone i samemu sprzedawać swoje gry właścicielom iPhone. Epic twierdzi, że Apple wyolbrzymia rolę kontroli aplikacji w bezpieczeństwie użytkowników. Natomiast developer Kosta Eleftheriou poinformował, że udało mu się dodać do App Store wiele fałszywych aplikacji, które przeszły proces recenzji Apple.

Apple, w ramach udowadniania potrzeby tej kontroli w App Store postanowiło więc ujawnić szczegóły na temat polityki akceptowania i odrzucania aplikacji. W 2020 roku ponad 180 tys. programistów opublikowało w sklepie swoją pierwszą aplikację. Jednocześnie aż milion aplikacji zostało odrzuconych.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Koncern poinformował, że spośród tego miliona aż 215 tys. aplikacji odrzucono z powodu naruszenia ochrony danych, a 150 tys. z powodu spamu lub kopiowania innych aplikacji, a 48 tys., ponieważ zawierały, że ukryte lub nieudokumentowane funkcje. Natomiast 95 tys. było „przynętą” na ofiary ataków cyberprzestępców.

Poza tym udało się także wykryć zakup za pomocą 3 mln skradzionych kart kredytowych i zablokować te transakcje. Apple twierdzi, że dzięki temu udało się zapobiec wyłudzeniom i oszustwom na kwotę ponad 1,5 miliarda dolarów.

Apple odrzuciło także 205 tys.  nowych rejestracji kont deweloperów z powodu podejrzenia oszustwa. Usunięto około 470 tys. profili deweloperów, a 244 miliony kont klientów zostało dezaktywowanych z powodu oszustw i nadużyć. W zeszłym roku koncern zablokował tworzenie 424 milionów nowych profili użytkowników, ponieważ wykazywały wzorce zgodne z próbą wyłudzenia danych.

Apple twierdzi, że niedawno wdrożyło nowe narzędzia do weryfikacji ocen i sprawdzania autentyczności kont.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego internetu, który ma zapewnić dostęp do sieci z każdego zakątka ...

W 2018 roku wygrał Samsung. Huawei jednak nie pokonało Apple

Rynek smartfonów słabnie. W 2018 roku na świecie sprzedało się ich 1,388 mld, o ...

Rewolucja w e-handlu? Goryle dostarczą zakupy w 10 minut

Ten startup powstał w Berlinie niecały rok temu, a już stał się jednorożcem, z ...

Te gwiazdy internetu zarabiają miliony, choć nie istnieją

Lil Miquela, 19-letnia celebrytka z Instagrama, Shudu, czarnoskóra modelka, czy Janky, gwiazda TikToka – ...

Tik Tok, czyli jak dotrzeć do nastolatków

Z Tik Toka na całym świecie korzysta ponad 1,5 mld klientów. W Polsce konta ...

Bartłomiej Klinger: Szkoły z szybkim internetem z OSE do końca 2020 r.

Zamierzamy podłączyć 25 tys. szkół podstawowych i średnich do szybkiego, światłowodowego, bezpiecznego i darmowego ...