Rosja szykuje się do odcięcia internetu. „Sukces testów”

Ofiarą technologii deepfake padają obecnie przede wszystkim znani ludzie, wkrótce zagrożony będzie każdy. Na zdjęciu: Władimir Putin
Bloomberg

Podczas testów z czerwca i lipca Rosja zdołała odłączyć się od globalnego internetu. Ma to służyć podniesieniu poziomu cyberbezpieczeństwa.

O powodzeniu testów napisał we czwartek dziennik RBC, powołując się na dokumenty grupy roboczej, której zadaniem była poprawa bezpieczeństwa internetowego Rosji. Kraj przyjął pod koniec 2019 r. przepisy, znane jako ustawa o „suwerennym internecie”, mające na celu ochronę kraju przed odcięciem od zagranicznej infrastruktury, w odpowiedzi na to, co Rosja nazwała „agresywnym charakterem” narodowej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego Stanów Zjednoczonych. Po agresji na Ukrainę odcięciem Rosji od globalnych systemów zagroziły USA, co sparaliżowałoby np system płatniczy. Dlatego ruszyły pracę nad alternatywami dla takich scenariuszy.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła pierwsza rosyjska sieć 5G. Właścicielem skruszony miliarder

Mimo to ustawa wywołała konsternację wśród działaczy na rzecz wolności słowa, którzy obawiali się, że posunięcie to wzmocni nadzór rządu nad cyberprzestrzenią, rząd będzie kontrolował wszystkie transfery.

Testy z udziałem wszystkich głównych rosyjskich firm telekomunikacyjnych odbyły się od 15 czerwca do 15 lipca i zakończyły się sukcesem, według wstępnych wyników, RBC powołało się na źródło w grupie roboczej. Ich celem jest określenie zdolności ‚Runet’ do działania w przypadku zewnętrznych zniekształceń, blokad i innych zagrożeń. Inne źródło dziennika podało, że przetestowano możliwość fizycznego odłączenia rosyjskiej części internetu. Nie było od razu jasne, jak długo trwało rozłączenie ani czy wystąpiły zauważalne zakłócenia w ruchu internetowym.

Prawo przewiduje, że testy będą przeprowadzane co roku, ale operacje zostały odwołane w 2020 r. z powodu komplikacji związanych z pandemią Covid-19.

Karen Kazaryan, szef firmy analitycznej Internet Research Institute, powiedział agencji Reuters, że testy były prawdopodobnie oznaką aktywności po roku nic nie robienia i że nie spodziewa się, że Rosja w najbliższym czasie uruchomi suwerenny internet. – Biorąc pod uwagę ogólną tajność procesu i brak publicznych dokumentów na ten temat, trudno powiedzieć, co wydarzyło się w tych testach – powiedział.

Kreml wiedział o testach, powiedział rzecznik prasowy Dmitrij Pieskow, opisując je jako zaplanowane. Powiedział też, że Rosja musi być gotowa na wszystko.

Ustawodawstwo ma na celu skierowanie rosyjskiego ruchu internetowego i danych przez punkty kontrolowane przez władze państwowe i zbudowanie krajowego systemu nazw domen, aby umożliwić dalsze działanie Internetu, nawet jeśli Rosja zostanie odcięta od globalnych systemów.

CZYTAJ TAKŻE: Putin walczy z „wynalazkiem zachodnich służb”. Sypią się kary

W czerwcu 2019 roku prezydent Władimir Putin powiedział, że Moskwa musi zapewnić, aby „Runet” mógł funkcjonować w niezawodny sposób, aby chronić się przed wyłączeniem serwerów znajdujących się poza kontrolą Rosji w innych krajach i narażeniem ich operacji na szwank.

Według RBC, państwowy regulator łączności Roskomnadzor powiedział, że testy miały na celu poprawę integralności, stabilności i bezpieczeństwa rosyjskiej infrastruktury internetowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zdecydujesz, o czym śnisz. Założysz rękawicę

Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem, które pozwoli wpływać na to, o czym śnimy. ...

Założyciel Apple za „prawem do naprawy”. Wbrew koncernom

Współzałożyciel Apple Steve Wozniak z entuzjazmem poparł ruch „prawa do naprawy”, mimo iż Apple ...

Polska platforma od benefitów rozpycha się za granicą

Motivizer pozyskał 4 mln zł na rozwój systemu wspierającego zarządzanie HR w firmach oraz ...

Chuck Norris wciąż w grze. Powraca jako dowódca czołgu

Jedna z najpopularniejszych gier wideo jeszcze bardziej wzmocni swoją rozpoznawalność. Mowa o „World of ...

Po co działka? Amerykanie instalują na okrętach lasery

Amerykańskie okręty wojenne zyskają nową, potężną broń. To laser do zestrzeliwania pocisków manewrujących oraz ...

Okulary z AI, zginane laptopy, przełom w LCD… Trendy 2021

Wszędobylska sztuczna inteligencja i wydajna łączność 5G – te trendy zdominują 2021 r. w ...