Kłopoty Facebooka. W USA chcą zablokować fuzję jego serwisów

Amerykańska Federalna Komisja Handlu może pokrzyżować plany Marka Zuckerbega, który chce połączenia swoich platform społecznościowych, tzn. Instagrama, Messengera oraz WhatsAppa.

Publikacja: 16.12.2019 20:34

Kłopoty Facebooka. W USA chcą zablokować fuzję jego serwisów

Foto: Bloomberg

Komisja prowadzi śledztwo antymonopolowe przeciwko Facebookowi, który ich zdaniem łamie zasady uczciwej i zdrowej konkurencji. Komisja wszczęła dochodzenie na wiosne, zaraz po ogłoszeniu planu połączenia platform. Zdaniem amerykańskiego giganta dzięki temu użytkownicy mogliby łatwiej i wygodniej porozumiewać się między sobą. Zuckerbeg zapewnia, że chce zbudować „fundamenty komunikacji społecznej zgodne z kierunkiem, na którym ludziom coraz bardziej zależy”.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty Facebooka. Aktywuje aparaty w smartfonach

W praktyce umożliwia to przesyłanie zaszyfrowanych wiadomości przez 2,7 miliardów osób i to wszystko w w ramach jednej dedykowanej aplikacji. Te wiadomości natomiast będzie można odbierać w innym programie.

Według doniesień dzienników „New York Times” i „Wall Street Journal” Komisja uważa, że wchłonięcie przez Facebook aplikacji zmniejszy konkurencję w mediach społecznościowych. Przewodniczący FTC Joseph Simon w sierpniowym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” powiedział, że ta integracja zniweczyłaby wszelkie możliwości rozbicia firmy, gdyby Komisja uznała ich praktyki za niekonkurencyjne. Łatwiej jest bowiem przeprowadzić odpowiednie procedury, jeśli firmy utrzymują odrębne struktury biznesowe i nie posiadają zintegrowanej infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook zmienia logo. Nowe barwy mają zakryć problemy

To gorący czas dla Facebooka, niedawno miały miejsce bowiem potężne wycieki danych, w tym do firmy analitycznej Cambridge Analytica. Wówczas Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebooka rekordową karę w wysokości 5 mld dolarów. Dodatkowo różne dochodzenia prowadzone pod kątem monopolistycznym m.in. przez Departament Sprawidliwości USA, czy Kongres miały nawet zmusić koncern do rezygnacji z kolejnego zakupu, aplikacji Houseparty, dzięki której użytkownicy mogą prowadzić grupowe rozmowy wideo.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji