Europejscy dziennikarze stają w obronie praw autorskich

27 marca ma odbyć się głosowanie w sprawie dyrektywy o prawach autorskich. Parlament Europejski zbiera się, by ostatecznie przegłosować regulacje, które od niemal trzech lat stanowią przedmiot zaciekłych sporów.

Publikacja: 21.03.2019 10:55

Europejscy dziennikarze stają w obronie praw autorskich

Foto: Adobe Stock

Mają one wreszcie zapewnić mediom i artystom uzyskanie części dochodów generowanych w sieci dzięki ich twórczości. Dziś największą część zysku przechwytują amerykańskie olbrzymy internetu. Ponad 260 dziennikarzy, redaktorów naczelnych, fotoreporterów i wydawców wiodących tytułów z całej Europy, w tym z Polski, wystosowało apel w tej sprawie. „Prawdziwa obrona internautów to dostęp do niezależnej i różnorodnej informacji” – czytamy w nim.

Podpisani pod listem przedstawiciele mediów z całej Unii przekonują, że kwestia ta ma ogromne znaczenie dla prasy, artystów, demokracji i kultury. „Jest ona przedmiotem niesamowitej batalii toczonej przez wielkie platformy. Od wielu miesięcy, we wszystkich mediach społecznościowych, raz po raz powtarzana jest groźba: jeśli dyrektywa europejska o prawach autorskich zostanie przyjęta, oznaczać to będzie koniec wolności w Internecie” – piszą dziennikarze.

I przekonują, że nie jest prawdą, że internauci stracą darmowy dostęp do wszelkich usług, a twórczość i informacja zostaną zduszone przez cenzurę. Ale hasła, że „stracimy to, co stało się podstawowym składnikiem naszego życia: wolny internet i jego nieskończone bogactwo” to fałsz – jedna z najbardziej intensywnych kampanii dezinformacyjnych w historii.

CZYTAJ TAKŻE: Starcie twórców z gigantami sieci

Czy internauci naprawdę będą musieli płacić za dostęp do sieci i przesyłanie utworów? Nie. Dyrektywa mówi to dobitnie. Tylko te platformy, które  czerpią z sieci poważne zyski będą opłacać media, artystów i autorów. „Czy zostaną zrujnowane i zmuszone do zaprzestania działalności? Absolutnie nie. Zajmujące niezwykle dominującą pozycję, dwie duże platformy amerykańskie wchłaniają dzisiaj prawie 80 proc. dochodów z reklamy w internecie. Dziesiątki miliardów dolarów rocznie. Jeśli zapłacą kilkaset milionów dolarów autorom utworów, to ich to nie zabije, tak, jak nie zabije ich nałożenie minimalnych podatków w Europie” – czytamy w apelu.

Dziennikarze podkreślają, że internauta potrzebuje wolnej i pluralistycznej prasy, ochrony przed „fake newsami”, próbami manipulacji opinią publiczną, przed propagandą struktur państwowych, lobbystów gospodarczych i trolli. „Potrzebuje żywej, działającej demokracji. Ale do tego wszystkiego potrzebne są niezależne i krytyczne media, które mogą utrzymać się ze swojej pracy. Przyjęcie tej dyrektywy to dla mediów sprawa życia i śmierci i kwestia utrzymania się wielu artystów i autorów” – alarmują media z całej UE.

CZYTAJ TAKŻE: Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Apel podpisały m.in. „Figaro”, „Le Monde”, „Der Spiegel”, „Corriere della Sera”, „La Stampa”, „El Mundo”, „The Guardian”, „Daily Telegraph”, czy „AFP”.

Pełna treść apelu dziennikarzy

Prawdziwa obrona internautów to dostęp do niezależnej i różnorodnej informacji

Parlament europejski zbiera się w końcu marca, żeby ostatecznie przegłosować dyrektywę o prawach autorskich. Tekst dyrektywy, od niemal trzech lat stanowiącej przedmiot zaciekłych sporów, ma wreszcie zapewnić mediom i artystom uzyskanie części dochodów generowanych w sieci dzięki ich twórczości)

Póki co, największą część zysku przechwytują amerykańskie olbrzymy internetu. Kwestia ta ma ogromne znaczenie dla prasy, artystów, demokracji i kultury. Jest przedmiotem niesamowitej batalii toczonej przez wielkie platformy.

Od wielu miesięcy, we wszystkich mediach społecznościowych, raz po raz powtarzana jest groźba: jeśli dyrektywa europejska o prawach autorskich zostanie przyjęta, oznaczać to będzie koniec wolności w internecie.

Internauci stracą darmowy dostęp do wszelkich usług. Twórczość i informacja zostaną zduszone przez cenzurę. Stracimy to, co stało się podstawowym składnikiem naszego życia: wolny internet i jego nieskończone bogactwo. Przerażająca perspektywa… Dziesiątki tysięcy stron rozpowszechnia petycję, której tytuł brzmi niczym rozkaz: « Ratujcie internet » . Któż nie walczyłby o taką sprawę?

A przecież nie można uniknąć stwierdzenia, że wszystkie te nie znoszące sprzeciwu wypowiedzi to jedna z najbardziej intensywnych kampanii dezinformacyjnych w historii. Czy internauci naprawdę będą musieli płacić za dostęp do sieci i przesyłanie utworów? Nie. Dyrektywa mówi to dobitnie. Tylko te platformy, które czerpią z sieci poważne zyski będą opłacać media, artystów i autorów.

Czy zostaną zrujnowane i zmuszone do zaprzestania działalności? Absolutnie nie. Zajmujące niezwykle dominującą pozycję, dwie duże platformy amerykańskie wchłaniają dzisiaj prawie 80% dochodów z reklamy w internecie. Dziesiątki miliardów dolarów rocznie. Jeśli zapłacą kilkaset milionów dolarów autorom utworów, to ich to nie zabije, tak, jak nie zabije ich nałożenie minimalnych podatków w Europie.

Na takiej zasadzie funkcjonują przecież wszystkie przedsiębiorstwa rozpowszechniające utwory: płacą ich autorom.

Inny z fake newsów kolportowanych przez lobbystów mówi, że wprowadzenie dyrektywy równa się wprowadzeniu cenzury. To naprawdę szczyt wszystkiego, zważywszy, że dyrektywa broni dziennikarzy, których koledzy postradali życie walcząc z cenzurą.

Jeśli niektóre artykuły czy piosenki znikną z sieci, to będzie to wyłączna decyzja wielkich platform. Póki co grożą one w ten sposób mediom i artystom. Z jednej tylko przyczyny : nie chcą im płacić.

Groźba nie jest abstrakcyjna. W przeszłości, pewna wielka wyszukiwarka na krótki czas « wykatalogowała » media jednego z krajów europejskich, które żądały uczciwej zapłaty. Wciągnięte na „listę” media zostały następnie zmuszone do kapitulacji, żeby pozostać w sieci. Stosunkowo niedawno, we wrześniu zeszłego roku, włoska Wikipedia zgasła w przeddzień głosowania parlamentu europejskiego w sprawie dyrektywy, by pokazać internautom, jak wyglądałby świat po wejściu dyrektywy w życie. Była to dziwna próba zastraszenie, jako że Wikipedii ten tekst europejski nie dotyczy.

I właśnie dlatego, żeby uniknąć tego typu scenariusza, kraje UE zwierają szyki. Olbrzymom internetu trudno będzie przecież « wykatalogować » media pięciuset milionów Europejczyków. UE to rynek, bez którego nie mogą się obejść.

Ryzyko cenzury naprawdę istnieje. Ryzyko ograniczenia informacji, które powstałoby pod nieobecność dyrektywy. W razie gdyby wszystkie dochody dalej spływały do platformy, pozbawiając stopniowo media środków do życia. Ta sytuacja już istnieje. Dziesiątki gazet zostało zamkniętych. I A demokracja jest w niebezpieczeństwie.

To prawda, ze internauta potrzebuje wolnej i pluralistycznej prasy. To prawda, że potrzebuje on ochrony przed fake newsami, przed próbami manipulacji opinią publiczną, przed propagandą struktur państwowych, lobbystów gospodarczych i trolli. Potrzebuje żywej, działającej demokracji. Ale do tego wszystkiego potrzebne są niezależne i krytyczne media, które mogą utrzymać się ze swojej pracy. Przyjęcie tej dyrektywy to dla mediów sprawa życia i śmierci i kwestia utrzymania się wielu artystów i autorów.

To także kwestia utrzymania bogatego i różnorodnego internetu, w którym informacja i kultura zajmują należne sobie miejsce.

Sygnatariusze apelu dziennikarzy

Austria

APA Clemens Pig President and CEO of APA – Austrian Press Agency

President of Group39 – Independet European News Agencies Vice-President of Keystone-SDA, Suisse News Agency Member of the Board of Directors of MINDS International Member of the Supervisory Board of Austrian Association of Cooperatives

Austria MediaManager of the Year 2018

Der Standard     Oscar Bronner   Publisher, Der Standard

Kurier   Helmut Brandstätter Editorialist of Kurier (Austria)

Belgium

Belga News Agency        Patrick Lacroix  CEO

Het Nieuwsblad/De Gentenaar                Liesbeth Van Impe Editor-in-chief Het Nieuwsblad/De Gentenaar

La Dernière Heure Jean-Marc Gheraille Editor-in-Chief, La Dernière Heure.

Le Soir  Alain Lallemand Reporter at large, Le Soir (Belgium), Lorenzo Natali Prize 2000, Sigma Delta Chi Awards 2002 and 2007. Co-founder and administrator, European Investigative Networks (EIC).

Libre Belgique (la) Dorian de Meeûs Editor-in-Chief, La Libre Belgique

Libre Belgique (la) Christophe Lamfalussy Senior Correspondent, La Libre Belgique; laureate of the ‘Prix Dexia du journalisme’. Co-author of ‘Molenbeek-sur-Djihad’.

Press Club Brussels Europe Labaki Maroun Former head of world desk at Le Soir, president of Press Club Brussels Europe.

RTL Be   Christophe Giltay Grand Reporter à RTL – TVI  Carte de presse belge N° :  F03543

RTL Be   Jean-Pierre Martin Reporter at large since 1984 for RTL Belgique . Has covered the main conflicts in the world during the last 30 years. He works more specifically on Middle East and Central Africa and the year he spent in 1994 in Rwanda left its mark on him.

Bulgaria

24 chasa Georgi Milkov  Special foreign correspondent of 24 chasa

Capital.bg Rumiana Chervenkova Editor-in-chief of the economic information website capital.bg

Magazine Club Z Veselin Zhelev                Commentateur politique du magazine Club Z

Sega Daily Svetsolav Terziev       Analyst for The Sega Daily, PhD in Journalism, professor in Journalism at the University of Sofia and the Institute of Economy of Sofia, shortlisted laureate for the European Press Prize 2015

Croatia

Croatian News Agency Hina Damir Hainski Board Adviser

Croatia membre du Conseil EU Journalismfund.eu Sasa                Lekovic Free lance investigative reporter, editor and trainer & media consultant; Investigative Journalism Center president; EU Journalismfund.eu Advisory Board member

Athens News Agency  Aristidis Viketos correspondence of the Athens News Agency

Cyprus

Department of Politis newspaper and Union of Cyprus Journalists Giannis  Seitanides Chief editor of Economic Department of Politis newspaper, treasurer of the Union of Cyprus Journalists

OMEGA TV Christos Georgiou Chief editor at OMEGA TV

Phileleftheros newspaper and Union of Cyprus Journalists Lenia  Karatzia Journalist at Phileleftheros newspaper, vice president of the Union of Cyprus Journalists

Politis   Katia  Savva Editor, Politis Newspaper; winner of the Cyprus News Agency Award 2017; awarded an Honorary Distinction by the Cypriot NGO AWARE as part of its ‘Respect – Accept – Integrate’ campaign on asylum, migration and integration.

Sigma TV et PDG de Dias group Chrysanthos Tsouroullis Editor-in-chief of Sigma TV and CEO of Dias group.

Simerini,  ” 24Hours” and member of the Committee of the Union of Cyprus Journalists. Marios Demetriou Reporter for daily newspaper Simerini. columnist for the weekly newspaper ” 24Hours” and member of the Committee of the Union of Cyprus Journalists.

Union of Cyprus Journalists Christos Christophides General secretary of the Union of Cyprus Journalists

Union of Cyprus Journalists George Frangos President of the Union of Cyprus Journalists

Union of Cyprus Journalists Andreas Riris Member of the Board of Directors of the Union of Cyprus Journalists.

Union of Cyprus Journalists Anna Georgiou Petrou Secretary at the Union of Cyprus Journalists

Union of Cyprus Journalists Vera  Michael secretary at the Union of Cyprus Journalists

Chloé Emmanouilidis    Freelance Journalist

George  Theodoulou      Freelance journalist

Elena Stavrou    Freelance journalist

Marilena Mardapitta     Unemployed journalist

Czech Republic

CTK        Radka    Markova Editor-in-chief Czech News Agency (CTK), Journalist Quail 2003 (dedicated to outstanding Czech journalists below 33)

Sport (daily) and isport.cz Lukas Tomek editor-in-chief

Blesk (daily) and Aha! (daily)      Radek Lain Editor-in-chief

CTK Czeck News Agency Majstr Jiri  President

Czech Radio Lucie Vopalenska   Czech Radio journalist, Ferdinand Peroutka Prize 1998

Czech television Jakub Szanto  Middle East reporter for Czech Television in 2013-2018, Ferdinand Peroutka Prize 2017

Denik (daily)Roman Gallo            Editor-in-chief

Digizone.cz Filip Rozanek             Editor-in-chief

Flowee.cz,  Zdenek  Strnad         editor-in-chief

iDNES.cz Frantisek Strnad            Editor

Info.cz  Michal   Pur Editor-in-chief

Lidove noviny (daily) and www.lidovky.cz,         Veselin Vackov Editor-in-chief

Denmark

Mogens Blicher Bjerregård          President

Lars        Vesterløkke       Chefredaktør/adm. direktør,

France

AISNE NOUVELLE             Samir     HEDDAR               Editor in chief

Arte/France télévisions                Thierry De Lestrade        Journalist réalisateur, Arte/France télévisions

Bulletin Quotidien Bulletin – BQ               Laurent                BERARD-QUELIN              Rédacteur en chef, Bulletin Quotidien – BQ, président de la FNPS

CHARENTE LIBRE              Armel    LE NY     Editor in chief

Courrier de Gironde, de Courrier français et de La Renaissance du Loir-et-Cher Jean-Christophe GIRET Deputy Editor in chief

Courrier de Gironde, de Courrier français et de La Renaissance du Loir-et-Cher Marc-Paul  LEMAYEditor in chief

COURRIER DE LA MAYENNE, HAUT ANJOU et ECHO D’ANCENIS Jean-Michel       DESAUNAI Managing Director

COURRIER PICARD           Mickael                TASSART              Editor in chief

DAUPHINE LIBERE           Guy        ABONNENC        Editor in chief

DEPECHE DU MIDI           José       BIOSCA Global News Director

DNA/ALSACE/ BIEN PUBLIC / DAUPHINE LIBERE / EST REPUBLICAIN – JOURNAL DE SAONE ET LOIRE / PROGRES / REPUBLICAIN LORRAIN / VAUCLUSE MATIN / VOSGES MATIN Pascal       JALABERT Editor in chief

DORDOGNE LIBRE            Thomas                BRUNET               Editor in chief

ECHO DU BERRY               Ludovic MESNARD           Directeur délégué et rédacteur en chef

EST ECLAIR / LIBERATION CHAMPAGNE Nicolas FOSTIER               Delegate editor

EST REPUBLICAIN / REPUBLICAIN LORRAIN / VOSGES MATIN      Sebastien GEORGES Editor in chief

FIGARO                Alexis BREZET   Directeur des rédactions

FIGARO MAGAZINE        Laurence DE CHARRETTE               Managing Director

FIGARO MAGAZINE        Jean-Marc           Gonin    Reporter at large and editor in chief of Figaro Magazine (France)

FIGARO MAGAZINE        Guillaume           ROQUETTE          Directeur de la rédaction

France ANTILLES GUADELOUPE Caroline               BABLIN Editor in chief

GROUPE CENTRE France               Olivier   BONNICHON      Directeur de la coordination éditoriale

GROUPE SOGEMEDIA    Jean-Pierre         DE KERRAOULT

HAUTE PROVENCE INFO               Jean-Luc              ICARD   Publication Director

HEBDO DES SAVOIE        Stéphane            DUCRET                Editor in chief

ICN INFORMATEUR CORSE NOUVELLE    Paul AURELLI Publication Director Editor in chief

INDEPENDANT  Alain      BAUTE  General Director

INDEPENDANT DU PAS-DE-CALAIS           Valérie  SERBOURDIN     Publication director

JOURNAL D’ICI  Pierre    ARCHET                Managing Director

JOURNAL DU DIMANCHE             Hervé    GATTEGNO         Directeur de la Rédaction

JOURNAL DU DIMANCHE             Cyril       PETIT     Secrétaire Général

Journal du Médoc           Dominique          BARRET                Editor in chief

JOURNAL TOULOUSAIN                Rémi      DEMERSSEMAN                Directeur de la publication

JOURNAUX DE LOIRE ( Courrier de l’Ouest, Maine Libre, Presse Océan)  Marc      DEJEAN                Directeur des rédactions

LA DEPECHE DU MIDI     Lionel    LAPARADE          Editor in chief

LA LOZERE NOUVELLE    Calude  DONNADIEU      Director

La Renaissance Lochois Pierre    SCHMIDT             Editor in chief

LA SEMAINE DU PAYS BASQUE  Jean-Philippe     SEGOT  Président

La Vie corrézienne et du Semeur Hebdo              Cyril  GRÉGHI Editor in chief

La Voix du Nord                Patrick  Jankielewicz      Editor in chief

La Voix du Nord                Pierre    Mauchamp         Managing Director

L’ABEILLE DE LA TERNOISE            Benoit   CAILLIEZ               Directeur délégué et rédacteur en chef

L’AUXOIS LIBRE Sylvie    MEUNIER

Le Journal du Dimanche JDD       Benoit   Leprince               First RS

Le Monde           Florence              Aubenas              Reporter at large for Le Monde. Awards:  Prix Joseph Kessel  (2010) , Prix Jean Amila-Meckert (2010),  Globe de Cristal (2011) , Prix d’Académie (2015).

LE PELICAN         Florence              GURRIERI            Publication director

LE POHER / JOURNAL DE LA BRETAGNE  Erwan   CHARTIER-LE FLOCH        Directeur de publication et rédacteur en chef

Le Progrès / LE BIEN PUBLIC / LE JOURNAL DE SAÔNE-ET-LOIRE  Xavier   Antoyé Editor in chief

LE RESISTANT     Anne     CAZAUBON        Editor in chief

LES DERNIERES NOUVELLES D’ALSACE    Dominique JUNG             Editor in chief

MADAME  FIGARO          Anne Florence  SCHMITT              Managing Director

MEDIABASK       Antton  ETCHEVERRY      Editor in chief

MIDI LIBRE          Olivier   BISCAYE

NICE MATIN       Denis     CARREAUX          Directeur des rédactions

NORD LITTORAL                Philippe                HENON Editor in chief

NOUVELLE REPUBLIQUE               Christophe          HERIGAULT         Managing Director

NOUVELLES SEMAINE    Jacques                DANCALE             Rédacteur en chef

OPINION INDEPENDANTE            Hélène DUBOE Oresident and CEO

OUEST-France   François-Xavier LEFRANC              Editor in chief

Paris Match        Baptiste               Giroudon

PARISIEN-AUJOURD’HUI EN France        Stéphane            ALBOUY               Managing Director

PARIS-NORMANDIE        Thierry RABILLER             Editor in chief

PHARE DE RE, LE LITTORAL DE LA CHARENTE MARITIME ET HAUTE SAINTONGE Bertille SCHMIDT Publication director

PROVENCE          Philippe                SCHMIDT             Managing Director

RESEAU HEBDO ECO       Alain      VEYRET Président

safenewsrooms.org       Taha      Siddiqui               Founder safenewsrooms.org   / Print + TV Journalist | Instructor, SciencesPo | Human Rights Activist

SUD OUEST         Jean-Pierre         DORIAN               Editor in chief

SUD OUEST         Christophe          GALICHON          Managing Director

TELEGRAMME   Hubert  COUDURIER       Directeur de l’Information

TELEGRAMME   Samuel PETIT     Rédacteur en chef

TRIBUNE DE LYON           François               SAPY      Publication director

UNION REIMS, EST-ECLAIR, ARDENNAIS, LIBERATION CHAMPAGNE        Didier    LOUIS    Editor in chief

Vie corrézienne                Thibault                FAUVERGUE      Deputy Editor in chief

Cécile   Allegra Réalisatrice

Patrick  de Saint-Exupéry              

Jean-François    Delassus „Auteur realisateur / 150 hours  documentaries and fictions”

Etienne                Huver  

Virginie                Linhart  auteur – réalisatrice

Philippe Rochot               „indépendant Reporter Founder sites „Reportages pour mémoire and photo website http://philippe-rochot.piwigo.com/”

Frédéric Tonolli                Reporter at large

AFP        Fabrice Fries      President and CEO

Germany

Der Spiegel        Christoph Reuter             Middle East correspondent for Der Spiegel (Germany),  Reporter of the Year awarded by Medium Magazine in 2012, best non-fiction book in 2015 (awarded by NDR, the broadcasting corporation), Bayeux Calvados-Normandy Prize for War Reporters 2015.

Der Spiegel        Ehlers    Fiona     War and Crisis Reporter for Der Spiegel, ex foreign correspondent in Italy, Liberty Award 2008, EMMA award, Children’s Rights Award

Der Tagesspiegel             Caroline               Fetscher              Reporter and columnist for Der Tagesspiegel, Germany. She has covered among other issues the Kosovo war of 1999 and the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia in The Hague

Die Zeit                Bauer   Wolfgang             Reporter of the Chief Editor of Die Zeit (Germany), Bayeux Calvados-Normandy Prize for War Reporters in 2013, 2015 (Special Prize Prix Ouest-France Jean-Marin) and 2016, Nannen Prize for the Best Documentary 2016, Liberty Award 2016, Catholic Media Prize 2012

DPA       Peter     Kropsch                President and CEO dpa-Deutsche Presse-Agentur GmbH (Hamburg)

Katholische Nachrichten-Agentur Gmbh              Ludwig Ring-Eifel             Editor in chief of Katholische Nachrichten-Agentur GmbH

RTL- Allemagne                Antonia  Rados  Chief foreign correspondent of RTL-TV (Germany), German Television award 2003, Romy- award for best TV Documentary 2003 and Hanns- Joachim Friedrichs- award, Special mention of the Jury for a documentary at the Bayeux Calvados-Normandy Prize.  Dr. Rainer Hildebrandt Medal 2011, Hildegard von Bingen Award 2012. Emmy nomination 2013 and several other awards, including twice the Bavarian TV- award and twice the Austrian Romy-award for documentaries.

Société de production Kobalt Documentary        Katrin    Sandmann          Former Reporter at large for N24/Welt, now partner and CEO of TV production company Kobalt Documentary.

Peter Stefan      Hearbst                Editor in chief Saarbrücken

Carsten Stormer               Reporter at large based in Manilla, member of the association of reporters “Zeitenspiegel”, covering Cambodia, Myanmar, Iraq, Syria, Afghanistan, Sudan. He has written several books.

Greece

Antenna TV        Nicholas Vafiadis              Anchor, head of Foreign News Department,

AFP        Will Vassilopoulos            Video journalist- Rory peck prize  – He went behind the camera in 2011 and has since covered topics such as Greece’s economic crisis, political unrest in Egypt, Turkey and Romania, the conflict in Ukraine and most recently the migration crisis in Europe. He is the recipient of the 2016 Rory Peck Award for News for his film „Fear and Desperation: Refugees and Migrants Pour into Greece”

AFP        Angelos Tzortzinis            Photojournalist – Best Agency photographer Time Magazine

Athens – Macedonian Press Agency (ANA-MPA)               Michalis Psilos   President & CEO of Athens – Macedonian Press Agency (ANA-MPA)

I Femirida ton Syntakton              Nicholas  Voulelis             Director  I Femirida ton Syntakton (the Journalists’ Journal)

I Kathimerini     Nikos Konstantaras         Editor in chief

Hungary

Le Centre            Tamás Richárd                   Bodoky Investigative journalist and editor, and non-profit executive based in Budapest, Hungary. Bodoky has won the Gőbölyös Soma Prize for investigative journalism in 2008 for his articles on Hungary’s 2006 unrest and police brutality. Bodoky has won the Iustitia Regnorum Fundamentum and the Hungarian Pulitzer Memorial Prize for his investigative articles and freedom of information lawsuits on high level political corruption cases. Bodoky is Marshall Memorial Fellowship alumni, and member of international investigative journalism networks. In 2011 Bodoky co-founded Hungarian watchdog NGO and investigative journalism center atlatszo.hu, where he serves as editor and director.

Ireland

Geraldine Kennedy        Former editor of The Irish Times (Ireland) 2002-2011, the first woman editor in the newspaper’s history  and the first woman editor of a national daily in Western Europe.

Irish Times          Lara Marlowe    Correspondent of The Irish Times. As a foreign correspondent for The Irish Times since 1996, Lara Marlowe has covered France, Barack Obama’s first term in office and a dozen wars including former Yugoslavia, Iraq and Afghanistan. She has won three press awards.

Italy

ANSA    Stefano Allessandri         General director

ANSA    Luigi Contu                          Editor in chief

Corriere della Sera          Lorenzo Cremonesi         Reporter at large for Corriere della Sera (Italy). He covered conflicts from the Israeli-Palestinians to Lebanon, Iraq, Syria, Afghanistan, Pakistan, India, and Ukraine. He got numerous awards, the most recent “Il Premiolino” in Milan.

Corriere della Sera          Aldo Cazzullo

Corriere della Sera          Rugiero Corcella

Corriere della Sera          Paolo Fallai

Corriere della Sera          Giuliana Ferraino

Corriere della Sera          Cinzia Fiori

Corriere della Sera          Angelini Luca

Corriere della Sera          Luigi Ripamonti

Corriere della Sera          Irene Soave

Corriere della Sera          Carlo Vulpio

La Stampa           Alberto Abburrà              Deputy chief Digital Desk, La Stampa

La Stampa           Francesco Bei                    Chief of the Roma bureau, La Stampa

La Stampa           Maurizio Molinari             Editor in chief, La Stampa

La Stampa           Marco Zatterin                  Deputy editor in chief, La Stampa

La Stampa           Marco Bresolin                  Brussels correspondent, La Stampa

La Stampa           Paolo Mastrolilli                US correspondent, La Stampa

La Stampa           Christian Rocca                  Journalist, La Stampa

La Stampa           Marco Sodano                   Chief of the Digital Desk, La Stampa

Mattino di Padova          Paolo Cagnan                     Deputy editor in chief Mattino di Padova

Mattino di Padova          Paolo Possamai                 Editor in chief Mattino di Padova

Messaggero Veneto       Omar Monestier              Editor in chief Messaggero Veneto

Latvia

Uldis Dreiblats                  Investigative journalist and publisher, winner of the Bonnier Prize (1998) and Excellence Award of the Latvian Journalists’ Union (2007).

Lithuania

Lithuanian journalist’s union     Dainius Radzevicius        Chairman of Lithuanian journalists’ union (450 members. LJU is a member of IFJ and EFJ)

Šarunas Cerniauskas      Team of investigative reporters for TV programme “15min Investigative Unit” (Lithuania), winners of the International Peter Greste Freedom Of Speech Award 2017, Shortlisted at European Press Prize 2017; winners of the Lithuanian Journalists’ Union Vytautas Gedgaudas Prize for Journalism 2018, winners of the Investigative Journalism Award of Vilnius University Institute of Journalism 2017 and 2018.

Birute Davidonyte           Team of investigative reporters for TV programme “15min Investigative Unit” (Lithuania), winners of the International Peter Greste Freedom Of Speech Award 2017, Shortlisted at European Press Prize 2017; winners of the Lithuanian Journalists’ Union Vytautas Gedgaudas Prize for Journalism 2018, winners of the Investigative Journalism Award of Vilnius University Institute of Journalism 2017 and 2018.

Dovydas Pancerovas      Team of investigative reporters for TV programme “15min Investigative Unit” (Lithuania), winners of the International Peter Greste Freedom Of Speech Award 2017, Shortlisted at European Press Prize 2017; winners of the Lithuanian Journalists’ Union Vytautas Gedgaudas Prize for Journalism 2018, winners of the Investigative Journalism Award of Vilnius University Institute of Journalism 2017 and 2018.

Luxembourg

Le Quotidien     Fabien Grasser

Le Quotidien     Charles Michel

Tageblatt Dhiraj Sabharwal         Editor-in-chief of Tageblatt (Luxembourg), European Newspaper of the Year 2018 (European Newspaper Awards / Category: Local Newspaper)

Malta

Times of Malta Ray Bugeja          Editor Times of Malta

Netherlands

New York Times à Téhéran         Thomas Erdbrink              Bureau Chief of the New York Times in Tehran and reporter for De Volkskrant. His TV series “Our man in Tehran” won the top tv and journalism awards in the Netherlands in 2016, the Zilveren Nipkov award and two Tegel awards.

Poland 

Dziennik Gazeta Prawna              Krzysztof Jedlak                                Editor in chief  indépendant Dziennik Gazeta

Poland Press      Andrzej                Skworz                 Editor in chief  mensuel Press

Radio ZET            Katarzyna Buszkowska                  Directrice de l’information, Radio ZET

TVN       Wojciech Bojanowski     Reporter for TVN (Poland), Journalist of the Year 2017 and Prize in Investigative Journalism awarded by Polish media

Tygodnik Powszechny   Wojciech  Jagielski           Formerly reporter at Gazeta Wyborcza and the PAP agency, currently reporter for Tygodnik Powszechny. Winner of several awards, including the Tischner Prize, the Fikus Prize and le Prix Spécial Grand Press 2011.

ZPAF and ZAIKS Wojciech            Druszcz photograph, membre de l’Association polonaise des Artistes Photographes (ZPAF) et de l’Association des Artistes et Compositeurs Polonais (ZAIKS).

Portugal

Lusa agency        Mário Cruz                          photographer at Lusa agency

Romania

Agerpres             Claudia Nicolae                 Chief editor Agerpres

Slovakia

Dennik N             Andrej Ban        Staff reporter of Dennik N (Slovakia) and conflict areas photographer, eight times Best Journalist in Slovakia

TASR      Marian Kolar      Editor-in-chief of TASR, the biggest Slovak news agency

Slovenia

quotidien Delo                 Novica Mihajlovic           Editor at Novica Mihajlovic at Delo daily newspaper

Spain

El Mundo            Javier Espinosa  Reporter at large for El Mundo (Spain), Bayeux Calvados-Normandy Prize for War Reporters 1999, 2005 2006 and 2012, International Journalism Prize „King of Spain” 2000

El Pais   Maria Ángeles Espinosa Azofra                  Reporter at large for El Pais, Prize Ortega y Gasset for war reporting in Afghanistan 2001 and Irak 2003, Prize Víctor de la Serna for foreign correspondents 2011

Javier Bauluz                     Independent War Reporter and Photographer, Pulitzer Prize in Journalism in 1995

Ignacio Cembrero            Independent reporter (Spain), Former foreign correspondent of El País

José M. Seage                   Independent journalist, former Bagdad Bureau chief of Agencia EFE

Sweden

Agence de presse suédoise TT

Jonas Eriksson   CEO and director of editorial for the Swedish press agency TT

STT

Kimmo  Pietinen               CEO STT

United Kingdom

Daily Telegraph                Tim Butcher        Bestselling author and former Daily Telegraph Middle East Correspondent and African Bureau Chief. Awards: 2003 winner UK Press Gazette Team Reporting Award; 2007 shortlisted Foreign Press Association’s Foreign Correspondent of the Year; 2010 winner Honorary Doctorate for journalism University of Northampton; 2013 winner Mungo Park explorer medal, Royal Scottish Geographical Society.

Guardian News & Media             Jason Burke        Senior correspondent, Guardian News & Media; best-selling author.

Press Association

The Guardian

Martin Chulov   Middle East correspondent for The Guardian (United-Kingdom), Orwell Prize 2015, Journalist of the year by the Foreign Press Association (FPA) 2015.

The Independent

Patrick Cockburn             Reporter at large for The Independent (United-Kingdom), 2014 Foreign Reporter of the Year (The Press Awards), 2014 Foreign Affairs Journalist of the Year (British Journalism Awards UK Press Gazette), 2013 Foreign Commentator of the Year (Editorial Intelligence Comment Awards), 2010 International Media Awards Peace Through Media Award, 2009 Orwell Prize, 2006 James Cameron Prize, 2005 Martha Gellhorn Prize.

Time of London

Anthony Loyd                    War correspondent for the Time of London; one of Britain’s most decorated war reporters (15 awards), among his awards are: the Ischia international award, Bayeux Calvados, Amnesty International, UK press awards lifetime achievement, British press awards Foreign correspondent (twice) and Brit press awards feature writer once; David Blundy award 1993; and several Foreign Press Awards.

Prix Albert Londres

AFP        Sammy Ketz       Albert Londres Prize – AFP Middle East Senior Reporter

AFP        Marielle Eudes  Albert Londres Prize – AFP  Photo Director

AFP        Boris Bachorz     Albert Londres Prize – AFP Africa Director

AFP        Michel Moutot  Albert Londres Prize – Reporter at large

France Liban      Caravelle Productions    Sylvain  Lepetit  „Réalisateur et directeur de Caravelle Productions           Prix Albert Londres 2014 ”

Grands-reporters.com                  Jean-Paul Mari                  Albert Londres Prize (1987) – Prix des Organisations Humanitaires Agena (1989) – Prix Bayeux des Correspondants de guerre, (Ouest-France), 1997 – Prix Bayeux des correspondants de guerre (1998). Prix Louis Hachette (2001) – Prix Méditerranée 2002 (pour le livre : « Il faut abattre la lune. ») – Grand Prix des Lectrices Elle 2009 et Prix 3ème Assises du journalisme (pour le livre „”Sans blessures apparentes) – Grand Prix et Prix du Public au FIGRA, Festival International du Grand Reportage d’Actualité, 2010, (pour le film „”Sans blessures apparentes””) – Prix „”Encre Marine”” 2018 (pour „” En dérivant avec Ulysse””) – Directeur du site grands-reporters.com

Le Figaro              Adrien Jaulmes                 Reporter at large for Le Figaro (France), Albert Londres Prize 2002, Bayeux Calvados-Normandy Prize for War Reporters 2007

Le Monde           Christophe Ayad              Reporter at large for Le Monde (France), Albert Londres Prize 2004 – Bayeux Calvados-Normandy Prize for War Reporters 2004 – European Initiative Prize for Journalism 2016

Libération           Luc Le Vaillant    „Portraits”          Head of service et chroniqueur à Libération Albert Londres prize 1998.

Libération           Luc Mathieu       Reporter at large Libération Albert Londres prize 2015

Paris Match        Alfred de Montesquiou                                Reporter at large for Paris Match (France) – Albert Londres Prize 2012 – French Press Prize 2014 – Prix Albert Londres

Annick Cojean   President of The Albert Londres Prize, the highest French journalism award

Revue XXI           Samuel Forey    Albert Londres Prize 2017-journalist

SCAM    Lise Blanchet      Journalist – Albert Londres Prize – Président’s journalists commission : SCAM

TF1         Catherine Jentile de Canecaude                               Albert Londres Prize 1998 – Journalist

François Hauter                Albert Londres Prize 1986, journalist

Sorj Chalendon                Albert Londres prize 1988

Christine Clerc                  Journalist, writer, Albert Londres prize 1982

Florence Dauchez            Journalist-editor in chief – Albert Londres prize – Prix Ondas – Prix Richelieu

Grégoire Deniau              Journalist and image reporter, Bayeux Prize for war correspondents, Albert London Prize, Angers scoop prize (5 times) – Grand Prize at the Monaco Festival – Ilaria Alpi Prize in Italy – Banff Prize in Canada – Vatican Prize

Julien Fouchet                  Reporter at large Sept à Huit / TF1 / Prix Albert Londres 2014

Jean-Claude Guillebaud   Journalist. Prix Albert Londres 1972

Yves Harte                          Prix Albert Londres 1972 – Directeur Editorial Sud-Ouest

Frédéric Laffont               Filmmaker, Prix Albert Londres 1987.

Fabrice Launay                  Journalist.  Albert Londres prize (2007)

Manon Loizeau                 Albert Londres Prize

Alain Louyot                      Journalist

Anne Nivat                         Freelance Reporter at large, Albert Londres Prize 2000.

Sophie Nivelle-Cardinale            Prix Bayeux Des Reporters de Guerre 2013 – Prix Albert Londres 2016

Patrick Schmitt                 Reporter at large. Albert Londres 1989

Julie Bertuccelli               Albert Londres Prize

Jean-Robert  Viallet       Journaliste-Réalisateur – Albert Londres prize 2010

Nicolas Glimois                                Auteur-réalisateur Prix Albert-Londres 1999

Photographers

 

Yann Arthus-Bertrand, Photograph, director

Dimitri Beck, head of photography for Polka
Samuel Bollendorff, Photograph, director
 Auberi Edler Grand reporter, documentary filmmaker
Corentin Fohlen, Photojournalist
 Guillaume Herbaut, Photojournalist
Hubert Henrotte Journaliste, founder of  Sygma agency
 Eliane Laffont, Ancienne Présidente de Sygma New York
Jean-Pierre Laffont, Photojournalist
Georges Bartoli, Photojournalist
Pascal Maitre, Photojournalist

Louisa Gouliamaki

 Aris Messinis, Chief of photography at AFP Athens
Mads Nissen, photograph flimmaker and author of three books, rewarded by more than 60 international prizes, including the World Press Photo 2015
 Hans Silvester, Photograph
Czarek Sokolowski, AP veteran correspondent, Pulitzer prize 1992
Tomasz Tomaszewski, photograph
 Gael Turine, Photojournalist
Véronique de Viguerie, Photograph
Mete Zihnioglu, head of  Sipa Press Agency, member of FNAPPI (National Press Photos & Information Press Federation)
Total Général 261

Mają one wreszcie zapewnić mediom i artystom uzyskanie części dochodów generowanych w sieci dzięki ich twórczości. Dziś największą część zysku przechwytują amerykańskie olbrzymy internetu. Ponad 260 dziennikarzy, redaktorów naczelnych, fotoreporterów i wydawców wiodących tytułów z całej Europy, w tym z Polski, wystosowało apel w tej sprawie. „Prawdziwa obrona internautów to dostęp do niezależnej i różnorodnej informacji” – czytamy w nim.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Nowa, darmowa wersja ChatGPT bije rekordy zainteresowania. Skok o 5 tys. proc.
Globalne Interesy
Microsoft pokazał nowatorskie komputery AI. Ostra krytyka ze strony Elona Muska
Globalne Interesy
Polska zbuduje „żelazną kopułę". Ogromny kredyt na zakup satelitów
Globalne Interesy
Rewolucja w firmie, która stworzyła ChatGPT. Polak objął kluczową funkcję
Globalne Interesy
ChatGPT mocno przyspiesza. Tymczasem konkurencja w AI ma poważne problemy