Jak informuje agencja Reutera, IBM przejmie Red Hat wraz z jego długiem i zapłaci 190 dolarów za każdą jego akcję, co daje 63 proc. więcej wobec kursu zamknięcia z piątkowej sesji w Nowym Jorku.

IBM chce dzięki przejęciu spółki Red Hat skutecznie rywalizować z coraz mocniejszymi w obszarze usług w chmurze spółkami Amazon.com, Alphabet i Microsoft, a Red Hat notuje zarówno wzrost przychodów i ma gotówkę. IBM – według słów jej prezes Ginni Rometty – stawia na rozwoju usług oprogramowania subskrybowanego. Po przejęciu rozwiązania chmurowe Redhat zostaną włączone do sekcji Hybrid Cloud IBM.

Przejęcie Red Hat przez IBM to trzecia największa transakcja w amerykańskiej branży IT. W 2016 roku Dell pobił rekord przejmując za 67 mld dolarów EMC – producenta komputerowy systemów zarządzania i przechowywania danych. W 2000 roku – na krótko przed giełdową bańką internetową JDS Uniphase – producent urządzeń wykorzystywanych przy budowie sieci światłowodowych – przejął za 41 mld dolarów producenta optycznych części do sprzętu IT – SDL.