Z końcem ub. r. Huawei sprzedał za 15 mld dol. Honor chińskiemu konsorcjum. Teraz miejsce ma podobny scenariusz. Spółka Henan Information Industry Investment, powołana przez władze prowincji Henan, kupił dział serwerowy koncernu. Nieoficjalnie mówi się, że to nie będzie jednak docelowy właściciel – dział serwerów x86 miałoby przejąć bowiem konsorcjum funduszy, banków i spółek technologicznych. W Huawei pozostałby natomiast dział serwerów opartych na układach ARM, które dostarcza chińska firma Kunpeng.

Czytaj więcej

Huawei poraniony, ale chce złamać duopol Google i Apple

Sprzedaż poszczególnych nóg biznesowych to działania, które mają pomóc uwolnić się Huawei z amerykańskich sankcji. Dotkliwe okazało się m.in. embargo nałożone na dostawy chipów Intela. Ale do tego doszły problemy z podzespołami, z którymi zmaga się cały świat i zerwane łańcuchy dostaw. Efekt? W br. koncern wypadł z globalnego Top 5 największych dostawców serwerów. Dane IDC wskazują, że w II kwartale przychody giganta z ich sprzedaży stopniały aż o 46 proc.

M.in. na skutek restrykcji Waszyngtonu przychody Huawei w I połowie br. spadły o 29 proc. (do blisko 50 mld dol.), a w III kwartale rok do roku o 38 proc. (do 21 mld dol.).