Program oblicza „tarcia strategiczne”. Analizuje dane od początku 2020 r. i ocenia istotne działania, które wpłynęły na relacje amerykańsko-chińskie. System komputerowy pomoże Pentagonowi przewidzieć, czy konkretne amerykańskie działania mogą spowodować przesadną chińską reakcję.

W październiku chińska armia potępiła Stany Zjednoczone i Kanadę za wysłanie okrętu wojennego przez Cieśninę Tajwańską, mówiąc, że zagrażają pokojowi i stabilności w regionie. Incydent ten dobitnie pokazał, że narzędzie do oceniania ewentualnego zagrożenia stał się niezbędny, aby sprawdzać zawczasu czy Stany Zjednoczone nie zaniepokoją nieumyślnie Chin swoimi działaniami.

Czytaj więcej

Apple zainwestował miliardy w Chinach. Tajna umowa

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie są najlepsze. Nowe narzędzie ma pomóc zapewnić przejrzystość w działaniach Amerykanów i ostrzec ich przed potencjalną chińska reakcja na takie zdarzenia jak: jak wizyty kongresmenów na Tajwanie, sprzedaż amerykańskiej broni sojusznikom w regionie lub co będzie, gdy kilka amerykańskich statków przepłynie przez Cieśninę Tajwańską.

Nowe oprogramowanie pozwoli amerykańskim urzędnikom skutecznie planować działania nawet z czteromiesięcznym wyprzedzeniem. Nowe oprogramowanie musi zostać zaakceptowane przez Departament Stanu..