Rosyjskie VK ma plan jak pokonać owe przeciwności i – wzorem Huawei (Chińczycy w odpowiedzi na liczne sankcje USA stworzyli własny system operacyjny, konkurencję dla Androida, a także sklep mobilny AppGallery) – uruchamia RuStore.

RuStore to mobilny sklep z aplikacjami, odpowiednik Google Play. Stojący za nim VK (VKontakte) to rosyjski serwis społecznościowy założony w 2006 r. przez Pawła Durowa, jednego z młodych oligarchów (szacuje się, że pod względem odwiedzin portal ten zajmuje 15. miejsce na świecie). VK – określany też często jako „rosyjski Facebook” – dał już dostęp do RuStore w wersji beta. Na razie sklep będzie dostępny dla użytkowników Androida. Nie wiadomo, czy i kiedy powstanie wersja dla posiadaczy iPhone’ów. Apple, podobnie jak Google, na skutek wojny ograniczył dostęp do wielu funkcji rosyjskim użytkownikom.

Czytaj więcej

Kim są fani Putina na Facebooku? Propaganda kremlowska w natarciu

Kreml, pod naciskiem światowych sankcji, naciska na lokalny przemysł, by szybko rozwijać krajowe alternatywy dla globalnych produktów cyfrowych. Moskwa ograniczyła już dostęp do Facebooka, Twittera, platformy Google, czy Instagrama. Przestrzeń tę próbuje wypełniać VK. To nie do końca prywatna inicjatywa, bowiem koncern powiązany jest kapitałowo z Gazprom Media. Poza tym przy budowie RuStore firmę Durowa wspierało rosyjskie ministerstwo rozwoju cyfrowego, a także powiązany z Kremlem internetowy koncern Yandex. Dodatkowo w projekt zaangażowały się Sberbank i Kaspersky Lab. Sklep ma dostępnych ponad 100 aplikacji.