Aktualizacja: 16.02.2025 15:18 Publikacja: 06.06.2022 15:33
Koncern Marka Zuckerberga otwiera nowy rozdział. Po odejściu Sheryl Sandberg sternikiem, który ma wyprowadzić go na spokojne wody, został urodzony w Hiszpanii Javier Olivan (z lewej)
Foto: Susana Gonzalez/Bloomberg
Rezygnacja Sheryl Sandberg, wieloletniej dyrektor operacyjnej (COO) Facebooka, wywołała niemały wstrząs w świecie nowych technologii. Związana od 14 lat z koncernem, druga po Marku Zuckerbergu, a dla wielu prawdziwa twarz Facebooka. Sandberg zbudowała reklamową potęgę tego najpopularniejszego serwisu społecznościowego, ale stanowiła również pewne obciążenie firmy, przyciągając uwagę mediów, polityków i światła reflektorów. Taka taktyka przez lata sprzyjała budowie pozycji koncernu, ale – po ubiegłorocznej zmianie strategii firmy i przemianowaniu na Meta – Mark Zuckerberg zmienił optykę. Czy nadszedł czas wyciszyć kontrowersje, zamieść problemy i skoncentrować uwagę na metaversie? Jeśli tak, to przekazanie steru, który dzierżyła Sandberg, w ręce Javiera Olivana wydaje się właściwą decyzją.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Elon Musk złożył ofertę kupna OpenAI za 97,4 mld dolarów – informuje dziennik "The Wall Street Journal". Jednak Sam Altman, skonfliktowany z Muskiem współzałożyciel firmy, odrzucił tę propozycję.
Po świecie rozlewa się fala zakazów związanych z obawami o bezpieczeństwo państw i prywatność obywateli. Senatorzy USA chcą surowego karania osób i firm, które pomogą Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji.
Rząd Wielkiej Brytanii nakazał Apple stworzenie tylnego wejścia, które umożliwiłoby urzędnikom ds. bezpieczeństwa dostęp do zaszyfrowanych kopii zapasowych użytkowników iCloud. Brytyjskie służby uzyskałyby dostęp do kopii zapasowych dowolnego użytkownika na świecie, nie tylko Brytyjczyków, a Apple nie mogłoby ostrzegać użytkowników, że ich szyfrowanie zostało naruszone.
Projekt drakońskich przepisów dotyczących AI wpłynął do Kongresu. Nowa ustawa pozwoliłaby na surowe karanie osób i firm, które pomogą Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji. Pojawił się też apel senatorów o rozszerzenie ograniczeń w eksporcie chipów.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
Z dzisiejszego galimatiasu wyjdziemy pewnie silniejsi i dojrzalsi, a świat, również nasz świat, będzie zmierzał w lepszą stronę
Jak konsumenci i biznes mogą bronić się przed wszechogarniającą dezinformacją
Koncern Meta, który jest właścicielem Facebooka, już wziął pod lupę najnowszy chiński model AI DeepSeek. Mark Zuckerberg, szef Mety, chce wyciągnąć z niego co najlepsze i wdrożyć w swoich narzędziach.
Podczas gdy Meta dołącza do innych dużych amerykańskich firm, które kończą swoje programy różnorodności, Apple zamierza ich nadal przestrzegać. Inwestorzy widzą jednak w tym ryzyko prawne.
Meta ogłosiła, że kończy swoje programy różnorodności, równości i integracji. To kolejny sposób, w jaki koncern Marka Zuckerberga chce zdobyć przychylność prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa tuż przed inauguracją.
Resort cyfryzacji nie prowadzi prac legislacyjnych w kwestii prowadzenia mediów społecznościowych przez organy publiczne. Te ostatnie muszą jednak przestrzegać przy takiej aktywności obowiązujących przepisów, w tym o ochronie danych osobowych.
W wywiadzie dla Radia ZET Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta, odniosła się do kwestii potencjalnych ingerencji w proces demokratyczny oraz roli, jaką odgrywają platformy społecznościowe. Wicemarszałek Senatu wyraziła swoje obawy związane z dezinformacją i manipulacjami w przestrzeni internetowej, wskazując na zagrożenia płynące z braku kontroli nad treściami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas