Aktualizacja: 21.11.2024 22:24 Publikacja: 21.11.2022 17:06
Notowania technologicznych gigantów lecą na łeb. Od początku roku łączna wycena takich firm jak Alphabet, Amazon, Microsoft, Apple, Meta i Tesla stopniała o zatrważające 3,3 bln dol.
Foto: Michael Nagle – Bloomberg
To istne tsunami w branży, choć o wzbierającej fali kłopotów światowej branży technologicznej mówiło się od miesięcy, to jednak właśnie teraz zaczyna ona uderzać. Twitter, po przejęciu przez Elona Muska, zwolnił niemal połowę załogi (3,7 tys. osób), a Meta i fintech Stripe tną zatrudnienie o kilkanaście procent (pracę straci odpowiednio 11 tys. i 1,2 tys. pracowników). Z kolei Amazon zamierza zwolnić 10 tys. osób. A to dopiero początek zwolnień w branży technologicznej. Nolan Church, prezes Continuum, wylicza, że od początku roku do lipca start-upy zredukowały zatrudnienie o grubo ponad 50 tys. etatów. Zaś do dzisiaj ta fala przybrała już rozmiar ponad 100 tys. miejsc pracy. W rozmowie z TechCrunch szacuje, że w I kwartale 2023 r. firmy technologiczne na całym świecie zwolnią kolejne 30–40 tys. osób. Kryzys gospodarczy spowodował, że na dotychczas odpornej na różnego rodzaju zawirowania branży (pandemia ją nawet umocniła) pojawiły się poważne rysy.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
To może być prawdziwa rewolucja na rynku internetowych przeglądarek. Regulatorom w USA nie podoba się monopolistyczna pozycja Google'a i koncern może zostać zmuszony do pozbycia się części biznesu.
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Platforma X (d. Twitter) przeżywa trudne chwile – wiele znanych osobistości i zwykłych użytkowników zakłada profile u jej nowego rywala – Bluesky. Zapisało się tam już ponad 18 mln użytkowników, w tym znani polscy politycy.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
Projekt rozwijany przez Wordware, spółkę założoną przez Filipa Kozerę, może być rewolucją w tworzeniu narzędzi sztucznej inteligencji. Międzynarodowi inwestorzy zdecydowali właśnie wyłożyć na niego fortunę.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas