Fala hejtu i rasizmu zalała Twittera. Elon Musk przyłapany na kłamstwie

Miliarder chwalił się, że liczba przypadków agresji i nienawiści na Twitterze spadła po tym, jak objął stery serwisu. Badanie wyspecjalizowanych instytucji dowodzi, że jest wręcz przeciwnie.

Publikacja: 05.12.2022 13:55

Elon Musk

Elon Musk

Foto: PAP/Newscom

Po przejęciu Twittera Elon Musk niemal natychmiast zwolnił tysiące pracowników (a część z nich musiał chwilę później przyjmować w trybie pilnym, by ratować działanie serwisu), a także publicznie krytykował zasady moderowania treści. Dał również możliwość powrotu osobom, których konta zablokowano za sianie nienawiści. Równocześnie w zeszłym miesiącu chwalił się, że odkąd objął rządy nad Twitterem to liczba przypadków „mowy nienawiści” znacząco spadła.

Czytaj więcej

Polemizował, więc zwolnił go na oczach milionów. Czy Elon Musk się pogubił?

Badanie wykonane przez Center for Countering Digital Hate (CCDH) i Anti-Defamation League (ADL) dowodzi jednak, że miliarder albo nieświadomie minął się z prawdą albo kłamał w żywe oczy. Z opublikowanych właśnie danych wynika, że od przejęcia serwisu przez Muska liczba użyć słowa na „n” obrażającego czarnoskórych wzrosła trzykrotnie w stosunku do średniej z bieżącego roku. Geje i osoby transpłciowe również muszą się liczyć z mocno nieprzyjazną atmosferą, bo liczba obelg pod ich adresem w serwisie wzrosła odpowiednio o 58 i 62 procent.

W osobnym raporcie ADL zauważyła, że na Twitterze gwałtownie rośnie liczba antysemickich treści i spostrzegła „spadek moderacji antysemickich postów”. Choć akurat Ye znany wcześniej jako Kayne West spod ostrza moderacji nie uciekł po tym, jak opublikował na Twitterze Gwiazdę Dawida z wpisaną w środek nazistowską swastyką.

- Musk wysłał sygnał do każdego rodzaju rasistów, mizoginów i homofobów, że Twitter jest otwarty i ci odpowiednio zareagowali – stwierdził, cytowany przez CNN, Imrad Ahmed, dyrektor CCDH.

Elon Musk skomentował w swoim serwisie publikację wyników raportów organizacji, dowodząc, że jest coraz lepiej. Nie podał jednak kryteriów kwalifikacji, jakimi posługuje się obecnie Twitter w zakresie moderacji i wykrywania mowy nienawiści.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji