Elon Musk największym przegranym roku. Stracił 115 mld dolarów

Nie dość, że poniósł największe straty finansowe, to z rynku zupełnie wyparowała wiara w jego wizjonerstwo oraz przewidywanie przyszłych trendów. Nie tylko Twitter jest problemem.

Publikacja: 29.12.2022 21:17

Elon Musk

Elon Musk

Foto: PAP/Newscom

Prezes Tesli, SpaceX i Twittera przez większą część tego roku był najbogatszą osobą na świecie. Ale Musk, którego majątek opiera się na akcjach Tesli, z powodu kontrowersyjnych decyzji doprowadził do ich spadku o 70 proc. w ciągu roku. Analitycy szacują, że wartość majątku Muska spadła w tym roku o około 115 mld dol. Efekt notowań Tesli to nie tylko szaleństwa założyciela, ale także reakcja na spadek popytu na pojazdy elektryczne w Chinach, głównym rynku dla firmy.

Inwestorzy byli również krytyczni w kwestii skupienia się Muska na Twitterze. Nie tylko sprzedał akcje Tesli, aby sfinansować przejęcie firmy zajmującej się mediami społecznościowymi za 44 mld dol., ale zupełnie skupił na niej swoją uwagę, co nie przysłużyło się pozostałym aktywom. Jego krótkie prezesowanie w Twitterze oznaczało kroczenie od kryzysu do kryzysu. To choćby masowe zwolnienia, ale i straszenie pracowników kolejnymi, o ile nie zgodzą się pracować w ekstremalnie intensywnym rytmie, co spowodowało kolejną fale odejść.

Firma zaczęła tez oszczędzać na infrastrukturze, co spowodowało obawy o jej dalsze funkcjonowanie i zniechęciło dodatkowo reklamodawców, którzy i tak uciekali z serwisu w reakcji na kontrowersje wokół prezesa. Dzisiaj Musk co prawda napisał o zakończonych nowych projektach infrastrukturalnych, mających usprawnić prace Twittera, ale trudno spodziewać się nagłego powrotu reklamodawców. Zwłaszcza po zamieszaniu wokół wprowadzeniu 8 dol. miesięcznej opłaty za system weryfikacji kont, co powodowało istną eksplozję otwierania fałszywych kont znanych osób i marek, które nie chciały opłat ponosić.

Czytaj więcej

Musk zapowiada rezygnację. Lista kandydatów na szefa Twittera

Chociaż Musk stracił w tym roku pozycję najbogatszej osoby na świecie, nadal jest najbogatszą osobą w Stanach Zjednoczonych, z majątkiem netto prawie 139 mld dol. To się jednak może zmienić, ponieważ także jego spółki będą odczuwały zmiany koniunktury.

W cieniu największych skandali pozostałe biznesy Muska jednak rosły. Na początku listopada po ponad trzech latach przygotowań potężna rakieta Falcon Heavy ponownie ruszyła w przestrzeń kosmiczną. Tym razem ze zleceniem dla amerykańskich władz. Olbrzym ma teraz latać często, Musk zapowiedział co najmniej 13 kolejnych zleceń od władz, ale również firm komercyjnych.

Rozwija się choć może skromniej także Starlink czyli firma zarządzająca siecią satelitów telekomunikacyjnych. W serwie wpisów na Twitterze Musk podał, że SpaceX z sukcesem wyniósł na orbitę 54 satelitów tej spółki, a liczba lotów w sumie przekroczyła założoną liczbę 60. Nie zmienia to faktu, ze firma wystawiła się na ogromną krytykę, gdy zapowiedziała podniesienie opłat za korzystanie ze swoich usług jeśli chodzi o dostęp do internetu w Ukrainie, dla której to jedyna pewna opcja łączności.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji