Komisja kompensacyjna Apple przyznała mu łączną docelowe wynagrodzenie w wysokości 49 mln dolarów na rok 2023. W zeszłym roku akcje producenta iPhone'a gwałtownie straciły na wartości w obliczu problemów z łańcuchem dostaw i globalnego spowolnienia gospodarczego. „Komitet ds. Wynagrodzeń zbilansował opinie akcjonariuszy, wyjątkowe wyniki Apple oraz zalecenie pana Cooka, aby dostosować jego wynagrodzenie w świetle otrzymanych informacji zwrotnych” - poinformował Apple w zgłoszeniu do amerykańskiego organu nadzoru finansowego. Roczna pensja podstawowa Tima Cooka pozostanie niezmieniona na poziomie 3 mln dolarów rocznie, tak jak premia, która wyniesie 6 mln dolarów. Największą różnicą w jego pakiecie płac jest sposób, w jaki otrzyma nowe udziały w firmie.

W 2022 roku firma przyznała mu akcje o wartości 75 mln dolarów, z czego połowa była oparta na wynikach Apple na giełdzie. W tym roku jego docelowa nagroda w postaci akcji została obniżona do 40 milionów dolarów, z czego trzy czwarte zależy od wyników akcji na parkiecie.

Czytaj więcej

Wartość Apple w rok spadła o bilion dolarów. Maleje apetyt na drogie produkty

Tim Cook nie musi się jednak martwić o pieniądze. Za 2022 rok otrzyma 99,4 mln dolarów. Kwota ta obejmuje 630 600 dol. kosztów ochrony osobistej i 712 500 dol. za korzystanie z prywatnego odrzutowca.

W zeszłym roku akcjonariusze Apple zostali wezwani przez duża grupę doradczą inwestorów do głosowania przeciwko pakietowi nazbyt hojnego wynagrodzenia dla Cooka. W liście do inwestorów Institutional Shareholder Services (ISS) stwierdził, że istnieją „poważne obawy” dotyczące „projektu i wielkości” pakietu. ISS zauważył, że duża część nagród nie zależy od wyników firmy, np. notowań na giełdzie, a wynagrodzenie Cooka było 1447 razy wyższe niż wynagrodzenie przeciętnego pracownika Apple.

Cook został dyrektorem naczelnym Apple w sierpniu 2011 roku, zaledwie kilka tygodni przed śmiercią współzałożyciela Apple, Steve'a Jobsa. Według magazynu Forbes majątek osobisty 62-letniego Cooka wynosi około 1,7 miliarda dolarów. Cook zobowiązał się rozdać cały swój majątek za życia.

Rzadko zdarza się, aby prezesi zalecali zadokowanie własnego wynagrodzenia. Pakiety płac stają się coraz bardziej hojne, a rok 2021 był rekordowy pod względem wynagrodzeń kadry kierowniczej, wynika z danych Bloomberga.

Ale akcjonariusze coraz częściej wycofują się z takich pakietów. Rekordowa liczba tak zwanych głosowań w sprawie wynagrodzenia nie powiodła się w 2021 r., Co mogło odzwierciedlać frustrację akcjonariuszy tym, jak firmy radziły sobie podczas pandemii.