Bruksela chce otworzyć Apple na konkurentów. Gigant drży o bezpieczeństwo

Producenci smartfonów i tabletów do 2024 r. muszą dostosować się do nowej unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), która stanowi, iż konsumenci mają mieć możliwość instalowania aplikacji z dowolnego miejsca.

Publikacja: 23.01.2023 18:03

Szef Apple’a Tim Cook musi dostosować swoją firmę do zasad UE

Szef Apple’a Tim Cook musi dostosować swoją firmę do zasad UE

Foto: Handout / Apple Inc. / AFP

O ile w przypadku firm produkujących sprzęt wyposażony w Androida nie ma z tym problemu, gdyż od dawna działa wiele platform z aplikacjami dla systemu operacyjnego od Google’a, o tyle dla Apple’a nowe zasady stanowią prawdziwe wyzwanie. Firma z logo nadgryzionego jabłka słynie z tego, że strzeże dostępu do swojego iOS. Apple broni tej polityki, na każdym kroku podkreślając, że aby utrzymać iOS jako bezpieczną platformę, musi być ona zamknięta na zewnętrzne oprogramowanie. To nie odpowiada Brukseli, która przekonuje, że konsumenci powinni mieć możliwość instalowania aplikacji z dowolnego miejsca – nie tylko z oficjalnego sklepu, jak np. Apple Store. Fakt jest jednak taki – praktyka ta, znana jako „ładowanie boczne” (z ang. sideoloading), często stanowi furtkę dla hakerów atakujących telefony z systemem operacyjnym Android. Niebawem z tym samym problemem będzie się musiał zmierzyć więc producent iPhone’ów. Wyjścia nie ma, bo DMA grozi nałożeniem grzywny w wysokości nawet 20 proc. rocznych globalnych przychodów firmy, jeśli będzie ona wielokrotnie naruszać prawo (w przypadku Apple’a chodziłoby o dziesiątki miliardów dolarów).

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Globalne Interesy
Groźny konkurent Elona Muska? Rosja chce z przytupem wrócić w kosmos
Globalne Interesy
Elon Musk chce przejąć OpenAI. Sam Altman: 100 mld dolarów to za mało
Globalne Interesy
Kolejne kraje blokują chińską aplikację AI DeepSeek. Kto i dlaczego to robi?
Globalne Interesy
Brytyjskie służby chcą dostępu do danych z iPhone'ów. Na celowniku dane z iCloud
Globalne Interesy
20 lat więzienia i 100 mln dol. grzywny. W USA chcą zablokować DeepSeeka i chińską AI