Firmy nie ujawniły warunków finansowych transakcji. Jak twierdzi „The Wall Street Journal”, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, Microsoft rozważał o zainwestowaniu aż 10 miliardów dolarów w OpenAI. Przedstawiciel Microsoftu odmówił komentarza na temat ostatecznej kwoty.

OpenAI prowadził w tym miesiącu rozmowy w sprawie sprzedaży istniejących akcji w wezwaniu, które wyceniłoby firmę na około 29 miliardów dolarów, wynika z informacji „WSJ”, co czyni ją jednym z najcenniejszych amerykańskich start-upów, mimo że generuje niewielkie przychody.

Czytaj więcej

Gigantyczne pieniądze za ChatGPT, chatbota, który ma być jak człowiek

Inwestycja ma doprowadzić do włączenia oprogramowania sztucznej inteligencji do swojego pakietu produktów, od aplikacji do projektowania Microsoft Designer po wyszukiwarkę Bing. Pomoże to również sfinansować moc obliczeniową OpenAI potrzebną do uruchamiania różnych produktów na platformie chmurowej Azure Microsoftu.

Wzmocnienie relacji z OpenAI wzmacnia pozycję Microsoftu w wyścigu z innymi dużymi firmami technologicznymi, które również inwestują w sztuczną inteligencję. W szczególności Google. Google ma własną zaawansowaną technologię, znaną jako LaMDA, która została zauważona w zeszłym roku, gdy jeden z inżynierów firmy stwierdził, że bot Google jest świadomy. Google jednak nie udostępnił tej technologii na szeroką skalę, tak jak zrobiła to OpenAI z ChatGPT.

Analitycy twierdzą, że technologia OpenAI może pewnego dnia zagrozić wyszukiwarce Google, zapewniając szybkie, bezpośrednie odpowiedzi na zapytania, a nie listy linków. Z drugiej strony technologia chatbotów wciąż nie jest dopracowana i pojawiają się błędy.

Czytaj więcej

Polak z Kluczborka stoi za ChatGPT. Ta sztuczna inteligencja podbija świat

OpenAI, firma prowadzona przez inwestora technologicznego Sama Altmana, rozpoczęła działalność jako organizacja non-profit w 2015 roku z 1 miliardem dolarów. Microsoft po raz pierwszy zainwestował w OpenAI w 2019 roku, dając firmie 1 miliard dolarów na ulepszenie platformy przetwarzania w chmurze Azure. To dało OpenAI zasoby obliczeniowe potrzebne do szkolenia i ulepszania algorytmów sztucznej inteligencji.