Roskosmos i rząd Zimbabwe uzgodniły, że wspólnie będą projektować, budować i wystrzeliwać w przestrzeń małe aparaty kosmiczne. Ale na tym nie koniec. Christopher Mutswangwa, przewodniczący rządzącej w Zimbabwe partii powiedział agencji RIA Nowosti, że ma nadzieję na współpracę z Rosją w dziedzinie nauki i technologii, w tym eksploracji kosmosu.

- Spodziewamy się zacieśnienia naszych relacji z Roskosmosem, ponieważ jest to jedna z głównych agencji kosmicznych na świecie, z ogromnym doświadczeniem. Spodziewamy się, że nasze relacje zaowocują wystrzeleniem wielu satelitów oraz rozwojem telekomunikacji, internetu satelitarnego” – powiedział. Władze Zimbabwe chcą by technologie satelitarne mogły być też wykorzystywane do badań geologicznych i mapowania zasobów naturalnych. Kraj ma atrakcyjne złoża surowcowe - diamenty, platynę, złoto, węgiel, nikiel, srebro.

Czytaj więcej

Routery i smartfony zamiast lokomotyw. Tak Rosja obchodzi sankcje

- Wierzymy, że wykorzystanie technologii kosmicznej do celów pokojowych pozwoli Zimbabwe wejść na nowy poziom technologiczny - dodał Christopher Mutswangwa.

Zimbabwe zasłynęło gigantyczną inflacją - 13,2 mld procent (2009 r) i także ogromną biedą.