Aktualizacja: 11.05.2025 15:51 Publikacja: 21.03.2023 09:27
Sprawa jest tym boleśniejsza dla władz w Pekinie, że Tsinghua Unigroup była kiedyś filią prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua, do którego uczęszczał prezydent Xi Jinping
Foto: Bloomberg
Zhao Weiguo był prezesem producenta chipów komputerowych Tsinghua Unigroup. W oświadczeniu Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny twierdzi, że „państwową firmę, którą zarządzał, traktował jak swoje prywatne lenno”. Miał przekazać dochodowe firmy swoim krewnym i przyjaciołom oraz kupował towary i usługi od firm zarządzanych przez nich po cenach znacznie wyższych niż rynkowe. Sprawą zajmuje się obecnie prokuratura – pisze BBC.
Sprawa jest tym boleśniejsza dla władz w Pekinie, że Tsinghua Unigroup była kiedyś filią prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua, do którego uczęszczał prezydent Xi Jinping. W ciągu ostatniej dekady wspierana przez państwo firma dokonała serii przejęć i stała się jednym z wiodących chińskich producentów chipów. Jednak pod kierownictwem Zhao zadłużyła się i nie wywiązał się z kilku płatności obligacji w 2020 r. Firma zakończyła 20-miesięczną restrukturyzację w lipcu ubiegłego roku. Dzięki temu znalazł się pod kontrolą konsorcjum kierowanego przez dwie wspierane przez państwo firmy venture capital. Mniej więcej w tym czasie Zhao ustąpił ze stanowiska szefa Tsinghua Unigroup. Chińskie media poinformowały, że został zabrany z domu przez władze w celu przeprowadzenia dochodzenia. Kilka innych wiodących postaci w chińskim przemyśle półprzewodników również zostało objętych dochodzeniem.
Aircar 2 – znany pod tą nazwą pojazd, wyprodukowany u naszych południowych sąsiadów – potrafi zmieniać swoją kon...
Na początku przyszłego tygodnia południowokoreański koncern pokaże swojego najnowszego smartfona. Mowa o Galaxy...
Bill Gates zadeklarował, że do 2045 roku przekaże najuboższym niemal cały swój majątek – 200 mld dolarów. Ostro...
USA naciskają na kraje objęte cłami, aby korzystały z usług sieci Starlink Elona Muska. Są rządy, które wierzą,...
Poniedziałek 5 maja jest ostatnim dniem funkcjonowania pierwszej aplikacji, która umożliwiła darmowe rozmowy tel...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas