Aktualizacja: 22.11.2024 01:34 Publikacja: 21.03.2023 09:27
Sprawa jest tym boleśniejsza dla władz w Pekinie, że Tsinghua Unigroup była kiedyś filią prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua, do którego uczęszczał prezydent Xi Jinping
Foto: Bloomberg
Zhao Weiguo był prezesem producenta chipów komputerowych Tsinghua Unigroup. W oświadczeniu Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny twierdzi, że „państwową firmę, którą zarządzał, traktował jak swoje prywatne lenno”. Miał przekazać dochodowe firmy swoim krewnym i przyjaciołom oraz kupował towary i usługi od firm zarządzanych przez nich po cenach znacznie wyższych niż rynkowe. Sprawą zajmuje się obecnie prokuratura – pisze BBC.
Sprawa jest tym boleśniejsza dla władz w Pekinie, że Tsinghua Unigroup była kiedyś filią prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua, do którego uczęszczał prezydent Xi Jinping. W ciągu ostatniej dekady wspierana przez państwo firma dokonała serii przejęć i stała się jednym z wiodących chińskich producentów chipów. Jednak pod kierownictwem Zhao zadłużyła się i nie wywiązał się z kilku płatności obligacji w 2020 r. Firma zakończyła 20-miesięczną restrukturyzację w lipcu ubiegłego roku. Dzięki temu znalazł się pod kontrolą konsorcjum kierowanego przez dwie wspierane przez państwo firmy venture capital. Mniej więcej w tym czasie Zhao ustąpił ze stanowiska szefa Tsinghua Unigroup. Chińskie media poinformowały, że został zabrany z domu przez władze w celu przeprowadzenia dochodzenia. Kilka innych wiodących postaci w chińskim przemyśle półprzewodników również zostało objętych dochodzeniem.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
To może być prawdziwa rewolucja na rynku internetowych przeglądarek. Regulatorom w USA nie podoba się monopolistyczna pozycja Google'a i koncern może zostać zmuszony do pozbycia się części biznesu.
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Platforma X (d. Twitter) przeżywa trudne chwile – wiele znanych osobistości i zwykłych użytkowników zakłada profile u jej nowego rywala – Bluesky. Zapisało się tam już ponad 18 mln użytkowników, w tym znani polscy politycy.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Projekt rozwijany przez Wordware, spółkę założoną przez Filipa Kozerę, może być rewolucją w tworzeniu narzędzi sztucznej inteligencji. Międzynarodowi inwestorzy zdecydowali właśnie wyłożyć na niego fortunę.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
Dwa duńskie okręty wojenne zatrzymały na Bałtyku chiński statek handlowy, który przepływał w pobliżu uszkodzonych, podwodnych kabli w czasie, gdy dokonano na nich dywersji
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas