Reklama
Rozwiń

UE uderza w potentatów internetowych. Koniec ze śledzeniem użytkowników?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podtrzymał wyrok niemieckiego organu antymonopolowego z 2019 r., nakazujący Facebookowi zmianę sposobu śledzenia przeglądania stron internetowych przez klientów. To może być przełom.

Publikacja: 06.07.2023 11:34

Decyzja TSUE to cios w model biznesowy firmy Meta w Europie. Ale decyzja sądu ma dalej idące implika

Decyzja TSUE to cios w model biznesowy firmy Meta w Europie. Ale decyzja sądu ma dalej idące implikacje i będzie przeszkodą w polityce reklamowej również dla innych gigantów internetowych

Foto: AdobeStock

Decyzja TSUE to cios w model biznesowy firmy Meta w Europie. Ale decyzja sądu ma dalej idące implikacje i będzie przeszkodą w polityce reklamowej również dla innych gigantów internetowych. Wyrok uniemożliwia koncernowi Meta wykorzystanie danych ze wszystkich jego usług, w tym WhatsApp i Instagram, w celu dokładniejszego profilowania użytkowników Facebooka. Choć decyzja TSUE ogranicza się tylko do Unii Europejskiej to może mieć przełomowe znaczenie dla regulacji internetu na świecie. Przemysław Polański, ekspert w obszarze prawa nowych technologii z Akademii L. Koźmińskiego, wskazuje, że zgodnie z wyrokiem trybunału, dla realizacji działań marketingowych w internecie przez firmy takie jak Meta niezbędne jest uzyskanie uprzedniej zgody użytkownika. – Zgody takiej nie można ukryć w ogólnych warunkach umów, co właśnie zrobiła Meta. Możemy się więc spodziewać zasadniczej zmiany podejścia do uzyskiwania zgód na przetwarzanie naszych danych, zarówno w Facebooku, jak i w powiązanych aplikacjach, takich jak Messenger czy Instagram – tłumaczy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Globalne Interesy
Noclegowy gigant w kryzysie? Protesty i „aplikacja do wszystkiego"
Globalne Interesy
Ślub multimiliardera budzi kontrowersje. Protesty w Wenecji
Globalne Interesy
USA mogą wyłączyć Europę? Cyfrowy „guzik" Donalda Trumpa rozpala wyobraźnię
Globalne Interesy
Tesle bez kierowcy na drogach – i od razu problemy. Niepokojące nagrania
Globalne Interesy
USA oskarżają: Deepseek próbował nielegalnie zdobyć chipy i wspiera chińską armię