Steve Wozniak wchodzi w nowy biznes. To ma być firma „inna niż wszystkie"

Człowiek, który wraz ze Steve’em Jobsem założył Apple'a poinformował na Twitterze, który teraz nazywa się X, że powstaje nowa prywatna firma kosmiczna. Rusza z satelitami i ważną misją.

Publikacja: 05.08.2023 06:36

Steve Wozniak zainteresował się przestrzenią kosmiczną, w której krążą satelity, ale i masa niebepie

Steve Wozniak zainteresował się przestrzenią kosmiczną, w której krążą satelity, ale i masa niebepiecznych śmieci

Foto: Bloomberg

Do wpisu dołączył krótką reklamówkę umieszczona na kanale YouTube. Wynika z niej, że nowa firma Wozniaka będzie nazywać się Privateer Space.

Pierwszym projektem jest aktualizowana na żywo mapa wszystkich obiektów orbitujących w przestrzeni kosmicznej wokół ziemi. Pozwala ona użytkownikom zobaczyć nie tylko ich aktualne położenie, ale też szczegółowe informacje na temat większości z nich. Mapa dostępna jest za darmo na oficjalnej stronie internetowej firmy. Privateer zamierza też w przyszłości udostępnić narzędzia dla deweloperów, pozwalające wykorzystywać ich mapę i powiązane z nią rozwiązania w aplikacjach.

Czytaj więcej

Steve Wozniak będzie zbierał śmieci. W kosmosie

Chodzi o to, aby umożliwić masowy dostęp do danych satelitarnych wykraczający poza obecnie wyłączny dostęp przyznawany rządom i firmom prywatnym.

Wozniak napisał w oświadczeniu, że chce, aby jego firma edukowała ludzi w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem przestrzeni kosmicznej oraz ma zapewniać pomoc agencjom kosmicznym i prywatnym firmom związanym z kosmosem.

Operatorzy satelitarni nie będą już musieli pobierać danych i wykonywać obliczeń. Zrobi to za nich satelita Pono, który będzie uzyskiwać dostęp do danych i przetwarzać je jeszcze na orbicie. Privateer Space planuje wystrzelić satelitę Pono na rakiecie SpaceX Falcon 9 w grudniu tego roku, a kolejny prototyp jest w fazie rozwoju i ma zostać wystrzelony w przyszłym roku. Celem jest, aby Pono było w pełni operacyjne do 2025 r. - informuje Bloomberg.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji