Sztuczna inteligencja wkracza na Messengera, WhatsApp i Instagram

Asystenci AI posiadający różne osobowości i zainteresowania, rewolucja w komunikacji obrazkowej na komunikatorach oraz nowa odsłona Instagrama – to wszystko ma dać dużo więcej frajdy. Meta za pomocą AI chce stworzyć media społecznościowe na nowo.

Publikacja: 27.09.2023 20:00

Mark Zuckerberg chce tchnąć w media społecznościowe nowe życie. Kluczem jest sztuczna inteligencja

Mark Zuckerberg chce tchnąć w media społecznościowe nowe życie. Kluczem jest sztuczna inteligencja

Foto: Bloomberg

Mark Zuckerberg zaprezentował na dorocznej konferencji technologicznej Meta Connect 2023 nowe możliwości sztucznej inteligencji (AI), która ma radykalnie zmienić Facebooka, Instagrama oraz komunikatory Messenger i WhatsApp. Media społecznościowe otrzymają nowe życie, niestety niektóre funkcje będą dostępne na razie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Nowy asystent Meta AI. Pomoże na czatach i w Metaversie

Na Messengerze, WhatsAppie i Instagramie ma pojawić się asystent Meta AI, z którym będzie można rozmawiać jak z normalną osobą. Poznaliśmy szczegóły jego działania. Będzie miał dostęp do wszelkich informacji w czasie rzeczywistym dzięki współpracy z Microsoftem i jego wyszukiwarką Bing.

Asystent nie tylko doradzi użytkownikom i poszuka dla nich informacji, ale też będzie potrafił generować obrazy, upiększać nasze zdjęcia, zmieniać ich styl a także całkowicie zmieniać ich tło. Już wkrótce ma być dostępny także w okularach do wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) Ray-Ban Meta i Quest 3, czyli w Metaversie.

Snoop Dogg zyska sztuczną inteligencję. Na razie tylko w USA

Program testowy nowego asystenta ma lada chwila ruszyć w Stanach Zjednoczonych. Przygotowany jest z rozmachem. Meta podkreśla, że jej wizja asystenta AI dalece wykracza poza proste i bezosobowe odpowiadanie na pytania. Już dziś przygotowała 28 botów posiadających różne osobowości i zainteresowania, a zatem wyrażające także różne opinie. Ma to sprawiać użytkownikom „więcej frajdy” – przekonują twórcy.

Czytaj więcej

Facebook i Instagram płatne. W Polsce będzie to wydatek nawet 80 zł miesięcznie

Wszystkie z 28 botów będą miały własne profile i swoje unikalne historie. Chodzi o to, by interakcja z nimi przypominała rozmowę ze znajomymi. Część botów powstała we współpracy z ikonami kultury, m.in. raperem Snoop Doggiem, koszykarzem Dwaynem Wadem, tenisistką Naomi Osaką czy celebrytką Paris Hilton. W przyszłości pojawić ma się także mistrz survivalu Bear Grylls.

Jak asystent Meta AI będzie działać w praktyce

Asystent będzie mógł w uczestniczyć w grupowych konwersacjach. W rozmowie grupy znajomych, która np. planuje wspólną wycieczkę w góry, wyświetli dostępne opcje tras bezpośrednio na czacie – a także odpowie na pytania, doradzi – by użytkownicy mogli wspólnie zdecydować, który szlak wybrać. Meta AI dostarczać ma także rozrywki – może np. przygotować odznakę dla uczestników wspinaczki. Wystarczy wpisać „@MetaAI/imagine”, po czym podać krótkie opisowe polecenie: „Utwórz odznakę z turystą i szczytem górskim”.

Taki asystent zyska o nas ogromną wiedzę – co więc z prywatnością? Meta zastrzega, że nie będzie szkolić swoich modeli językowych w trakcie prywatnych rozmów użytkowników z przyjaciółmi czy rodziną. Asystent będzie miał wbudowane liczne zabezpieczenia, by nie wzmacniać stereotypów oraz nie promować antyspołecznych zachowań. Program beta ma pozwolić firmie wyłapać wszelkie zagrożenia, które mogą się pojawić dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Nie wiadomo jednak, kiedy modele asystenta AI zostaną dopracowane na tyle, by trafiły do użytkowników poza Stanami Zjednoczonymi.

Nowe narzędzia na Instagramie: Restyle i zmiana tła

Sztuczna inteligencja ma szerzej zagościć także na Instagramie. Użytkownicy będą mogli współtworzyć generowane przez nią obrazy. Mają zyskać instynktownie działające narzędzia, które dotąd dostępne były jedynie dla profesjonalistów. Pojawią się opcje zmiany stylu zdjęcia i tła, za które odpowiadały będą najnowsze technologie Mety oparte na sztucznej inteligencji: model generowania obrazów Emu oraz model językowy Llama 2.

Funkcja „Restyle” umożliwi całkowitą zmianę stylu zdjęcia. Dostępne będą opcje: akwarela, grunge, picasso, fairycore (w wolnym tłumaczeniu: przesłodzona bajkowość), anime, lata dwudzieste XX w. i styl artystyczny. Funkcja zmiany tła pozwoli na całkowitą przebudowę scenerii zdjęcia. Ma to być możliwe dzięki prostym poleceniom opisowym, np. „umieść mnie w samochodzie rajdowym” albo „przenieś nas na egzotyczną plażę”.

Sami stworzymy naklejki – emotikony odchodzą do lamusa

Na pewno szybciej Meta udostępni nieco mniej spektakularne narzędzie, ale też oparte na modelach Emu i Llama 2. Da ono możliwość generowania własnych „naklejek” w czatach i na tzw. stories. I tak, jak 10 lat temu naklejki (z ang.: stickers) miały dać nowe życie starzejącym się emotikonom, tak dzisiaj nowym otwarciem dla komunikacji obrazkowej w sieci ma być generowanie naklejek samemu – oczywiście z wydatną pomocą sztucznej inteligencji.

Twórcy narzędzia przekonują, że ograniczać nas będzie jedynie własna wyobraźnia. Tworzenie spersonalizowanych naklejek ma być możliwe w kilka sekund i pozwolić użytkownikom dowolnie przekazywać to, jak się czują i co myślą. Opcja ta ma się pojawić już w ciągu najbliższego miesiąca w komunikatorach WhatsApp i Messenger oraz na Instagram i Facebook Stories. Z racji na model językowy, będzie dostępna na razie jedynie dla użytkowników, którzy mają ustawiony język angielski.

Sztuczna inteligencja ma radykalnie zmienić to, jak korzystamy z mediów społecznościowych. Nie mogą one w końcu zamknąć się na najnowsze technologie, jeśli chcą pozostać wciąż podstawowym oknem na cyfrowy świat. Meta nie rezygnuje z pomysłu Metaversu, który ma w przyszłości wchłonąć dzisiejsze socialmedia. Pokazuje jednak, że nie zamierza pozostawać w tyle, jeśli chodzi o rewolucję sztucznej inteligencji.

Mark Zuckerberg zaprezentował na dorocznej konferencji technologicznej Meta Connect 2023 nowe możliwości sztucznej inteligencji (AI), która ma radykalnie zmienić Facebooka, Instagrama oraz komunikatory Messenger i WhatsApp. Media społecznościowe otrzymają nowe życie, niestety niektóre funkcje będą dostępne na razie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Nowy asystent Meta AI. Pomoże na czatach i w Metaversie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Niemiecki robot ma być jak dobry chrześcijanin. Zaskakujące przepisy za Odrą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Globalne Interesy
Mark Zuckerberg rzuca wyzwanie ChatGPT. „Wstrząśnie światem sztucznej inteligencji”
Globalne Interesy
Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem
Globalne Interesy
Zagadkowa inwestycja Microsoftu w arabską sztuczną inteligencję. Porzucone Chiny
Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów