Sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy? Musk: Trzeba znaleźć nowy sens życia

Świat robi krok ku regulacji technologii AI – dwudniowy szczyt dotyczący bezpieczeństwa i rozwoju zaawansowanych algorytmów, który odbył się w brytyjskim Bletchley, przyniósł jednomyślność mocarstw i kluczowych graczy na rynku sztucznej inteligencji.

Publikacja: 03.11.2023 13:36

Elon Musk przyznał, że potrzebny jest „sędzia”, który będzie nadzorował superkomputery i AI w przysz

Elon Musk przyznał, że potrzebny jest „sędzia”, który będzie nadzorował superkomputery i AI w przyszłości

Foto: Bloomberg

Co ważne, jednym głosem przemówiły Chiny i USA. Pod deklaracją, która zakłada współdziałanie w celu kontroli zagrożeń wynikających z rozwoju AI, podpisały się też Unia Europejska, Wielka Brytania, czy Australia.

Etyczne algorytmy

Zorganizowany przez brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka szczyt to dopiero pierwszy krok ku globalnemu sojuszowi w zakresie określenia ram dla takiej technologii. Kolejne spotkanie światowych liderów w tej sprawie zaplanowano na przyszły rok – odbędzie się w Rzymie. Gospodarzem będzie premier Giorgia Meloni, która już w Bletchley Park zapowiedziała, iż zamierza umieścić sztuczną inteligencję wraz z bezpieczeństwem cyfrowym w centrum nadchodzących dyskusji podczas włoskiej prezydencji w grupie G7. – Będziemy pracować nad sposobami wspólnego zarządzania tymi aspektami, przy udziale zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego – wskazała Meloni.

Czytaj więcej

Zagrożony rozwój sztucznej inteligencji. Polak ma odegrać doniosłą rolę

Podczas szczytu w Rzymie ma zostać wypracowany zbiór zasad etycznych, których poszczególne kraje i firmy opracowujące technologię AI będą musiał przestrzegać przy badaniach i wdrożeniach tego typu systemów. Szefowa włoskiego rządu zapewnia, że przyszłe reguły zapewnią równowagę między technologią, a ludźmi. – Rozwój sztucznej inteligencji jest największym wyzwaniem intelektualnym i praktycznym. Nie ma wątpliwości, że zastosowania tej nowej technologii może przynieść wielkie możliwości w wielu dziedzinach, ale także stanowić ogromne ryzyko. Stoimy w obliczu nowej granicy postępu, która po raz pierwszy poważnie grozi podważeniem samej zasady centralnego miejsca człowieczeństwa – stwierdziła podczas AI Security Summit premier Meloni, cytowana przez serwis Euroactiv.

Sztuczna inteligencja i ryzyko

Brytyjskie spotkanie nie było pierwszym, które miało określić pewnego rodzaju wytyczne dla ujarzmienia tej potężnej technologii. Już w 2020 r. Watykan był już gospodarzem konferencji Call for AI Ethics, której celem było wytyczenie granic dla AI. Wówczas szczyt dał początek koncepcji tzw. algoetyki, czyli próbie nadania algorytmom ram etycznych.

Jednym z zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją są realne obawy, że ta doprowadzi do masowych zwolnień na rynku pracy. Inteligentne boty będą bowiem w stanie wyręczać i zastępować ludzi, być tańszymi i wydajniejszymi. – Przyjdzie taki moment, że praca nie będzie potrzebna, możesz ją mieć, jeśli chcesz dla osobistej satysfakcji, ale jeśli nie – sztuczna inteligencja zrobi wszystko za ciebie – mówił Elon Musk podczas specjalnego spotkania z gospodarzem szczytu w Bletchley Park, Rishi Sunakiem. Miliarder i twórca SpaceX filozoficznie podkreślał, że – w konsekwencji rozwoju AI – jednym z wyzwań w przyszłości będzie znalezienie sensu życia.

Musk i Sunak rozmawiali również o „potencjalnym egzystencjalnym ryzyku dla ludzkości”. Obaj zgodzili się co do tego, że potrzebny jest „sędzia”, który będzie nadzorował superkomputery przyszłości.

Co ważne, jednym głosem przemówiły Chiny i USA. Pod deklaracją, która zakłada współdziałanie w celu kontroli zagrożeń wynikających z rozwoju AI, podpisały się też Unia Europejska, Wielka Brytania, czy Australia.

Etyczne algorytmy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
kosmos
„Prywatny spacer kosmiczny”. Wystartowała historyczna misja
Globalne Interesy
Serwis X Elona Muska rugowany z Brazylii. Kolejny będzie jego Starlink?
Globalne Interesy
Trump czy Harris? Niedoceniana bitwa o Dolinę Krzemową może zaważyć na wyborach
Globalne Interesy
Elon Musk podał, kiedy ludzie wylądują na Marsie. To już zaskakująco blisko
Globalne Interesy
Gigant przegapił AI, teraz chce się ratować. „To jak przesuwanie leżaków na Titanicu”
Globalne Interesy
Bill Gates otworzył się jak nigdy. Chce ograniczenia wolności słowa?