Reklama
Rozwiń

Jak Chiny obeszły sankcje USA. Pomógł duży producent chipów

Chiński producent mikroprocesorów SMIC okazał się tajną bronią Pekinu w przełamywaniu sankcji USA, które mają zatrzymać szybki postęp technologiczny Chin.

Publikacja: 27.11.2023 09:26

Dokonania SMIC są tym bardziej zaskakujące, że od 2020 r. jest formalnie na czarnej liście amerykańs

Dokonania SMIC są tym bardziej zaskakujące, że od 2020 r. jest formalnie na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Handlu

Foto: mat. pras.

Kiedy Huawei zaprezentował swój smartfon za 900 dol., politycy w USA byli w szoku. Znajdujący się w środku mikroprocesor był bardzo zaawansowany, co oznaczało, że sankcje nałożone na Chiny w dziedzinie nowych technologii są nieskuteczne. Zwrócono wtedy uwagę na firmę, która dostarczyła chipa dla Huawei, czyli Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC). To SMIC pomógł przełamać zorganizowaną przez USA i narzuconą wielu innym krajom blokadę, mającą na celu powstrzymanie postępu technologicznego Chin. Sukces firmy, która dostarczyła zaawansowany, 7-nanometrowy procesor do smartfona Huawei Mate 60 Pro, wywołał wielką radość w Chinach, które wreszcie utarły nosa Amerykanom – pisze Bloomberg. Wzrosły także notowania akcji samej firmy SMIC na giełdzie w Hongkongu.

Dokonania SMIC są tym bardziej zaskakujące, że od ponad dziesięciu lat firma boryka się z amerykańskimi ograniczeniami. W 2020 r. została ona formalnie umieszczona na czarnej liście Departamentu Handlu, która utrudnia zakupy przez Chiny jakiegokolwiek sprzętu lub oprogramowania stworzonego lub współtworzonego przez Amerykanów. Co ciekawe, agencja w dalszym ciągu wydawała licencje dostawcom SMIC.

SMIC skupił maszyny

Amerykańscy prawodawcy i eksperci branżowi wzywają obecnie administrację Bidena do jeszcze większego zaostrzenia przepisów nawet za cenę kolejnych napięć między USA a Chinami. – Kiedy sprawa wyszła na światło dzienne, nie mogą wiele zrobić, jak tylko zaostrzyć podejście do SMIC – powiedział Douglas Fuller, profesor nadzwyczajny w Kopenhaskiej Szkole Biznesu. – Jeśli nie staną się ostrzejsi wobec SMIC, ta polityka nie będzie miała żadnego sensu.

Czytaj więcej

Chiny szykują uderzenie w potęgę Amerykanów. Komputery i sztuczna inteligencja

Rząd USA stwierdził, że jego strategia dotycząca chipów nie jest ukierunkowana na chińskie smartfony, ale raczej na zdolności wojskowe Państwa Środka. Półprzewodniki stanowią podstawę przemysłu technologicznego, umożliwiając tworzenie wszystkiego, od modeli sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze po drony, czołgi i rakiety.

Przed SMIC stoją teraz poważne zagrożenia. Nie wiadomo, czy w dłuższej perspektywie będzie w stanie produkować masowo zaawansowane chipy i czy Stany Zjednoczone nie ograniczą jej możliwości kolejnymi działaniami. Sekretarz handlu Gina Raimondo, która nadzoruje ograniczenia technologiczne wprowadzane w administracji Joe Bidena, stwierdziła, że Chinom brakuje zdolności do wytwarzania takich komponentów „na dużą skalę”. Weterani branży, w tym Burn J. Lin, były wiceprezes Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., twierdzą, że Stany Zjednoczone nie doceniają ich możliwości.

Firma SMIC od lat gromadzi maszyny do produkcji chipów, w tym te same modele sprzętu do litografii w głębokim ultrafiolecie od holenderskiej firmy ASML, które wykorzystano do wytworzenia pierwszych w branży półprzewodników 7-nanometrowych. Bloomberg News donosi, że firma SMIC w produkcji chipa Huawei wykorzystała właśnie maszynę firmy ASML. – Dzięki nim SMIC powinien być w stanie przejść na wydajniejsze chipy 5-nanometrowe – powiedział Lin, który odpowiadał za technologię litografii w TSMC. Fuller i inni eksperci się z tym zgadzają. – Dżina wypuszczono z butelki – podsumowuje Jan-Peter Kleinhaus, dyrektor ds. technologii i geopolityki w niemieckim think tanku Stiftung Neue Verantwortung.

Pobożny pan Chang

SMIC założył ponad dwie dekady temu Richard Chang, który urodził się w Chinach, wychował na Tajwanie, a następnie spędził dwie dekady w Texas Instruments. Producenta chipów zbudował od podstaw we wschodnim Szanghaju i od samego początku było jasne, że firma cieszy się życzliwością władz, zdobywając zwolnienia z gruntów i podatków. Pokonała takich rywali jak Hua Hong Semiconductor i stała się wiodącym w Chinach producentem półprzewodników.

Czytaj więcej

Zaostrza się wojna USA z Chinami. Republikanie chcą uderzyć we flagowe firmy

Firma SMIC szybko założyła odlewnie w całym kraju i rywalizowała z tajwańskim TSMC o kontrakty. Firma rozpoczęła zatrudnianie tajwańskiej kadry kierowniczej i inżynierów od nadzorowania jej ekspansji. Chang, pobożny chrześcijanin, w pewnym momencie przekonał nawet lokalne władze, aby pozwoliły mu zbudować kościół w pobliżu fabryki dla swoich zagranicznych pracowników.

Jej lokalne powiązania pomogły w zdobyciu grona znanych klientów – w tym amerykańskich gigantów, od Qualcomm po Broadcom. Po drodze zyskał wsparcie potężnych graczy, od Wielkiego Funduszu – głównego chińskiego instrumentu inwestycyjnego w zakresie półprzewodników – po skarb państwa.

Ograniczenia nałożone na SMIC są zaostrzane. W październiku 2022 r. Stany Zjednoczone zapowiedziały ograniczenia sprzedaży najnowocześniejszego sprzętu do produkcji chipów 14-nanometrowych lub mniejszych dla chińskich fabryk.

Dziurawe sankcje USA

Ale sankcje te nie są szczelne. Podczas gdy przepisy te natychmiast uderzyły w amerykańskie firmy produkujące chipy, administracja Bidena potrzebowała miesięcy, aby przekonać rządy Holandii i Japonii. Oznaczało to, że firmy z tych dwóch krajów, takie jak ASML i Tokyo Electron, mogły nadal sprzedawać zaawansowane maszyny chińskim klientom, którzy szybko gromadzili zapasy sprzętu. Zgodnie z przepisami swojego rządu ASML może dostarczać zaawansowane maszyny DUV do końca tego roku. Jak podaje Reuters, Departament Sprawiedliwości sprawdza teraz, czy firma Applied Materials sprzedała SMIC sprzęt wart setki milionów dolarów bez odpowiednich licencji, wysyłając sprzęt z USA do Korei Południowej, a następnie do Chin.

Skutki tych posunięć dla SMIC pozostają niejasne. Administracja Bidena wciąż zastanawia się, jak zareagować na współpracę z Huawei, który również znajduje się na czarnej liście. W październiku tego roku USA wprowadziły nowy zestaw kontroli chipów. Problem polega tym, że zbyt ostre sankcje mogą spotkać się z odwetem Chin kontrolujących np. rynek metali ziem rzadkich, które są niezbędne przy produkcji aut elektrycznych.

Jastrzębie, jak kongresmeni Mike McCaul i Mike Gallagher, ostro krytykują administrację za nieumiejętność egzekwowania prawa. Departament Handlu bada tę sprawę, ale poza tym milczy na temat potencjalnych posunięć. SMIC może grozić kara ze strony Waszyngtonu, ale ma już tak duże osiągnięcia, że Pekin może myśleć o budowie własnego samowystarczalnego przemysłu technologicznego – zauważa Bloomberg.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku