Kiedy Huawei zaprezentował swój smartfon za 900 dol., politycy w USA byli w szoku. Znajdujący się w środku mikroprocesor był bardzo zaawansowany, co oznaczało, że sankcje nałożone na Chiny w dziedzinie nowych technologii są nieskuteczne. Zwrócono wtedy uwagę na firmę, która dostarczyła chipa dla Huawei, czyli Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC). To SMIC pomógł przełamać zorganizowaną przez USA i narzuconą wielu innym krajom blokadę, mającą na celu powstrzymanie postępu technologicznego Chin. Sukces firmy, która dostarczyła zaawansowany, 7-nanometrowy procesor do smartfona Huawei Mate 60 Pro, wywołał wielką radość w Chinach, które wreszcie utarły nosa Amerykanom – pisze Bloomberg. Wzrosły także notowania akcji samej firmy SMIC na giełdzie w Hongkongu.
Dokonania SMIC są tym bardziej zaskakujące, że od ponad dziesięciu lat firma boryka się z amerykańskimi ograniczeniami. W 2020 r. została ona formalnie umieszczona na czarnej liście Departamentu Handlu, która utrudnia zakupy przez Chiny jakiegokolwiek sprzętu lub oprogramowania stworzonego lub współtworzonego przez Amerykanów. Co ciekawe, agencja w dalszym ciągu wydawała licencje dostawcom SMIC.
SMIC skupił maszyny
Amerykańscy prawodawcy i eksperci branżowi wzywają obecnie administrację Bidena do jeszcze większego zaostrzenia przepisów nawet za cenę kolejnych napięć między USA a Chinami. – Kiedy sprawa wyszła na światło dzienne, nie mogą wiele zrobić, jak tylko zaostrzyć podejście do SMIC – powiedział Douglas Fuller, profesor nadzwyczajny w Kopenhaskiej Szkole Biznesu. – Jeśli nie staną się ostrzejsi wobec SMIC, ta polityka nie będzie miała żadnego sensu.
Czytaj więcej
Władze w Pekinie zapowiadają zwiększenie łącznej mocy obliczeniowej kraju o ponad połowę do 2025 r. Chiny zwiększają nacisk na innowacje w zakresie superkomputerów i sztucznej inteligencji.
Rząd USA stwierdził, że jego strategia dotycząca chipów nie jest ukierunkowana na chińskie smartfony, ale raczej na zdolności wojskowe Państwa Środka. Półprzewodniki stanowią podstawę przemysłu technologicznego, umożliwiając tworzenie wszystkiego, od modeli sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze po drony, czołgi i rakiety.