Reklama
Rozwiń

Rosyjski rywal ChatGPT zadba o „interes narodowy”. AI ma myśleć jak Władimir Putin

Moskwa mocno stawia na rozwój sztucznej inteligencji. Opracowany przez Sbierbank model GigaChat, który rywalizuje z botem od OpenAI, ma być napędem dla rosyjskiej gospodarki, reprezentując przy tym lokalne wartości.

Aktualizacja: 08.02.2024 08:03 Publikacja: 07.02.2024 21:15

Władimir Putin sam ponoć nie korzysta z komputera ani smartfona, ale pokłada wielkie nadzieje w nowo

Władimir Putin sam ponoć nie korzysta z komputera ani smartfona, ale pokłada wielkie nadzieje w nowoczesnych technologiach. Na zdjęciu podczas wizyty w klastrze IT w Permie, 2017 r.

Foto: Kremlin.ru

W Rosji trwa wybór federalnych projektów, które stałyby się częścią rządowego programu „Gospodarka danymi”. Jednym z filarów tej inicjatywy ma być właśnie sztuczna inteligencja. Wicepremier Dmitrij Czernyszenko zastrzegł jednak, że nie chodzi o zachodnie technologie, lecz rodzime algorytmy, które „myślą” w jedyny właściwy i zgodny z linią Kremla sposób: – AI będzie szkolona na bliskich nam koncepcjach i wartościach – wskazał.

GigaChat myśli po rosyjsku

Kilka dni wcześniej premier Michaił Miszustin na cyfrowym forum w mieście Ałmaty precyzyjnie określił, jak mają działać rosyjskie boty. – Działanie sztucznej inteligencji zależy od zbioru danych treningowych i odzwierciedla specyfikę kraju pochodzenia. Zatem w „mózgach” rosyjskiego GigaChatu oraz zachodniego ChatGPT istnieją różne obrazy świata, różne rozumienie tego, co jest dobre, a co złe – przekonywał.

Czytaj więcej

Sankcje? Jakie sankcje. Najnowszy gadżet Apple już w Rosji za... 10 tys. dolarów

Jego zdaniem wdrożenie systemów AI z krajów „myślących inaczej” niż Rosja do krytycznych sektorów, jak np. nauka, medycyna czy przemysł, jest niedopuszczalne. – Bardzo ważne jest, aby stosować modele, które odpowiadają uniwersalnym, globalnym wartościom, ale i oczywiście naszym własnym interesom narodowym – zastrzegł rosyjski premier.

Moskwa w dyskusjach nad systemami AI w większym stopniu skupia się nie na aspektach technologicznych czy ekonomicznych, ale tych ideologicznych. Miszustin nie ukrywa jednak, że liczy na efekt finansowy rozwoju tej technologii. Wartość wdrożeń AI w różnych gałęziach rosyjskiego przemysłu i w sferze administracji już miała przekroczyć 1 bln rubli (ponad 44 mld zł), a do końca tej dekady ma przebić poziom 10 bln rubli, co dodałoby prawie 6 proc. PKB.

Czytaj więcej

Aurora, Ayya, Mir... Klęska Rosji w kopiowaniu Zachodu

Zintegrowany z asystentem Salut

GigaChat, opracowany przez Sbierbank na modelu ruGPT-3.5, to rywal ChatGPT, potrafi generować tekst (odpowiadać na pytania i prowadzić dialog) oraz obrazy. Obsługuje tylko języki rosyjski oraz angielski. Bot został zintegrowany z asystentem głosowym Salut (podobny do Alexy) w inteligentnych głośnikach SberBoom (mających być konkurencją dla Amazon Echo).

AI ma „myśleć” tak, by odpowiadało to rosyjskim wartościom – tak rozwój tej technologii widzi premie

AI ma „myśleć” tak, by odpowiadało to rosyjskim wartościom – tak rozwój tej technologii widzi premier Michaił Miszustin

Foto: duma.gov.ru

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku