Wielki sukces Muska. Starship poleciał w „najbardziej ambitnym locie testowym w historii”

To kluczowy, piąty lot testowy statku Starship. Po raz pierwszy wracającą do bazy rakietę nośną przechwyciła „Mechazilla” i można ją znów wykorzystać. Otwiera się droga do lotów na Księżyc i Marsa.

Aktualizacja: 13.10.2024 16:28 Publikacja: 13.10.2024 10:19

Po raz pierwszy rakietę nośną przechwyciła na Ziemi specjalna konstrukcja

Po raz pierwszy rakietę nośną przechwyciła na Ziemi specjalna konstrukcja

Foto: SpaceX, X

SpaceX otrzymał w piątek zgodę Federalnej Agencji Lotniczej (FAA). Agencja podała, że SpaceX „spełnił wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i inne związane z lotem suborbitalnym”. W efekcie największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano, mierzący 120 metrów Starship, wystartowała w niedzielę ok. g. 14.25 polskiego czasu z bazy firmy Starbase w pobliżu plaży Boca Chica w południowym Teksasie.

Pierwotnie lot miał się odbyć jeszcze w sierpniu, ale opóźnił się ze względu na uwagi FAA związane z ochroną środowiska i hałasem. Doprowadziło to do konfliktu między władzami agencji a właścicielem SpaceX Elonem Muskiem. Miliarder zarzucał jej motywacje polityczne i groził pozwem.

Rewolucyjny sposób lądowania Starshipa

Lot Starshipa przebiegł tym razem bez zakłóceń i sam statek wylądował na powierzchni Oceanu Indyjskiego, zaliczając tzw. miękkie lądowanie po 65 minutach misji. Nowością była próba przechwycenia pierwszego stopnia (booster) Super Heavy w powietrzu podczas lądowania w bazie w Teksasie za pomocą gigantycznych metalowych ramion System określany jako „Mechazilla” sprawdził się i booster z powodzeniem wylądował na platformie (po siedmiu minutach od startu). Pozwoli to na kolejne starty, bo rakieta jest zaplanowana jako wielokrotnego użytku.

Czytaj więcej

Elon Musk chce wkrótce zabrać ludzkość na Marsa. O czymś jednak zapomniał

„Inżynierowie SpaceX spędzili lata na przygotowaniach i miesiącach na testowaniu próby złapania boostera, a technicy poświęcili dziesiątki tysięcy godzin na budowę infrastruktury, aby zmaksymalizować nasze szanse na sukces” – napisała firma SpaceX. „Nie akceptujemy żadnych kompromisów, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwa i naszego zespołu, a próba powrotu zostanie podjęta tylko wtedy, gdy będą odpowiednie warunki”.

Elon Musk stworzył największą rakietę świata

Statek Starship wraz z boosterem Super Heavy firmy SpaceX jest najwyższą i najpotężniejszą rakietą na świecie. Ma razem prawie 122 metry, a 33 silniki Raptor napędzają pierwszy stopień, zaś sam statek sześć kolejnych.

Starship po raz pierwszy dotarł w przestrzeń kosmiczną podczas poprzedniego lotu testowego z 6 czerwca, booster Super Heavy zaliczył udane lądowanie w Zatoce Meksykańskiej, natomiast sam statek doznał uszkodzeń podczas wchodzenia do atmosfery ziemskiej i wpadł do Oceanu Indyjskiego. Dlatego kluczowym ulepszeniem przed piątym lotem była całkowita przeróbka osłony termicznej.

SpaceX planuje wykorzystać kapsułę Starship jako pojazd lądujący z astronautami NASA na powierzchni Księżyca już w 2026 r. w ramach misji Artemis III. W dalszych planach jest lądowanie na Marsie.

Globalne Interesy
Elon Musk uderza w Wikipedię i chce zablokować finansowanie. Poszło o „salut rzymski”
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Globalne Interesy
Donald Trump chce wygrać kluczowy wyścig. Nawet pół biliona dolarów na „Stargate”
Globalne Interesy
Netflix w natarciu: bije rekordy i mocno podnosi ceny
Globalne Interesy
Intel trafi w ręce Elona Muska? Przymiarki do gigantycznej transakcji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Globalne Interesy
Niemcy czerpią wiedzę o świecie z tego serwisu. Niepokojące wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego