„Złośliwe próby blokowania Chin". USA wyprowadzają potężny cios. Będzie gorąco

Amerykanie wprowadzą nowe ograniczenia dostępu Chin do procesorów. Pojawią się limity sprzedaży, co ma spowolnić Chiny choćby w pracach nad wydajnymi modelami sztucznej inteligencji. Pekin już zapowiada odwet.

Publikacja: 28.11.2024 11:52

Prezydent Chin Xi Jinping będzie musiał odpowiedzić na amerykańskie działania w zakresie mikroproces

Prezydent Chin Xi Jinping będzie musiał odpowiedzić na amerykańskie działania w zakresie mikroprocesorów

Foto: Bloomberg

Administracja Joe Bidena ma ogłosić w poniedziałek szeroki pakiet rozwiązań mających prowadzić do dalszego ograniczenia możliwości Chin w zakresie rozwijania zaawansowanej sztucznej inteligencji. Jak podają amerykańskie media, w tym serwis Wired, ma to być nałożenie sankcji na dziesiątki chińskich firm produkujących części do półprzewodników. Mają się także pojawić ograniczenia dla kilku zakładów produkujących układy scalone, z których niektóre mają powiązania z chińskim gigantem technologicznym Huawei.

Jakie działania podejmują USA w kwestii mikroprocesorów

Departament Handlu USA omawiał również włączenie kontroli sprzedaży pamięci o dużej przepustowości, czyli HBM, który jest często używany w wydajnych procesorach graficznych i układach AI. Bloomberg wcześniej informował, że administracja Bidena rozważa ograniczenie dostępu Chin do układów HBM.

W sumie administracja Bidena może dodać około 200 chińskich firm do listy podmiotów prowadzonej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa — agencję w ramach Departamentu Handlu — co wymagałoby od innych firm uzyskania specjalnych licencji na dostarczanie im oprogramowania lub produktów z USA. Rząd omawia też nowe środki ze swoimi sojusznikami i firmami z branży półprzewodników od miesięcy, a dokładne szczegóły tego, co zostanie ogłoszone w poniedziałek, nadal nie jest jasne. Rzecznik Departamentu Handlu odmówił w sprawie komentarza, podobnie jak koncern Huawei.

Czytaj więcej

USA spóźniły się z restrykcjami. Wiadomo, gdzie Chiny kupiły kluczową technologię

Agencja Reuters poinformowała w piątek, że Izba Handlowa USA, potężna grupa amerykańskich przedsiębiorstw, ostrzegła swoich członków w e-mailu wysłanym w zeszłym tygodniu, że nowa runda kontroli eksportu wymierzona w Chiny zostanie wprowadzona „przed przerwą na Święto Dziękczynienia”, choć termin ten został opóźniony o kilka dni.

- Stanowczo sprzeciwiamy się nadmiernemu rozciąganiu przez USA koncepcji bezpieczeństwa narodowego, nadużywaniu środków kontroli eksportu i podejmowaniu złośliwych prób blokowania i tłumienia Chin – powiedział Mao Ning, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych na konferencji.

Jakie skutki mogą przynieść kolejne ograniczenia eksportowe wobec Chin

Ograniczenia dostępu Chin do pamięci o dużej przepustowości wydają się mieć za cel spowolnienie prac kraju w zakresie opracowywania krajowych układów scalonych zdolnych do trenowania bardzo dużych i wydajnych modeli AI. Prawdopodobnie nowe ograniczenia zablokują dostęp do HMB3, najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji technologii, i nałożą pewne ograniczenia na dostęp do poprzedniej generacji, znanej jako HMB2. Rząd USA od lat nakłada na Chiny podobne kontrole eksportowe, mające na celu ograniczenie ich zdolności do produkcji zaawansowanych procesorów, ale kontrole te najwyraźniej nie powstrzymały Huawei przed opracowaniem konkurencyjnych chipów do trenowania dużych modeli AI.

Czytaj więcej

Chiny szykują uderzenie w potęgę Amerykanów. Komputery i sztuczna inteligencja

Chiński gigant technologiczny, który został tymczasowo sparaliżowany przez sankcje USA pół dekady temu, wysłał klientom próbki swojego najnowszego chipa do trenowania AI, zwanego Ascend już we wrześniu tego roku - podał South China Morning Post. Firmy testujące Ascend to podobno ByteDance, chińską spółkę macierzystą TikToka, która ma trenować duży model głównie przy użyciu Ascend. Baidu, która tworzy wiodącą chińską wyszukiwarkę i opracowała autonomiczne systemy jazdy, niedawno złożyła zamówienie na chipy Huawei, odchodząc od amerykańskiego giganta chipów Nvidia, według Reutersa.

Joe Biden chce spowolnić rozwój chińskiej AI

Ograniczenia eksportowe mające na celu ograniczenie chińskiego sektora AI rozpoczęły się za pierwszej administracji Trumpa. W 2019 r. do listy podmiotów dodano kilka obiecujących chińskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją, co oznacza, że firmy amerykańskie, w tym producenci chipów, tacy jak Nvidia, będą musiały uzyskać specjalną licencję, aby móc z nimi współpracować. Następnie wprowadzono ograniczenia sprzedaży chipów wykonanych w technologii amerykańskiej do Huawei.

Administracja Bidena zaostrzyła kontrolę w październiku 2022 r., ograniczając eksport do Chin najnowocześniejszych chipów GPU, w tym tych produkowanych przez Nvidię, co miało na celu ograniczenie możliwości każdej chińskiej firmy do trenowania najpotężniejszych modeli sztucznej inteligencji. Przepisy zaostrzono rok później.

Ocena wpływu amerykańskich sankcji na chipy może być trudna, a niektórzy eksperci twierdzą, że kontrole te tylko zachęcają Chiny do szybszego postępu w dziedzinie chipów i prac nad ich nowymi generacjami.

Globalne Interesy
To miejsce to szklana kula technologii. Oto co szykują nam światowe koncerny
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Globalne Interesy
Chiny uderzają w USA przed inauguracją Donalda Trumpa. To już wojna technologiczna
Globalne Interesy
Apple rozpoczął wojnę cenową. Niezwykłe zniżki na iPhone'y na kluczowym rynku
Globalne Interesy
Wojna handlowa USA z Chinami. Ma być zakaz kolejnego popularnego urządzenia
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Globalne Interesy
Uszkodzenia sprzętu domowego i pożary. AI staje się koszmarem dla odbiorców prądu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay