Do awarii doszło w piątek. Tuż po starcie Lijian-1 Y6 okazało się, że ta chińska jednostka nośna ma problem ze stabilizacją lotu. Ledwie 3 sekundy od wystrzelenia CAS Space, prywatny operator kosmiczny z Kantonu, który stara się być konkurentem dla SpaceX, firmy Elona Muska, odnotował kłopoty tzw. trzeciego stopnia. Pokładowy autonomiczny system kontroli bezpieczeństwa zdecydował z kolei, że misję trzeba natychmiast przerwać i aktywował tryb samozniszczenia. Rakieta, która wzbiła się z tzw. komercyjnej strefy innowacji aeronautycznych w północno-zachodnich Chinach, eksplodowała.
Czytaj więcej
Najbogatszy człowiek świata i właściciel takich firm jak Tesla, Neuralink, xAI, czy platforma X, ma nowego konia pociągowego. Na SpaceX przypada więcej niż co drugi start rakiety kosmicznej na świecie. W 2025 roku zaatakuje jednak konkurencja.
Chińska rakieta kosmiczna z innowacyjnymi technologiami
Kilka tygodni wcześniej chińska rakieta nośna Lijian-1 Y6 zgodnie z planem ukończyła ostateczny test montażowy w Kantonie. Jak z końcem listopada informował CAS Space, po pomyślnym przejściu przeglądu fabrycznego rakieta miała wystartować z 11 satelitami na pokładzie. To była wyjątkowa próba, gdyż rakieta po raz pierwszy wykorzystywała innowacyjny inicjator oraz kilka innych technologii, które miały „skutecznie obniżyć koszty operacyjne i skrócić cykl produkcyjny” – podał serwis Xinhua.
Czytaj więcej
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Nowatorskie rozwiązania, o szczegółach których CAS Space zbyt wiele nie mówi, miały pomóc w przyszłej masowej produkcji rakiet. Lijian-1 Y6 (w tłumaczeniu: potężna rakieta), znana również jako Kinetica-1, to mała rakieta nośna o zasięgu orbitalnym – ma około 30 m wysokości oraz niecałe 3 m średnicy. Jej waga to 135 ton, przy czym na pokład jest w stanie zabrać ładunek o masie 1,5 t. Pierwsze testy naziemne CAS Space rozpoczęła trzy lata temu, a pierwszy lot odbył się w lipcu 2022 r. Wówczas również przetransportowano na orbitę okołoziemską kilka satelitów.