Dzieci przyklejone do smartfona

Japońskie dzieci wypróbowują gry na konsole Nintendo
Kiyoshi Ota/Bloomberg

Światowa Organizacja Zdrowia chce uznać uzależnienie od gier za chorobę. Sami producenci zaczynają wprowadzać limity dla najmłodszych.

Chiński gigant Tencent zaskoczył rynek, informując, że wprowadza limity czasowe dla najmłodszych w popularnej grze mobilnej „Arena of Valor”. Dzieci do 12. roku życia będą mogły pograć godzinę dziennie, a starsze maksymalnie dwie. Ta decyzja jest reakcją na coraz większy problem z uzależnieniem od gier. Dotyczy on nie tylko dzieci, które przez to zaniedbują szkołę i zrywają relacje z rówieśnikami, ale również dorosłych. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia chce uznać uzależnienie od gier za chorobę.

Eksperci podkreślają, że gry mogą być formą rozrywki, jednak ważne jest, by zachować umiar i kontrolę. Psycholog Małgorzata Kusińska w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślała, że w grze można być, kim się chce. Przykład? Izolujący się w szkole młody człowiek, będący pośmiewiskiem rówieśników, staje się ulubionym rycerzem innych graczy w sieci. A ułożony mąż i ojciec, zdominowany przez pracodawcę, może kontrolować otoczenie, będąc wojownikiem lub zawiadując wielkim imperium.

Mogą Ci się również spodobać

Cyberataki: najbardziej boimy się wycieku i utraty danych

W 2018 roku aż 93 proc. amerykańskich firm zetknęło się z incydentem zakwalifikowanym jako ...

Algorytm AI błyskawicznie wykrywa koronawirusa

Algorytm AI za pomocą tomografii komputerowej wykrywa u pacjentów infekcje koronawirusem. Jego skuteczność sięga ...

Internet 2019: zagrożeniem będą „fake newsy” i koparki

Wykorzystywanie mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera do wykopywania kryptowaluty zepchnie w cień oprogramowanie typu ransomware, ...

Amazon bierze się za podróbki

Amazon udostępni organom ścigania więcej danych na temat osób próbujących sprzedać podrobione towary za ...

„Minecraft” wątpliwym królem sieci

Jak zmierzyć popularność poszczególnych gier wideo? Sprzedażą. Ale równie istotna jest wielkość zainteresowania danym ...

Są już smartfony, są telewizory, Samsung wziął się za… gaśnice

Spółka należąca do koncernu Samsung wprowadziła na rynek niezwykłą wazę, która może też w ...