Zamienią w księdza lub dilera narkotyków. Polskie firmy szaleją za granicą

Polskie studia wyspecjalizowały się w produkcji gier z gatunku symulatorów
mat. pras.

Rodzime studia przebojem wchodzą na globalne rynki. Ich nowe tytuły umożliwią wcielenie się w dilera narkotykowego, owada czy księdza egzorcystę.

Jeszcze w tym roku – 6 grudnia – na platformę Steam trafi kontrowersyjna produkcja autorstwa Movie Games, czyli „Drug Dealer Simulator”. Studio przekonuje, że tematyka przypadła do gustu odbiorcom, co potwierdzają reakcje w mediach społecznościowych i wysoki poziom tzw. wishlisty, który przekroczył już 30 tysięcy zapisów. Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games, twierdzi, że produkcja to odpowiedź świata gier na rosnącą popularność tej tematyki w popkulturze. Wskazuje na takie seriale jak „Narcos” czy „Breaking Bad” związane z kryminalnym półświatkiem.

CZYTAJ TAKŻE: Symulator pszczoły pozyskał wydawcę

Jeszcze w tym roku na rynek trafi również symulator księdza egzorcysty. Producentem gry jest studio Delirma, a wydawcą – Ultimate Games. Mateusz Zawadzki, prezes tej ostatniej firmy, zapowiadając nową grę, podkreślał, że z założenia ma ona budzić kontrowersje.

– Nie powinniśmy obawiać się żadnej grupy zawodowej. Szczególnie współcześnie, gdy tak gorące przyjęcie miały zarówno film „Kler”, jak i dokument o grzechach Kościoła „Tylko nie mów nikomu”. Oba tytuły pokazują, że warto podejmować tę tematykę – komentował.

CZYTAJ TAKŻE: Wcielisz się w księdza lub złodzieja. Symulatory znad Wisły podbijają serca graczy

Wspomniane już Movie Games oraz Ultimate Games to spółki z grupy notowanego na giełdzie PlayWaya. To właśnie ona ma najmocniejszą pozycję w segmencie symulatorów w naszym kraju. Jej flagową grą jest m.in. „House Flipper”, czyli symulator budowlańca. Sukces gry zaskoczył nawet jej twórców. Zawędrowała na czołowe miejsca globalnych bestsellerów i cały czas jest na nią popyt. Sprzedaż wyniosła już około 900 tys. kopii. Niewiele mniejszą ma „Car Mechanic Simulator 2018” – również z portfela PlayWaya. Tymczasem teraz do debiutu na warszawskiej giełdzie szykuje się inne studio z grupy: Game Operators, czyli wydawca popularnej gry „911 Operator”. Szczegóły oferty nie są na razie znane.

– Prospekt emisyjny tej spółki jest obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego i nie chcemy wchodzić w szczegóły, ponieważ mogą następować zmiany na etapie poprawek – podkreśla Krzysztof Kostowski, prezes PlayWaya.

CZYTAJ TAKŻE: Gry wideo: sex i krwawe jatki mają przyciągnąć graczy

Producentem wspomnianego już „House Flippera” było studio Frozen District. Niedawno na rynek trafiła informacja o nawiązaniu przez nie współpracy z krakowskim studiem Moonlit, które również ma na najbliższe kwartały ambitne plany. W portfelu wydawniczym Moonlita znajdziemy m.in. „Baikonur”, czyli symulator gry o przetrwanie, w którym gracz musi opuścić Ziemię przy pomocy poradzieckiego promu, znajdującego się w opuszczonym kosmodromie w Kazachstanie. Premierę zaplanowano na przyszły rok.

Globalny rynek gier ma wartość około 140 mld dol. Z tego na Polskę przypada ponad 2 mld zł

Zdecydowanie mniej apokaliptyczną tematykę poruszać będzie natomiast gra autorstwa Varsav Game Studios: „Bee Simulator”. Jej premierę zaplanowano na 14 listopada. Gra umożliwi spojrzenie na świat z perspektywy pszczoły. Wkrótce planowany jest również debiut „Bug Academy” od wspomnianego już Ultimate Games. Będzie to gra o szkole dla owadów.

CZYTAJ TAKŻE: Czy sztuczna pszczoła wygra z zombie

Globalny rynek gier ma wartość około 140 mld dol. Z tego na Polskę przypada ponad 2 mld zł. W ostatnim czasie daje się zauważyć, że mniejsze gry są w coraz trudniejszej sytuacji, ponieważ takie portale jak Steam premiują największe produkcje. Beneficjentem tej polityki zostało m.in. 11 bit studios. Kilka dni temu na rynek trafiła informacja o obniżeniu prowizji Steama dla gry „Frostpunk”.

Tymczasem rynek czeka na największą polską produkcję: „Cyberpunka 2077” CD Projektu. Debiut zaplanowano na 16 kwietnia przyszłego roku. Zarząd CD Projektu sygnalizuje, że będzie to gra większa i bardziej ambitna niż kultowa seria o wiedźminie. Ta ostatnia sprzedała się już w ponad 40 mln egzemplarzy. Największą popularnością cieszy się trzecia część „Dziki Gon”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Daimler na wojnie z Nokią. Poszło o patenty

Niemiecki koncern motoryzacyjny złożył skargę na Nokię w Komisji Europejskiej, oskarżając o utrudnianie dostępu ...

Levandowski to „czyste zło”. Ukradł tajemnice Google’a i stworzył religię

Anthony Levandowski, były inżynier pracujący w Google, został oskarżony o kradzież około 14 tys. ...

Jaki powinien być laptop dla kobiety biznesu?

Laptop to obecnie niezbędne narzędzie pracy w świecie biznesu, w którym znaczny udział stanowią ...

Sprzedał biznes Facebookowi i stworzył drona-kamikadze

Amerykańska firma Anduril Industries buduje drony, których zadaniem będzie eliminacja wrogich dronów poprzez taranowanie ...

Zaufaj robotom. Właśnie wchodzą na sale operacyjne

W Stanach Zjednoczonych jeden robot chirurgiczny da Vinci przypada na 100 tys. mieszkańców, w ...

Lekarz przepisze ci sex robota. To może być groźne

Zaburzenia seksualne stają się coraz większym problem naszej cywilizacji, eksperci i lekarze proponują eksperymentalne ...