Zamienią w księdza lub dilera narkotyków. Polskie firmy szaleją za granicą

Polskie studia wyspecjalizowały się w produkcji gier z gatunku symulatorów
mat. pras.

Rodzime studia przebojem wchodzą na globalne rynki. Ich nowe tytuły umożliwią wcielenie się w dilera narkotykowego, owada czy księdza egzorcystę.

Jeszcze w tym roku – 6 grudnia – na platformę Steam trafi kontrowersyjna produkcja autorstwa Movie Games, czyli „Drug Dealer Simulator”. Studio przekonuje, że tematyka przypadła do gustu odbiorcom, co potwierdzają reakcje w mediach społecznościowych i wysoki poziom tzw. wishlisty, który przekroczył już 30 tysięcy zapisów. Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games, twierdzi, że produkcja to odpowiedź świata gier na rosnącą popularność tej tematyki w popkulturze. Wskazuje na takie seriale jak „Narcos” czy „Breaking Bad” związane z kryminalnym półświatkiem.

CZYTAJ TAKŻE: Symulator pszczoły pozyskał wydawcę

Jeszcze w tym roku na rynek trafi również symulator księdza egzorcysty. Producentem gry jest studio Delirma, a wydawcą – Ultimate Games. Mateusz Zawadzki, prezes tej ostatniej firmy, zapowiadając nową grę, podkreślał, że z założenia ma ona budzić kontrowersje.

– Nie powinniśmy obawiać się żadnej grupy zawodowej. Szczególnie współcześnie, gdy tak gorące przyjęcie miały zarówno film „Kler”, jak i dokument o grzechach Kościoła „Tylko nie mów nikomu”. Oba tytuły pokazują, że warto podejmować tę tematykę – komentował.

CZYTAJ TAKŻE: Wcielisz się w księdza lub złodzieja. Symulatory znad Wisły podbijają serca graczy

Wspomniane już Movie Games oraz Ultimate Games to spółki z grupy notowanego na giełdzie PlayWaya. To właśnie ona ma najmocniejszą pozycję w segmencie symulatorów w naszym kraju. Jej flagową grą jest m.in. „House Flipper”, czyli symulator budowlańca. Sukces gry zaskoczył nawet jej twórców. Zawędrowała na czołowe miejsca globalnych bestsellerów i cały czas jest na nią popyt. Sprzedaż wyniosła już około 900 tys. kopii. Niewiele mniejszą ma „Car Mechanic Simulator 2018” – również z portfela PlayWaya. Tymczasem teraz do debiutu na warszawskiej giełdzie szykuje się inne studio z grupy: Game Operators, czyli wydawca popularnej gry „911 Operator”. Szczegóły oferty nie są na razie znane.

– Prospekt emisyjny tej spółki jest obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego i nie chcemy wchodzić w szczegóły, ponieważ mogą następować zmiany na etapie poprawek – podkreśla Krzysztof Kostowski, prezes PlayWaya.

CZYTAJ TAKŻE: Gry wideo: sex i krwawe jatki mają przyciągnąć graczy

Producentem wspomnianego już „House Flippera” było studio Frozen District. Niedawno na rynek trafiła informacja o nawiązaniu przez nie współpracy z krakowskim studiem Moonlit, które również ma na najbliższe kwartały ambitne plany. W portfelu wydawniczym Moonlita znajdziemy m.in. „Baikonur”, czyli symulator gry o przetrwanie, w którym gracz musi opuścić Ziemię przy pomocy poradzieckiego promu, znajdującego się w opuszczonym kosmodromie w Kazachstanie. Premierę zaplanowano na przyszły rok.

Globalny rynek gier ma wartość około 140 mld dol. Z tego na Polskę przypada ponad 2 mld zł

Zdecydowanie mniej apokaliptyczną tematykę poruszać będzie natomiast gra autorstwa Varsav Game Studios: „Bee Simulator”. Jej premierę zaplanowano na 14 listopada. Gra umożliwi spojrzenie na świat z perspektywy pszczoły. Wkrótce planowany jest również debiut „Bug Academy” od wspomnianego już Ultimate Games. Będzie to gra o szkole dla owadów.

CZYTAJ TAKŻE: Czy sztuczna pszczoła wygra z zombie

Globalny rynek gier ma wartość około 140 mld dol. Z tego na Polskę przypada ponad 2 mld zł. W ostatnim czasie daje się zauważyć, że mniejsze gry są w coraz trudniejszej sytuacji, ponieważ takie portale jak Steam premiują największe produkcje. Beneficjentem tej polityki zostało m.in. 11 bit studios. Kilka dni temu na rynek trafiła informacja o obniżeniu prowizji Steama dla gry „Frostpunk”.

Tymczasem rynek czeka na największą polską produkcję: „Cyberpunka 2077” CD Projektu. Debiut zaplanowano na 16 kwietnia przyszłego roku. Zarząd CD Projektu sygnalizuje, że będzie to gra większa i bardziej ambitna niż kultowa seria o wiedźminie. Ta ostatnia sprzedała się już w ponad 40 mln egzemplarzy. Największą popularnością cieszy się trzecia część „Dziki Gon”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ZUS rozwiązuje część umowy z Comarchem

Krakowska firma miała przejąć od Asseco utrzymanie największego systemu informatycznego w Polsce. Jednak ma ...

Facebook odkrywa karty. Dlaczego widzisz właśnie to?

Kliknięcie trzech kropek pozwoli dowiedzieć się, dlaczego Facebook wyświetlił nam daną informację. Facebook co ...

Chiny chcą zakazać kopania bitcoina

To może być kolejny cios dla walut cyfrowych, które niedawno złapały drugi oddech. Chińskie ...

Zoom z zakazem. Uczniowie nie mogą korzystać z aplikacji

Zoom to „król” widekonferencji w czasie pandemii. Aplikacja do połączeń online stała się najpopularniejszym ...

Premierowy zwiastun filmu Nolana w popularnej grze

Christopher Nolan postanowił umieścić zwiastun swojego najnowszego filmu „Tenet” w popularnej grze Fortnite. Pojawił się ...

Apple rzuca wyzwanie Netflixowi i HBO

Producent iPhone’ów ma w poniedziałek ogłosić start nowego serwisu wideo na życzenie. Dołączy tym ...