30-letni prototyp Nintendo PlayStation sprzedany. Kupił nie byle kto

YouTube, Heritage Auctions

Prototyp w pełni działającej konsoli Nintendo PlayStation został sprzedany na aukcji za 360 tys. dolarów, czyli niemal 1,5 mln złotych.

Konsola Nintendo PlayStation to absolutny ewenement. Takich urządzeń powstało zaledwie 200 sztuk. Konsola miała być efektem współpracy Sony i Nintendo. Jednak firmy zdecydowały się nie kontynuować współpracy i na prototypie się skończyło.

Prototyp, który trafił na sprzedaż w Heritage Auctions w Dallas w Teksasie, był pierwotnie własnością byłego prezydenta Sony Computer Entertainment America Olafa Olafssona.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa konsola PlayStation zmierzy tętno i wyczuje pot

Konsola została kupiona w 2009 roku przez Terryego Diebolda, prezesa Advanta Corporation, który do 2015 roku trzymał ją na strychu i dopiero jego syn, robiąc porządki, odkrył cenne znalezisko. Konsola była częścią majątku firmy Advanta Corporation, która ogłosiła upadłość i której prezesem był wcześniej Olafsson. Po bankructwie Advanta, Diebold wykupił część sprzętu, a wśród niego znalazła się konsola. Nie wiadomo, dlaczego poprzedni prezes odchodząc, nie zabrał ze sobą prototypu.

Według Valarie McLeckie z Heritage Auctions to jedyny ocalały prototyp konsoli, która miała wbudowany CD ROM i można było na niej odtwarzać płyty z muzyką. Reszta została zniszczona po zerwaniu współpracy Nintedo z Sony – informuje CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie powroty gadżetów. Jak zarabia się na nostalgii

Nowym właścicielem konsoli został kolekcjoner Greg McLemore, założyciel pets.com czy toys.com, który przelicytował m.in. Palmera Luckeya, jednego z twórców Oculus VR.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mapy Google pokażą restaurację, parking i… liczbę zakażeń w okolicy

Google wprowadza nową funkcjonalność do swojej aplikacji z mapami – teraz na ekranie smartona ...

„Kraina Lodu 2” bije rekordy w kinach. 350 mln dolarów w pierwszy weekend

„Kraina Lodu 2” zarobiła niemal 350 mln dolarów w pierwszy weekend wyświetlania na całym ...

Z Ameryki nadlatuje dron-czyściciel. Usunie nawet grzyba

Startup Lucid z Karoliny Północnej stworzył czyszczącego drona, który wyczyści elewację nawet 12-piętrowego budynku. ...

Intel inwestuje w robo-taksówki. To będzie rewolucja

Gigant na rynku chipów przejmuje Moovit, izraelskiego producenta aplikacji dla transportu publicznego. Ta niebagatelna ...

Alexa powie jak się leczyć. Możesz pytać o wszystko

Brytyjski publiczny system opieki zdrowotnej NHS rozpoczyna współpracę z Amazonem. Ma ona ułatwić dostęp ...

Superbateria do smartfona zainspirowana proszkiem do prania

Naukowcy z Monash University w Melbourne w Australii twierdzą, że opracowali najbardziej wydajną baterię ...