Producent gier bitewnych wart więcej niż największy dostawca gazu

mat. pras.

Notowany na brytyjskiej giełdzie Games Workshop jest już więcej wart od Centrici, firmy dostarczającej gaz i prąd w Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Ameryce Północnej. Nie tylko w Polsce twórcy gier osiągają niebotyczne wyceny.

Games Workshop to przede wszystkim producent gier planszowych i bitewnych z uniwersum Warhammer. Założona w 1975 r. firma ma swoją siedzibę w Nottigham. Jej najbardziej znanymi markami to osadzony w inspirowany późnym średniowieczem świat “Warhammer” oraz futurystyczna wizja galaktyki będącej w stanie ciągłej wojny “Warhammer 40 000”.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt zarabia krocie na Wiedźminie, kurs w górę

Nie są to jednak pojedyncze tytuły, ale całe projekty multimedialne. Games Workshop sprzedaje m.in. podręczniki do gry wyobraźni czy figurki do gier bitewnych, w ramach których gracze tworzą własne armie, które potem ścierają się między sobą na specjalnie przygotowanych planszach. Wszystko odbywa się w systemie turowym, a każdy ruch jest podzielony na fazy. Nie jest to również najtańsze hobby, bo zestawy figurek to nawet wydatek rzędu kilkuset złotych. Oprócz tego spółka licencjonuje swoje marki. W efekcie na świat Warhammera składają się książki, gry komputerowe czy zabawki, tworzone przez zewnętrzne podmioty, także z Polski.

Od października 1994 r. spółka jest notowana na londyńskiej giełdzie. Od tego czasu budowała swoją pozycję. W 2019 r. przychody wyniosły 256,6 mln funtów, a zysk netto 65,8 mln funtów. Obecna kapitalizacja to niemal 2,4 mld funtów.

Dla porównania Centrica, największy dostawca gazu do klientów indywidualnych i jeden z największych dostawców prądu na Wyspach, właściciel marek British Gas i Scottish Gas, jest obecnie wyceniany na niecałe 2,3 mld funtów.

Popularność gier, także tych bez prądu, nie jest tylko specyfiką londyńskiego parkietu. Od jakiegoś czasu polską giełdą niepodzielnie rządzi CD Projekt. Studio niedawno zahaczyło o historyczny próg cenowy 400 zł za akcję, a jego kapitalizacja jest tak wysoka, że to już nie tylko najdroższa spółka polska giełdy, ale i największy pod względem wartości producent gier w Europie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Microsoft rzuca wyzwanie Facebookowi

Bitwa na hełmy wykorzystujące rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość rozkręca się na dobre. Z przytupem ...

Lekarz przepisze ci sex robota. To może być groźne

Zaburzenia seksualne stają się coraz większym problem naszej cywilizacji, eksperci i lekarze proponują eksperymentalne ...

Najlepsze 2020. USA coraz mocniej przyciskają Chiny w technologii

Ciosy, które Stany Zjednoczone zadawały Chinom w wojnie technologicznej, są coraz lepiej wymierzone. Uderzają ...

OSE wyrównuje szanse polskich uczniów

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma za zadanie nie tylko dostarczyć do wszystkich polskich szkół szybki, ...

To będzie przełomowa technologia? Energia czerpana z… cienia

Dość osobliwe urządzenie udało się skonstruować naukowcom z National University of Singapore. Badacze opracowali ...

Cyberprzestępcy żerują na pandemii. Fałszywe testy i szczepionki

Co trzeci internauta pada ofiarą oszustw w sieci związanych z Covid-19. W co czwartym ...