Eksperci nowych technologii są dużo bardziej otwarci na przeprowadzkę za granicę niż specjaliści z innych branż, o ile wyjazd pomoże w karierze. Dla firm to szansa, ale i wyzwanie.
Prawie siedmiu na dziesięciu ekspertów cyfrowych – w tym programiści, specjaliści od sztucznej inteligencji (AI) czy data science – deklaruje gotowość wyjazdu do pracy za granicę. W innych branżach ten udział chętnych jest sporo mniejszy (55 proc.) – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” raportu firmy doradztwa strategicznego Boston Consulting Group. Jest on efektem badania 27 tysięcy cyfrowych talentów w 180 krajach świata.
CZYTAJ TAKŻE: Podatkowe uderzenie zachwieje polską branżą IT. Zyska Ukraina
W Polsce odsetek chętnych do wyjazdu jest nieco niższy niż na świecie. Globalną średnią podwyższają Indie i Brazylia – tam ponad 75 proc. ekspertów od nowych technologii tylko czeka na ciekawą ofertę pracy za granicą. Na drugim biegunie są cyfrowe talenty w Chinach – tylko 38 proc. z nich deklaruje gotowość wyjazdu.
Dużą mobilność przejawiają eksperci z Europy Zachodniej i z USA, które z kolei są na pierwszym miejscu listy preferowanych kierunków wyjazdu. Pojechałoby tam 40 proc. badanych cyfrowych talentów. Prawie co trzeci wskazuje Niemcy, a kolejne miejsca zajmują Kanada, Australia i Wielka Brytania. Do wyjazdu nie skłaniają wyższe zarobki za granicą. Tym, co decyduje o atrakcyjności pracodawcy, jest – poza równowagą między życiem prywatnym i zawodowym – możliwość nauki i zdobywania wiedzy oraz okazja do rozwoju kariery. Wysokość zarobków znalazła się na piątym miejscu. Co to oznacza dla przedsiębiorstw?
CZYTAJ TAKŻE: Praca w IT to luksus? Nie dla wszystkich
– Chcąc osiągnąć sukces, wszystkie firmy, nie tylko spółki IT, muszą być teraz technologiczne, niezależnie od branży. To oznacza konieczność inwestowania, a nawet przeinwestowania, w nowe technologie. Tylko firmy, które to zrobią, tak by być postrzegane jako pracodawcy oferujący dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i rozwiązań, mają szanse przyciągnąć najlepszych ludzi – podkreśla Oktawian Zając, partner w BCG. Zając w lipcu obejmie stanowisko dyrektora zarządzającego firmy w Polsce – przejmie stery od Franciszka Huttena-Czapskiego, który awansował do zespołu zarządzającego firmy w regionie.
Jak wyjaśnia, cyfrowe talenty wiedzą, że o ich rynkowej wartości decyduje wiedza. Stąd też szukają firm i państw, które zapewnią im najlepszy dostęp do wiedzy i do nowych technologii. Dlatego też chcą pracować dla czołowych korporacji. Te – poza funduszami na szkolenia i udział w konferencjach – mają mnóstwo danych, co daje np. ekspertom data scientists możliwość stosowania najnowszych narzędzi.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.