Nowe technologie przyciągają freelancerów

Shutterstock

W USA już ponad jedna trzecia pracowników to niezależni freelancerzy i kontraktorzy. W Polsce niespełna 3 proc., ale ich rzesza szybko rośnie. Sprzyja temu rozwój eplatform z ofertami pracy na zlecenia.

Transformacja technologiczna, w tym działające w chmurze platformy, które pozwalają wykonywać zdania z dowolnego miejsca na świecie i rozwój wirtualnych zespołów w firmach (human cloud) to jeden z najważniejszych czynników kształtujących przyszłość pracy – wynika z raportu „The 7 Drivers Shaping The Future of Work” opracowanego przez firmę Talent Alpha przy współpracy Hays, KKS Savills, Transformant, Digital Readiness Institute oraz Inicjatywy Mobilności Pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Praca w IT to luksus? Nie dla wszystkich

Raport, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, wśród przyszłościowych trendów na rynku pracy wskazuje również zmieniającą się kulturę oraz procesy w firmach, co wiąże się z zapotrzebowaniem na nowe umiejętności, innowacyjne modele biznesowe, przemiany biur a także zmiany prawne.

– Technologia stwarza nowe możliwości zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników. Już w tej chwili przechodzimy gwałtowne zmiany na rynku pracy, czego najlepszym przykładem jest rozwój tzw. gig economy, czyli elastycznej gospodarki opartej na zleceniach – podkreśla Przemek Berendt, współzałożyciel i prezes Talent Alpha, startupu, który rozwija tzw. human cloud, czyli platformę w chmurze, łączącą korporacyjnych zleceniodawców z Zachodu z zespołami specjalistów IT z małych i średnich firm Europy Środkowo – Wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Zbyt męska twarz polskiej branży IT

Rozwojowi gig economy sprzyja temu nastawienie firm; według Staffing Industry Analysts, systemy i platformy skupiające specjalistów w chmurze (human cloud), dotąd wykorzystywane głównie przez mniejsze firmy, stają się coraz bardziej popularne w dużych organizacjach.

Berendt przypomina dane amerykańskiego Bureau of Labor Statistics, według których 2017 r. w USA było 55 mln “gig workers” stanowiących tam ok. 34 proc. siły roboczej. W przyszłym roku ten udział ma wzrosnąć do 43 proc. Jak szacuje firma EY w 2020 r. wolni strzelcy na kontraktach czy na zleceniach będą stanowić 20 proc. pracowników na świecie zaś w 2030 r ich udział sięgnie 50 proc. Również w Polsce to jedna z najszybciej rosnących grup pracowników.

Jak szacuje platforma Useme.eu, która specjalizuje się w obsłudze freelancerów, w tym roku ich liczba zwiększy się o jedną ósmą do 450 tys. Co prawda to zaledwie 2,7 proc. z ok. 16 mln pracujących Polaków, ale w zawodach związanych z nowymi technologiami (programowanie, grafika komputerowa, UX) ten udział jest kilkukrotnie większy.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy specjaliści IT już pakują walizki

Autorzy raportu zwracają też uwagę na szanse i wyzwania, jakie rozwój technologii niesie dla firm automatyzacja, która – według Światowego Forum Ekonomicznego – do 2022 r. ma zlikwidować 75 mln miejsc pracy na świecie nasilając jednocześnie niedobór pracowników z potrzebnymi w nowych warunkach umiejętnościami. Ten niedobór ma sięgnąć 85 mln w 2030 r .

– Luka kompetencyjna zmusza pracodawców do poszukiwania specjalistów w innych regionach świata oraz grupach demograficznych. To oznacza, że kultura organizacyjna tych firm w przyszłości będzie musiała skupić się przede wszystkim na różnorodności i integracji – twierdzi Sandra Henke z firmy rekrutacyjnej Hays. Firmy będą więc musiały zadbać przekwalifikowanie pracowników a także o zmianę procesów i sposobu zarządzania, nie wspominając o biurach, gdzie – jak zaznacza Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz w Savills – zmiany na rynku pracy przekładają się na rewolucje coworkingu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

e-podpis szansą banków

W ostatnich 10 latach liczba użytkowników e-podpisu powiększyła się dwukrotnie. Rynek ten będzie rósł ...

WEBCON DAY 2019 już blisko

Największa w Polsce konferencja o digitalizacji i automatyzacji procesów biznesowych w praktyce odbędzie się ...

Polak tworzy europejską alternatywę dla Google’a, Amazona i Alibaby

Chce oferować chmurę transparentną, przewidywalną, otwartą, która stoi w opozycji do zamkniętych, ograniczonych ekosystemów ...

Metalowe plakaty z Polski trafiły do serc fanów superbohaterów

Rodzimą spółkę Displate uznano jednym z najciekawszych startupów w Europie. Współpracuje z takimi markami, ...

Powstał procesor odporny na działania hakerów

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali nową architekturę procesora zdolną do samoszyfrowania. Konstrukcja, która ma ...

Bruksela po stronie twórców. Co na to cyfrowi giganci?

Parlament Europejski i Rada doszły do porozumienia w sprawie praw autorskich na rynku cyfrowym ...