Nowe technologie przyciągają freelancerów

Shutterstock

W USA już ponad jedna trzecia pracowników to niezależni freelancerzy i kontraktorzy. W Polsce niespełna 3 proc., ale ich rzesza szybko rośnie. Sprzyja temu rozwój eplatform z ofertami pracy na zlecenia.

Transformacja technologiczna, w tym działające w chmurze platformy, które pozwalają wykonywać zdania z dowolnego miejsca na świecie i rozwój wirtualnych zespołów w firmach (human cloud) to jeden z najważniejszych czynników kształtujących przyszłość pracy – wynika z raportu „The 7 Drivers Shaping The Future of Work” opracowanego przez firmę Talent Alpha przy współpracy Hays, KKS Savills, Transformant, Digital Readiness Institute oraz Inicjatywy Mobilności Pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Praca w IT to luksus? Nie dla wszystkich

Raport, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, wśród przyszłościowych trendów na rynku pracy wskazuje również zmieniającą się kulturę oraz procesy w firmach, co wiąże się z zapotrzebowaniem na nowe umiejętności, innowacyjne modele biznesowe, przemiany biur a także zmiany prawne.

– Technologia stwarza nowe możliwości zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników. Już w tej chwili przechodzimy gwałtowne zmiany na rynku pracy, czego najlepszym przykładem jest rozwój tzw. gig economy, czyli elastycznej gospodarki opartej na zleceniach – podkreśla Przemek Berendt, współzałożyciel i prezes Talent Alpha, startupu, który rozwija tzw. human cloud, czyli platformę w chmurze, łączącą korporacyjnych zleceniodawców z Zachodu z zespołami specjalistów IT z małych i średnich firm Europy Środkowo – Wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Zbyt męska twarz polskiej branży IT

Rozwojowi gig economy sprzyja temu nastawienie firm; według Staffing Industry Analysts, systemy i platformy skupiające specjalistów w chmurze (human cloud), dotąd wykorzystywane głównie przez mniejsze firmy, stają się coraz bardziej popularne w dużych organizacjach.

Berendt przypomina dane amerykańskiego Bureau of Labor Statistics, według których 2017 r. w USA było 55 mln “gig workers” stanowiących tam ok. 34 proc. siły roboczej. W przyszłym roku ten udział ma wzrosnąć do 43 proc. Jak szacuje firma EY w 2020 r. wolni strzelcy na kontraktach czy na zleceniach będą stanowić 20 proc. pracowników na świecie zaś w 2030 r ich udział sięgnie 50 proc. Również w Polsce to jedna z najszybciej rosnących grup pracowników.

Jak szacuje platforma Useme.eu, która specjalizuje się w obsłudze freelancerów, w tym roku ich liczba zwiększy się o jedną ósmą do 450 tys. Co prawda to zaledwie 2,7 proc. z ok. 16 mln pracujących Polaków, ale w zawodach związanych z nowymi technologiami (programowanie, grafika komputerowa, UX) ten udział jest kilkukrotnie większy.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy specjaliści IT już pakują walizki

Autorzy raportu zwracają też uwagę na szanse i wyzwania, jakie rozwój technologii niesie dla firm automatyzacja, która – według Światowego Forum Ekonomicznego – do 2022 r. ma zlikwidować 75 mln miejsc pracy na świecie nasilając jednocześnie niedobór pracowników z potrzebnymi w nowych warunkach umiejętnościami. Ten niedobór ma sięgnąć 85 mln w 2030 r .

– Luka kompetencyjna zmusza pracodawców do poszukiwania specjalistów w innych regionach świata oraz grupach demograficznych. To oznacza, że kultura organizacyjna tych firm w przyszłości będzie musiała skupić się przede wszystkim na różnorodności i integracji – twierdzi Sandra Henke z firmy rekrutacyjnej Hays. Firmy będą więc musiały zadbać przekwalifikowanie pracowników a także o zmianę procesów i sposobu zarządzania, nie wspominając o biurach, gdzie – jak zaznacza Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz w Savills – zmiany na rynku pracy przekładają się na rewolucje coworkingu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ponad połowy polskich firm nie stać na inwestycje w IT

Aż 59 proc. menedżerów w polskich przedsiębiorstwach nie ma wystarczających budżetów na niezbędne inwestycje ...

Po Huawei amerykański rząd bierze się za chińskie drony

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ostrzega przed chińskimi dronami. Według DHS mogą zbierać dane ...

Pies-robot już w sprzedaży, wkrótce skaczący człowiek-robot

Niesamowity pies-robot, skonstruowany przez zespół Boston Dynamics trafił do sprzedaży. Model o nazwie Spot ...

Rosja zbuduje hyperloopa. Jazda tylko dla bogatych

Budowa systemu Hyperloop między Moskwą a St. Petersburgiem kosztować ma równowartość 18 mld dol. ...

Włamali się do utajnionych zeznań podatkowych Trumpa. Pomysłowo?

Dwa lata więzienia grozi młodym Amerykanom, którzy próbowali zdobyć zeznania podatkowe amerykańskiego prezydenta za ...

Eksperci o przyszłości internetu i cyfryzacji. Zobacz film

Etyka Internetu, sztuczna inteligencja, edukacja w sieci, gospodarka cyfrowa, cyberbezpieczeństwo i transformacja cyfrowa – ...