Metody prowadzenia cyberataków stały się w ostatnich latach bardziej wyrafinowane, przez co wzrosła ich skuteczność i szybkość. Przestępcy coraz mocniej interesują się m.in. sztuczną inteligencją – przestrzega firma Fortinet.
Trendy pod lupą
Wśród konkretnych zagrożeń, z którymi będziemy mieli do czynienia w 2020 r., eksperci wymieniają kradzieże dokonywane przez fałszywe strony i bramki płatności internetowych.
CZYTAJ TAKŻE: Microsoft uderzył w hakerów z Korei Północnej
– Narzędzia służące do tworzenia fałszywych stron płatności są zaawansowane technicznie i uniwersalne. Oszuści mogą je pozyskać za opłatą i niemal dowolnie wykorzystywać. Dlatego takie ataki mogą mieć z punktu widzenia użytkownika różny scenariusz: czasem jest to korzystna oferta zakupu markowego towaru, a czasem darmowy upominek, za którego przesłanie trzeba zapłacić niewielką kwotę – mówi Przemysław Jaroszewski, kierownik działu CERT Polska w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Dodaje, że ostatnio pojawiły się na przykład próby nakłonienia do zalogowania się na fałszywą stronę płatności za pomocą SMS-a z wezwaniem do dopłaty do ostatniej faktury za usługi. NASK uczula i edukuje internautów, aby nie reagowali pośpiesznie i weryfikowali takie oferty.