Płace w IT. Na ile może liczyć gwiazda, a na ile junior

Adobe Stock

Do 12,5 tys. zł brutto wzrosło w ubiegłym roku przeciętne wynagrodzenie specjalisty IT, a ci najlepsi zarabiają ponad 30 tys. zł brutto na miesiąc.

– Mitem jest fakt, że każdy programista dużo zarabia. Czasami zanim osiągnie satysfakcjonujące wynagrodzenie, musi poświęcić nawet kilka lat na zdobycie doświadczenia, zarówno w kwestii umiejętności twardych, jak i miękkich – podkreśla Tomasz Bujok, założyciel i prezes serwisu No Fluff Jobs, który specjalizuje się w ofertach pracy w IT. Według jego analizy 9,3 tys. ogłoszeń opublikowanych w serwisie w 2019 r., przeciętna płaca informatyka (bez względu na specjalizację, doświadczenie i rodzaj umowy) wynosiła 12,5 tys. zł brutto, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Walka o mida i seniora

Na najwyższe stawki- przekraczające 20 tys. miesięcznie – mogli liczyć specjaliści IT pracujący na umowę B2B, czyli samozatrudnieni. Do takich osób kierowano ponad połowę ofert na No Fluff.

„W swoich zespołach pracodawcy najchętniej widzieliby midów i seniorów związanych z backendem” – oceniają autorzy analizy. Najwięcej – bo co trzecia oferta w serwisie – była kierowana do specjalisty backend z kilkuletnim doświadczeniem i dobrą znajomością Javy. Według danych No Fluff Jobs, pomimo rosnącej popularności innych języków programowania, w Polsce to nadal programiści Java oraz Java Script mogą liczyć na największą liczbę propozycji pracy. W przypadku seniorów ze znajomością tych technologii mediana płac na umowie o pracę wynosiła 15 tys. zł brutto zaś na kontrakcie B2B – 17 tys. zł (JavaScript) i 17,6 tys. zł w przypadku Javy.

CZYTAJ TAKŻE: Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?

Najwyższe stawki proponowano specjalistom od technologii, które w ofertach pracy pojawiają się najrzadziej np. w przypadku Objective-C, gdzie mediana to 18,5 tys. zł brutto a najlepsze oferty przekraczały 22 tys. zł. brutto. Z kolei specjaliści Swift mogli liczyć przeciętnie na 17 tys. zł brutto, zaś najlepsi na 20 tys. zł.

– Od lat na najwyższe zarobki w branży mogą liczyć najbardziej doświadczeni specjaliści oraz ci, którzy specjalizują się w mniej popularnych, niszowych technologiach- zaznacza Tomasz Bujok.

Junior musi się starać

Natomiast juniorzy z Java dostawali przeciętnie 6 tys. zł brutto niezależnie od rodzaju umowy (to średnia w median widełek na tych stanowiskach), zaś z JavaScript 5,1-6 tys. zł brutto. Więcej – przeciętnie 6,3 tys. zł brutto na umowie B2B oferowano juniorom specjalizującym się w Angularze, C++ oraz Node (ci ostatni na B2B mieli medianę płac na poziomie 6,5 tys. zł brutto).

Jak zwraca uwagę Tomasz Bujok, chociaż juniorzy to najbardziej aktywna grupa na rynku pracy, to kierowano do nich jedynie 12 proc. ofert. Początkujący specjaliści IT mogli w nich liczyć na 4-7 tys. zł brutto (przy czym 4 tys. zł to mediana najniższych stawek – co oznacza, że zdarzały się też oferty za mniejsze pieniądze…).

Podobne trendy widać na czołowym portalu rekrutacyjnym, Pracuj.pl, gdzie na prawie 83 tys. ofert pracy dla informatyków zamieszczonych w ubiegłym roku, najwięcej, bo 35 proc. (prawie 30 tys.) kierowano właśnie do programistów. N.p. początkującym programistom Java, .NET czy C++ oferowano tam przeciętnie 5,5 tys. zł brutto na miesiąc. Tym na średnim szczeblu- z kilkuletnim doświadczeniem- przeciętnie proponowano od 10,5 tys. zł (.NET) do 12 tys. zł brutto (Java) a seniorom odpowiednio po 12,5 tys. zł (mediana .NET) i 14 tys. zł.(mediana Javy)

Mariusz Kuźniewicz, menedżer w Grupie Pracuj zwraca uwagę, że dysproporcje płacowe stanowią odbicie tendencji na rynku pracy IT. Z jednej strony w Polsce realizuje się coraz więcej zaawansowanych projektów technologicznych, do których potrzeba np. programistów mających minimum kilka lat doświadczenia zawodowego. Takich kandydatów brakuje, więc firmy muszą rywalizować na płace.

Z drugiej strony, na rynku rośnie liczba niedoświadczonych osób na stanowiskach juniorskich, chcących wejść do branży. – Pierwsze kilkanaście miesięcy pracy to dla nich sprawdzian, czy zostaną w świecie IT na dłużej. Ci, którym się uda, mogą zazwyczaj liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia- ocenia Kuźniewicz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robot zastąpi barmana. Szybszy i zawsze uprzejmy

Robot zaczął serwować drinki w barze w centrum Tokio. Dzięki dołączonemu do ramienia tabletowi ...

Wkrótce roboty zaczną się rozmnażać. Potrzebna cybermama?

Wszystkie organizmy na Ziemi reprodukują się, dlaczego więc roboty miałyby tego nie robić? W ...

Po co działka? Amerykanie instalują na okrętach lasery

Amerykańskie okręty wojenne zyskają nową, potężną broń. To laser do zestrzeliwania pocisków manewrujących oraz ...

Unia bierze się za regulowanie sztucznej inteligencji

Będzie nowa strategia m.in. w dziedzinie przepływu danych i sztucznej inteligencji. Przyszłe działania i ...

Sztuczna inteligencja otrzyma zmysł dotyku

„Naukowcy z uczelni MIT stworzyli rękawicę wypełnioną mikro czujnikami, które zbierają dane z przedmiotów, ...

Polak i Chińczyk aresztowani na trzy miesiące za szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pracownika Orange Polska i polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei. Podejrzewa ...