Utrata danych może być dramatem

Każda firma powinna zabezpieczyć się przed ryzykiem nieodwracalnej utraty danych, ważnych plików i e-maili. W biznesie to właśnie dane stają się obecnie najcenniejszym składnikiem aktywów.

Publikacja: 17.02.2020 20:54

Utrata danych może być dramatem

Foto: Adobe Stock

Wartość gospodarki opartej na danych przekracza 6 mld euro – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Do 2025 r. ta wartość może wzrosnąć nawet do 25 mld euro. Tymczasem statystyki są niepokojące. W zeszłym roku utraty danych doświadczyła niemal jedna piąta małych i średnich firm w Polsce – wynika z badania One System.

Niezbędna kopia zapasowa

Największe ryzyko stwarzają awarie sprzętu, błędy pracowników i ataki hakerskie. Jak można chronić firmowe dane? Ryzyko ich utraty minimalizuje regularny backup, czyli tworzenie kopii zapasowej, przechowywanej w bezpiecznym miejscu.

– Niezmienną strategią nazwa.pl jest ciągła praca na rzecz wzrostu poziomu bezpieczeństwa świadczonych usług. Wyznaczamy standardy dla polskiej branży IT i podnosimy coraz wyżej poprzeczkę dla dobra wszystkich użytkowników Internetu – podkreśla Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl. W ten nurt wpisuje się usługa Cloud Backup, wprowadzona do oferty nazwa.pl. Usługa polega na wykonywaniu automatycznych kopii zapasowych z komputerów działających w systemie Windows 7 lub Windows 10. Dane zaszyfrowane na komputerach bezpiecznym algorytmem i chronione hasłami (znanymi tylko użytkownikom komputerów) przesyłane są do bezpiecznego Data Center. Automatyczne wykonywanie kopii zwalnia pracowników z kłopotliwego obowiązku ręcznego kopiowania danych na dyski zewnętrzne. Co istotne, pliki przed wysłaniem są kompresowane, co oszczędza miejsce na dysku sieciowym oraz ogranicza ilość przesyłanych danych. Usługa dostarcza także statystyki wykorzystania dysku za ostatnie 12 miesięcy i pokazuje historię wykonywanych operacji.

Spółka nazwa.pl świadczy usługi w centrach danych zlokalizowanych w Krakowie, Warszawie, Frankfurcie i Amsterdamie. Wszystkie połączone są ze sobą za pomocą łącz światłowodowych.

Oręż w walce z hakerami

Eksperci z nazwa.pl podkreślają, że dobra kopia zapasowa to taka, którą w łatwy sposób można przywrócić. W przypadku wspomnianej usługi odzyskać można zarówno kompletne dane, jak i pojedyncze pliki. Niezależnie od tego, czy zostały usunięte czy zmodyfikowane, istnieje możliwość odtworzenia każdego pliku w dowolnej wersji z ostatnich 90 dni.

Nowoczesne rozwiązanie Cloud Backup oszczędza czas użytkowników, zapewniając bezpieczeństwo danych. Regularne wykonywanie kopii zapasowych wraz z wersjonowaniem plików stanowi doskonałą ochronę w przypadku awarii dysków czy też zawirusowania komputerów – podsumowuje Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Praktyka pokazuje, że żadne przedsiębiorstwo nie jest odporne na cyberataki. Do najgroźniejszych i najbardziej popularnych należą ataki, których skutkiem jest zaszyfrowanie danych, mające na celu wymuszenie okupu (ransomware). Liczba takich ataków w zeszłym roku wzrosła o jedną piątą – wynika z szacunków firmy Check Point. Obliczyła ona również, że aż 28 proc. wszystkich firm na świecie padło ofiarą wielozadaniowych botnetów.

Praktyka pokazuje, że żadne przedsiębiorstwo nie jest odporne na cyberataki

W obliczu takich zagrożeń tworzenie kopii zapasowych tym bardziej zyskuje na znaczeniu. Przedsiębiorca nie musi już się bać ataków polegających na zaszyfrowaniu dysku komputera, ponieważ w każdym momencie może odtworzyć swoje najważniejsze dane. I to w dowolnej wersji sprzed wielu dni.

Tworzenie kopii zapasowych znajduje się wśród kilku żelaznych zasad, których powinno przestrzegać każde przedsiębiorstwo – niezależnie od tego, czy mowa o dużym koncernie czy malutkiej firmie. Oprócz tworzenia kopii eksperci radzą też nie zwlekać z aktualizacjami, zmieniać hasła i edukować pracowników.

Opłacalna inwestycja

Wiele firm wstrzymuje się z inwestowaniem w narzędzia z obszaru IT, licząc, że nie będą one potrzebne. To ryzykowna strategia. Utrata danych może bowiem słono kosztować. Jak wynika z badań One System, koszt przestoju średniej wielkości firmy w Polsce to około 10 tys. zł netto za godzinę, co przy 8-godzinnym dniu przekłada się na kwotę 80 tys. zł netto. W przypadku mniejszych podmiotów taka strata może nawet zagrażać płynności finansowej. Co więcej, szkody mogą być zdecydowanie większe, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Utrata danych może przecież mocno zaszkodzić reputacji firmy, odstraszyć jej klientów i zepsuć relacje z partnerami biznesowymi. W szczególnym przypadku – gdy chodzi o wrażliwe informacje albo dane osobowe – utrata danych może mieć nawet bolesne konsekwencje prawne.

W tym kontekście zaskakiwać mogą statystyki, z których wynika, że aż 75 proc. firm nie posiada kompleksowego procesu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, a jedynie 39 proc. jest przygotowanych na wypadek utraty kluczowych informacji. W tym kontekście pocieszający jest wniosek z raportu autorstwa Xopero Software „Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019”, wskazujący, że aż 65 proc. firm zapytanych o planowane przeznaczenie środków finansowych podało właśnie „backup”. Na kolejnych miejscach znalazły się: inwestycje w oprogramowanie antywirusowe, szkolenia dla pracowników, zabezpieczenia fizyczne i ochrona w chmurze.

Tekst powstał we współpracy z firmą nazwa.pl

IT

Wartość gospodarki opartej na danych przekracza 6 mld euro – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Do 2025 r. ta wartość może wzrosnąć nawet do 25 mld euro. Tymczasem statystyki są niepokojące. W zeszłym roku utraty danych doświadczyła niemal jedna piąta małych i średnich firm w Polsce – wynika z badania One System.

Niezbędna kopia zapasowa

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa
IT
Kobiety zmieniają rynek pracy ICT
IT
Zagłuszają drony, kamery czy WiFi. Amazon ma duży problem
IT
Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników
IT
Polska liderem cyberochrony. Zaskakujący wynik prestiżowego rankingu