W tym roku polskie banki wreszcie sięgną chmury

Adobe Stock

Dzięki ostatnim działaniom sektor może zacząć wdrażać na dużą skalę rozwiązania chmury obliczeniowej, które przyniosą ogromne korzyści.

W polskim sektorze bankowym chmura obliczeniowa do tej pory de facto nie istniała. Ważną inicjatywą jest powstanie Operatora Chmury Krajowej, spółki PKO BP i PFR, która ma umożliwić polskim firmom wdrażanie i wykorzystywanie potencjału tej technologii.

Pomogą zmiany

Ale same banki, które szybko rozwijają usługi cyfrowe (prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło ukuł powiedzenie, że bank będzie w przyszłości firmą technologiczną z licencją bankową), nie wykorzystują tych rozwiązań na własne potrzeby.

CZYTAJ TAKŻE: FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

Przy Związku Banków Polskich powstała grupa robocza, która wypracowała dokument będący instrukcją, jak wdrażać rozwiązania w chmurze w bankach. Jej zadanie to weryfikacja, czy banki i firmy dostarczające technologię jednolicie interpretują aktualne przepisy i wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. W pracach grupy, którą kierował Wojciech Pantkowski z ZBP, uczestniczyło 12 banków, w tym największe w Polsce, a także jako doradcy: Accenture oraz kancelaria prawna Kochański i Partnerzy.

Dla branż nieregulowanych wejście w chmurę jest łatwe. Dla banków i ubezpieczycieli, ściśle regulowanych, jest to bardziej skomplikowane, bo muszą spełnić ostre wymagania. Do 2017 r. nie było żadnego stanowiska regulatora, a komunikat opublikowany w 2017 r. nie udrożnił rynku pod kątem wdrożeń chmurowych. Poza tym same banki i dostawcy technologii nie mieli pełnej świadomości, jak podejść do wdrożeń chmury w sektorze finansowym. Jednak w styczniu 2020 r. KNF wystosowała nowy komunikat z wytycznymi technicznymi i regulacyjnymi, co zniosło sporo niepewności i daje nadzieję na zwiększenie liczby wdrożeń. Opracowany przy ZBP dokument jest zgodny z nowym komunikatem.

CZYTAJ TAKŻE: FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

– Czołowe banki europejskie już rozpoczęły podróż do chmury. Polskie banki, aby konkurować na rynku i móc rywalizować z fintechami, muszą otworzyć się na nową technologię. Wypracowany standard wdrożenia chmury publicznej powinien być bazą do tego, by z ostatniego miejsca pod względem korzystania z chmury w Europie polski sektor awansował w parę lat do czołówki – mówi Mariusz Chudy, dyrektor w Accenture Polska. Jego zdaniem ten rok minie pod znakiem chmury w bankach. – Pod koniec roku będzie można zauważyć co najmniej kilka pilotażowych wdrożeń – dodaje Chudy.

Jakie korzyści

– Chmura oferuje mnogość ciekawych dla banków rozwiązań, daje ogromne moce obliczeniowe i możliwość korzystania z nich w zależności od potrzeb. Jest w nich dostępnych wiele rozwiązań. Brak tej technologii zmusił banki do wymyślania koła na nowo – zamiast korzystać z tego, że np. Google czy Apple wydały miliardy na rozwój usług AI, Big Data czy np. asystentów głosowych. Banki, nie mogąc z nich korzystać wprost, same kreowały rozwiązanie, co było kosztowne, czasochłonne i nie zawsze dawało odpowiednie rezultaty – wylicza jeden z bankowców. Dodaje, że po szybkim rozwoju innowacyjność polskiego sektora bankowego wyhamowała. Teraz, dzięki chmurze czy kooperacji z fintechami, znowu mogą się pojawić nowe rozwiązania.

W przypadku chmury początkowe nakłady są mniejsze, podobnie jak ryzyko tych inwestycji. Dlatego potencjalnie najbardziej skorzystają mniejsze podmioty, które już musiałyby wydawać ogromne kwoty na inwestycje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska drugą Japonią. Hip-hop pompuje sprzedaż płyt

Tylko w Japonii udział krążków CD i winyli w rynku muzycznym jest wyższy niż ...

Kurier dostarczy żywność prosto do lodówki

Sieć Walmart wprowadza zaskakującą usługę. Klienci nie tylko mogą zamówić produkty spożywcze pod same ...

Facebook ogłosi zwycięzcę wyborów w USA

Facebook oraz Instagram planują wysłać użytkownikom specjalne powiadomienia, w którym zostanie zawarty przewidywany wynik ...

McDonald’s zatrudni roboty. Wyręczą pracowników przy smażeniu frytek

Najpopularniejsza sieć typu fastfood ma zamiar zatrudnić roboty do obsługi frytkownic. Wszystko po to, ...

Huawei rozważa sprzedaż technologii 5G

Dyrektor generalny chińskiej firmy Ren Zhengfei powiedział w wywiadzie dla „The Economist” o możliwej ...

Prototyp z pojemnika na odpady dowodem na to, że każdy może zostać innowatorem

Mogłoby się wydawać, że proces tworzenia innowacji wymaga wiele czasu i wysiłku. To prawda, ...