Pięć rzeczy, które Windows 10 robi lepiej niż Windows 7

Sprawdźmy, co Windows 10 robi lepiej od „Siódemki”, która w styczniu przeszła na emeryturę.

Publikacja: 17.03.2020 12:08

Pięć rzeczy, które Windows 10 robi lepiej niż Windows 7

Foto: Shutterstock

14 stycznia po dziesięciu latach Microsoft zakończył wsparcie systemu operacyjnego Windows 7. Żeby uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń dla biznesu, związanych z używaniem niewspieranego i nieuaktualnianego oprogramowania, warto przejść na Windows 10 Pro.

Minimalne wymagania sprzętowe najnowszych okienek są mniejsze niż lubianego Windows 7.

Oznacza to, że nowy system nawet na starym komputerze będzie działał wydajniej. Jednak maksimum wydajności gwarantować może tylko nowoczesny system operacyjny z nowoczesnym komputerem.

Z Windows 10 zadebiutowała nowa przeglądarka internetowa Microsoft Edge. Zastąpiła ona przeglądarkę Internet Explorer, która przez lata stała się przedmiotem żartów. Edge to właściwie przeciwieństwo Explorera. Jest szybki, lekki i zoptymalizowany, przez co zjada niedużo prądu. Pozwala to na znacznie dłuższą pracę na baterii poza biurem.

Ma to niebagatelne znaczenie, bo dzisiaj wiele narzędzi obsługiwanych jest przez przeglądarkę internetową. W testach porównawczych przeprowadzonych przez Microsoft w styczniu 2019 r. wyszło, że komputer wykorzystujący Edge wytrzymuje dłużej na baterii niż wykorzystujący Google Chrome o 24 proc. i aż o 94 proc., gdy porównamy go do Firefoxa od Mozilli.

W Windows 10 możemy mieć wiele wirtualnych pulpitów, co pozwala nam robić kilka różnych rzeczy naraz o wiele sprawniej. Układanie za każdym razem kilku okienek na pulpicie, gdy pracujemy na kilku plikach, pożera czas. O wiele łatwiej jest przygotować sobie dwa wirtualne pulpity i szybko przełączać się między nimi. W najnowszym Windows takie rozwiązanie dostępne jest w 3 szybkich kliknięciach. W przypadku „Siódemki” musieliśmy ratować się osobnymi programami.

Gdy pracujemy na kilku monitorach, Windows 10 pozwala także ustawić osobne skalowanie dla każdego z nich. Dzięki temu obraz jest czytelny zarówno na dużym głównym monitorze, jak i na mniejszym, np. laptopie.

W wielu testach wbudowany w „Dziesiątkę” program antywirusowy Windows Defender okazał się tak samo dobry jak najlepsze programy antywirusowe na świecie. W czasach, gdy prawie każda firma w jakiś sposób przechowuje i przetwarza dane klientów, cyberbezpieczeństwo jest kluczowe. Microsoft na bieżąco łata luki w systemie, które zostały wykryte i mogłyby być wykorzystane przez cyberprzestępców. Potencjalny atak może w łatwy sposób sparaliżować każdą firmę, więc lepiej się przed nim zabezpieczyć.

5. Wsparcie

Po 14 stycznia 2020 r. Microsoft przestał wspierać Windows 7, a to oznacza koniec aktualizacji, poprawek bezpieczeństwa czy pomocy technicznej.

Windows 10 rozwijany jest od 2015 r. i od tego czasu bardzo dojrzał. Microsoft cały czas go unowocześnia, dodając coraz to nowe funkcjonalności. Rozwijana jest m.in. baza sterowników, dzięki czemu Windows 10 pozwala

w pełni korzystać z komputera zaraz po zainstalowaniu systemu. W przypadku Windows 7 sami musieliśmy zadbać o odpowiednie sterowniki do różnych peryferiów. Od 14 stycznia nie są one nawet aktualizowane.

Windows 10 zapewnia spokój. Jego wsparcie będzie jeszcze długo kontynuowane, bo zgodnie z zapewnieniami Microsoftu jest to ostatni Windows w historii. To oznacza, że nie będzie już trzeba wydawać pieniędzy na nowy system. Obecny ma pozostać jednym dostępnym i stale aktualizowanym.

Windows 10, od kiedy pojawił się w 2015 r., jest stale ulepszany i aktualizowany. Co pół roku, w marcu i wrześniu, Microsoft wprowadza duże zmiany do systemu, stale go rozwijając i uaktualniając. Każda kolejna darmowa aktualizacja przedłuża okres wsparcia „okienek”.

Chcąc wymienić teraz w firmie Windows 7 na 10, warto wziąć pod uwagę zakup nowych komputerów. Nad takim rozwiązaniem warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy stare laptopy w firmie mają tyle lat co zainstalowany na nich system. Wydajność nowoczesnych laptopów jest nieporównywalna do tych sprzed dziesięciu lat, czyli roku wydania Windows 7. Nowy laptop dużo szybciej poradzi sobie z zadaniami, które przed nim postawimy. Nie są to już ciężkie cegły, a smukłe, eleganckie i lekkie maszyny, które potrafią pracować poza biurem wiele godzin bez ładowarki.

Grzegorz Balawender

Materiał powstał we współpracy z AB S.A. i ALSO Polska

IT

14 stycznia po dziesięciu latach Microsoft zakończył wsparcie systemu operacyjnego Windows 7. Żeby uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń dla biznesu, związanych z używaniem niewspieranego i nieuaktualnianego oprogramowania, warto przejść na Windows 10 Pro.

Minimalne wymagania sprzętowe najnowszych okienek są mniejsze niż lubianego Windows 7.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO