W Darknecie handlują danymi i tożsamościami. Zaskakujące ceny

Dominik Pisarek

Przestępca, który chce kupić skradzioną tożsamość, zhakowane konto na Facebooku, czy sklonowaną kartę płatniczą, nie musi wcale się wysilać, ani głęboko sięgać do portfela.

Po ciemnej stronie sieci, czyli w tzw. Darknecie (ukryta część zasobów internetu, którą można przeglądać jedynie przy użyciu specjalnego oprogramowania) kwitnie nielegalny handel a – jak wynika z najnowszych analiz firmy Privacy Affairs – niektóre ceny wręcz zaskakują. Eksperci, wśród najbardziej „chodliwych” towarów Darknetu wskazują m.in. dane osobowe, podrobione dokumenty i dostępy do mediów społecznościowych.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Okazuje się, że cyberprzestępcy płacą średnio 1 tys. dol. za komplet dokumentów i danych, które umożliwiają kradzież tożsamości. Ale zhakowane konto na Facebooku kosztuje jedynie 75 dol., zaś na Twitterze – 49 dol. Jak podaje Privacy Affairs, jeszcze tańsza jest sklonowana karta Mastercard z kodem PIN, za którą trzeba zapłacić ledwie 15 dol. Co ciekawe, cena skradzionych danych pozwalających logować się do banku internetowego zależy od stanu konta. Jeśli znajduje się na nim minimum 2 tys. dol., można je kupić już za 65 dol.

Ekspertów nie dziwi jednak tak niska wartość naszych danych. Podkreślają, że rynek jest wręcz zalany tego typu nielegalnie zdobytymi informacjami. Przynajmniej kilka razy w tygodniu na światło dzienne wychodzą wiadomości o wyciekach danych i kradzieżach tożsamości. A skradzione rekordy często trafiają właśnie do tzw. dark webu (inne określenie Darknetu).

Jak wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce, w „ciemnej sieci” dostępne jest złośliwe oprogramowanie, w tym ransomware (wirus żądający okupu), aplikacje szpiegujące, bądź programy do kopania kryptowalut. Produkty niskiej jakości kosztują ok. 70 dol., zaś za malware (szkodliwe oprogramowanie) klasy premium płaci się nawet 6 tys. dol.

CZYTAJ TAKŻE: Australia przeżywa właśnie atak cybernetyczny „innego państwa”

– Co zrobić, aby nasze dane nie trafiły nigdy do dark webu? Zasady postępowanie są znane co najmniej od kilku lat. Nie należy podawać poufnych informacji przez telefon lub SMS. Trzeba też zachować ostrożność w czasie korzystania z bankomatu. Nie zalecam stosowania tych samych haseł do rożnych kont. Oczywiście podstawą zachowania bezpieczeństwa jest używanie sprawdzonych systemów do ochrony danych i urządzeń końcowych – wylicza Politowicz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hyundai przejmie kultowego robo-psa? Wielkie plany Koreańczyków

Wszystko wskazuje na to, że Boston Dynamics, jeden z wiodących na świecie producentów zaawansowanych ...

Nowa technologia batem na podróbki

Blockchain ma pomagać w walce z masowym fałszowaniem produktów. Takie rozwiązania testuje już branża ...

Posiłki zamawiane online trafiły do starszych

Zamówienia posiłków przez internet rosną kilka razy szybciej niż cały sektor gastronomiczny. Trend ma ...

Idzie wojna na konsole. Nowości od Sony i Microsoftu

Xbox Series X, następca Xbox One Microsoftu, zadebiutuje 10 listopada. Tymczasem w środę karty ...

Firmy zwalniają pracowników przez internet. Na wideoczacie

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele przedsiębiorstw stoi na krawędzi. Część z nich ratuje się ...

Huawei rozważa sprzedaż technologii 5G

Dyrektor generalny chińskiej firmy Ren Zhengfei powiedział w wywiadzie dla „The Economist” o możliwej ...