Słodko-gorzki obraz polskiej cyfryzacji. Do najlepszych jeszcze daleko

Adobe Stock

Polska awansowała o dwa miejsca w unijnym indeksie DESI, ale na hurraoptymizm zdecydowanie za wcześnie.

Obecnie nasz kraj zajmuje 23. miejsce na 28 państw członkowskich  – wynika z indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2020. Wypadamy bardzo dobrze pod względem mobilnych usług szerokopasmowych. Całkiem niezłe noty dostaliśmy też w kategorii cyfryzacji usług publicznych.

Niepokoić może natomiast fakt, że blisko połowa Polaków nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Aż 15 proc. naszych rodaków w ogóle nie korzysta z internetu, a podstawowe umiejętności cyfrowe posiada 44 proc. społeczeństwa w wieku od 16 do 74 lat. To o 14 pkt proc. mniej niż średnia dla UE. W Polsce specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich pracowników. W Unii Europejskiej średnia ta wynosi 3,9 proc.

Na stanowiskach związanych z IT zatrudnionych jest w Polsce zaledwie 0,9 proc. kobiet, podczas gdy w UE średnio jest to 1,4 proc. Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com podkreśla, że kobiet w IT przybywa, ale nadal jest ich stosunkowo niewiele. To w dużej mierze efekty stereotypowego myślenia i przeświadczenia, że do rozpoczęcia przygody z IT potrzebne są lata nauki.

Czytaj także: Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić

– Najistotniejsze są faktyczne umiejętności i kompetencje kandydatów. Przebranżowić do IT może się każdy. Na naszych kursach widzimy i kobiety i mężczyzn – mieliśmy już operatorów wózków widłowych, nauczycieli WF-u, kelnerki, malarzy, grafików, menedżerki i menedżerów  – wymienia Magdalena Rogóż.

W sumie w całej UE brakuje około 600 tys. specjalistów od IT, a w samej Polsce około 50 tys. Mimo obecnych zawirowań eksperci od nowych technologii na brak ofert narzekać nie mogą.  Według ostatnich badań ABSL tempo zatrudnienia w czasie pandemii  wprawdzie spadło (ponad 40 proc. firm w Polsce zawiesiło rekrutację), jednak w niektórych sektorach nowi pracownicy są nadal poszukiwani. Według raportu Pracuj.pl na podium najczęściej poszukiwanych specjalizacji w maju znalazły się handel i sprzedaż (37 proc.), obsługa klienta (18 proc.), a także IT oraz finanse (po 12 proc. wszystkich ogłoszeń).

W Polsce odsetek wysoko ucyfryzowanych firm wynosi zaledwie 11 proc., podczas gdy w UE sięga 26 proc.  Niskim stopniem cyfryzacji charakteryzuje się aż 60 proc. polskich przedsiębiorstw. W Unii Europejskiej ten wskaźnik jest znacząco niższy i wynosi 39 proc.

Cyfryzacja, usługi chmurowe, sztuczna inteligencja, internet rzeczy – te wszystkie obszary mają związek z innowacyjnością, która w Polsce nadal nie jest priorytetem. W zestawieniu Global Innovation Index zajmujemy 39. miejsce na 127 analizowanych państw. Wyprzedzają nas m.in. kraje z naszego regionu, w tym Czesi, Słowacy, Litwini czy Estończycy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska firma załatwi każdemu życzenia od idola

Platforma Hype Me, która umożliwia fanom zamawianie spersonalizowanego wideo od swoich idoli, otrzymała od ...

Łowcy głów przestawiają się na zdalną selekcję

O ile poszukiwanie pracy i pracowników od lat odbywa się głównie przez internet, o ...

Kim są programiści? Wielkie badanie i niespodzianki

Stereotypy o świecie IT niestety nie biorą się znikąd: ok. 90 proc. z nich ...

Bitcoin może jeszcze mocno namieszać

Rok temu kosztował niemal 20 tys. dol., ale od tego czasu jego cena mocno ...

Obrazek GIF mógł wykradać dane. Luka w Microsoft Teams

Badacze z CyberArk odkryli sposób, w jaki hakerzy mogli naruszyć konta i wykraść dane ...

Technologiczny gigant ze smartfonów przerzucił się na maski antywirusowe

Foxconn, producent m.in. części dla Apple, przestawił swoje linie produkcyjne i też produkuje maseczki ...