Hakerzy z Rosji uderzyli w mięsnego giganta. Reakcja Waszyngtonu

Adobe Stock

Atak hakerski na największego producenta mięsa na świecie sparaliżował produkcję zakładów w Australii i Kanadzie. Hakerzy działali z Rosji.

Cyberatak na kanadyjskie i australijskie spółki zależne brazylijskiego koncernu JBS – największego producenta mięsa na świecie – przeprowadzili hakerzy z siedzibą w Rosji, zgłosił brazylijski koncern władzom USA – powiedział Karin Jean-Pierre, zastępczyni rzecznika Białego Domu podczas wtorkowego briefingu.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański gigant zapłacił okup rosyjskim hakerom

Rzeczniczka dodała, że administracja Joe Bidena jest w tej sprawie „w bezpośrednim kontakcie z Moskwą”. Podczas konsultacji Waszyngton stara się uzmysłowić Rosjanom, że „odpowiedzialne państwa nie ukrywają przestępców zaangażowanych w wymuszenia”.

Według Jean-Pierre Stany Zjednoczone nie zamierzają rezygnować ze szczytu Biden-Putin z powodu nowego ataku hakerskiego. „Szczyt nie jest prezentem dla Rosji, ale okazją do obrony amerykańskich interesów i najskuteczniejszym sposobem zrozumienia rosyjskich planów i intencji” – wyjaśniła urzędniczka.

JBS we wtorek poinformował o ataku hakerskim, który zmusił firmę do zamknięcia jednego z największych zakładów przetwórczych w Kanadzie, a także ubojni bydła i owiec w Australii.

CZYTAJ TAKŻE: Auta kopalnią danych dla hakerów i nowych właścicieli

Nowy cyberatak nastąpił trzy dni po tym, jak wiceprezes firmy Microsoft Tim Burt zgłosił włamanie na dużą skalę z wykorzystaniem wiadomości phishingowych (podszywających się pod osobę czy instytucję). Zaatakowane zostały agencje stanowe wchodzące w skład rządu USA, a także organizacje badawcze, konsultingowe i non-profit. Według Berta incydent był dziełem grupy Nobelium, która powstała w Rosji.

Nobelium to „ten sam podmiot, który stoi za atakami na klientów SolarWinds w 2020 roku”, powiedział Bert, odnosząc się do największej od pięciu lat operacji hakerskiej, która dotknęła departament skarbu USA, departament handlu, departament stanu i wiele agencji rządowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy sposób na złodziei. Niewidzialny zamek

Badacze ze szwajcarskiego instytutu EMPA (Federalne Laboratoria Materiałoznawstwa i Technologii) opracowali nowatorski koncept zabezpieczania ...

Chińczycy znaleźli sposób na zaginione zwierzęta. Odnajdą je po nosie

Chiński startup Megvii stworzył aplikację, która dzięki wykorzystaniu technologii rozpoznawania twarzy będzie identyfikowała zaginione ...

Koszmar e-sklepów. Dlaczego Polacy przerywają mobilne zakupy

Popularność e-zakupów jeszcze by wzrosła, gdyby firmy postawiły mocniej na usuwanie barier w korzystaniu ...

Kryptowaluty to już rollercoaster. Rosnące ryzyko

Cyfrowe tokeny pozwalają szybko się bogacić, ale inwestujący w nie muszą się liczyć z ...

Sebastian Kulczyk wskazał obiecujące startupy

Zakończyła się czwarta edycja InCredibles, programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka. Jego Manta Ray Ventures zaprosiła ...

Polski grafen wciąż ma szansę

Potrzebna jest strategiczna decyzja, czy jako kraj chcemy zajmować się tą technologią na poważnie, ...