Minorowe nastroje dostawców oprogramowania z połowy 2020 r. to już przeszłość. W rok po wybuchu pandemii Covid-19 większość z nich dużo lepiej ocenia swoją sytuację i perspektywy rozwoju – wynika z sondażu Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA), który wiosną tego roku objął ponad setkę dyrektorów i kierowników wyższego szczebla z branży IT, w tym głównie z firm programistycznych (nie wszyscy odpowiedzieli jednak na wszystkie pytania ankiety).
Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że zdecydowana większość badanych firm zakończyła ubiegły rok z zyskiem, a ponad połowa poprawiła nawet rentowność. Do tej poprawy przyczyniły się dobre wyniki sprzedaży, która wyraźnie odbiła w II połowie roku, w tym szczególnie w IV kwartale. Paweł Pustelnik, dyrektor zarządzający Future Processing twierdzi, że końcówka roku zdecydowanie przewyższyła oczekiwania firmy; spore ożywienie na rynku, m.in. w obszarze transformacji cyfrowej, przełożyło się na nowe kontrakty oraz rozszerzanie współpracy z dotychczasowymi klientami. W rezultacie przychody firmy w całym 2020 r. wzrosły do 157 mln zł – o jedną dziesiąta powyżej prognoz.
CZYTAJ TAKŻE: Pandemia podbiła stawki specjalistów IT. Król jest jeden
Jak wynika z danych SoDA, ubiegłoroczne plany sprzedażowe przekroczyła ponad jedna czwarta firm programistycznych a kolejne 35 proc. zrealizowało co najmniej 90 proc. założonych przychodów. Przeciętnie poszły one w górę o 20 proc. Prawie dwie trzecie uczestników ankiety zwiększyło też w ubiegłym roku zatrudnienie i podwyższyło pensje. Najczęściej (w prawie 40 proc. badanych firm), podwyżki sięgały 10-20 proc, ale co dziesiąty z dostawców oprogramowania podniósł pensje o ponad 20 proc. (Na cięcia płac zdecydowała się co dziesiąta z badanych firm)
W rezultacie, pomimo utrudnień związanych z pandemią, które dały się firmom we znaki szczególnie wiosną 2020 r., prawie siedmiu na dziesięciu badanych menedżerów ocenia ubiegły rok pozytywnie (choć najczęściej jest to ocena „raczej pozytywna”). Jeszcze więcej, bo ponad ośmiu na dziesięciu z nich, jest optymistycznie nastawionych do przyszłości biznesu – i to zwykle bez zastrzeżenia „raczej”.