Ocena stanu cyfryzacji państwa nie jest łatwa. Z jednej strony wypadamy zdecydowanie lepiej niż kilka lat temu. Z drugiej, mocno odstajemy od innych państw, czego dowodzi wspomniany ranking. Nie ulega jednak wątpliwości, że Polacy coraz chętniej sięgają po e-usługi: w 2017 r. skorzystało z nich aż 31 proc. osób w wieku 16–74 lata.
Krócej niż drzemka
Z usług publicznych może korzystać każdy, kto potwierdzi swoją tożsamość w internecie, na przykład za pomocą profilu zaufanego, czyli bezpłatnego narzędzia, które służy jako elektroniczny podpis w komunikacji z administracją publiczną. Liczba użytkowników tego systemu wynosi już ponad 1,7 mln.
Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, do końca 2019 r. resort cyfryzacji planuje stworzenie (we współpracy z innymi urzędami) w sumie około 30 nowych e-usług publicznych. Na początku tego miesiąca ruszyła już możliwość zdalnego zgłaszania urodzenia dziecka. Wcześniej konieczna była wizyta w urzędzie. Teraz – jak obrazowo informuje resort – cała procedura trwa krócej niż poobiednia drzemka malucha.
Ponadto w ostatnim czasie we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji stworzono nowe usługi wnioskowania o dowód osobisty, zgłaszania jego utraty lub uszkodzenia, a także usługę zameldowania na pobyt stały i czasowy. Usprawniono też proces wnioskowania o informację publiczną, a także zaktualizowano i rozwinięto o moduł e-płatności usługę elektronicznego wnioskowania o odpis aktu stanu cywilnego.
W planach jest jeszcze m.in. rozbudowa usług, które dotyczą rodziców. W obecnych przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami. Utrudnia to mocno nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk, ale też realizację programów pomocowych państwa (np. 500+). Trwają prace nad jednoznacznym powiązaniem danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (planowane wejście w życie od grudnia 2018 r.) i nad szybszą poprawą zgromadzonych informacji (od 1 maja 2019 r.).
Wyzwań nie brakuje
Dużym przedsięwzięciem jest OSE – czyli program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu – zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Niedawno OSE dostało prestiżową nagrodę od Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, będącego agendą ONZ. Dokończenie realizacji OSE to zdaniem ekspertów jedno z największych wyzwań stojących przed resortem cyfryzacji. A pozostałe? W rozmowach z przedstawicielami branży IT jak mantra powtarza się słowo „współpraca”.