– Dodatkowo należy stosować mechanizmy podwójnego uwierzytelniania dostępu do aplikacji, które dotychczas działały w sieci wewnętrznej firmy. Warto też rozważyć dostarczenie pracownikowi licencji stosowanego w firmie oprogramowania do zwalczania złośliwego kodu, aby mógł je zainstalować na prywatnym sprzęcie – radzi przedstawicielka Fortinetu.
wiele pirackich stron oferuje obecnie możliwość oglądania ostatnich hitów kinowych za darmo, jednocześnie infekując złośliwym oprogramowaniem urządzenia
Wtóruje jej Łukasz Formas, ekspert z firmy Sophos. – Wszędzie gdzie to możliwe, należy stosować wieloskładnikowe uwierzytelnianie – mówi, podkreślając że najsłabszym ogniwem systemu często okazuje się człowiek, zwłaszcza gdy nie jest przyzwyczajony do pracy z domu. Warto też upewnić się, że każdy pracownik zna ścieżkę zgłaszania wszelkich podejrzanych sytuacji i problemów.
W obecnych, niepewnych czasach eksperci rekomendują również korzystanie z takich narzędzi wideokonferencyjnych, w których bezpieczeństwo jest funkcją podstawową, wbudowaną w rozwiązanie i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji.
– W przypadku wielu dostępnych na rynku rozwiązań często nie jest to normą. Funkcjonalność i wygoda nie mogą być jedynym kryterium wyboru rozwiązania do współpracy. Muszą im towarzyszyć funkcje zapewniające bezpieczeństwo – podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce. Dodaje, że warto również sprawdzić, gdzie są przechowywane dane wysyłane za pośrednictwem wykorzystywanej przez nas aplikacji. Należy zwrócić uwagę na takie właściwości jak odpowiednie szyfrowanie danych, blokada nieuprawnionego dostępu do zasobów czy system przypisywania użytkownikom indywidualnych loginów i haseł.
Statystyki pod lupą
Według najnowszych danych Eurostatu w Polsce jedynie 26 proc. pracowników korzysta z firmowych urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Płynie z tego jasny wniosek, że większość osób, pracując zdalnie, wykorzystuje własne smartfony i komputery. Choć 45 proc. firm przyznaje, że kompleksowa strategia opracowana przez działy IT, sieci oraz cyberbezpieczeństwa, pozwoliłaby znacząco ograniczyć liczbę ataków, to ponad 29 proc. z nich nie planuje wspólnych działań – wynika z raportu VMware.