Ranking IT: Sprzęt wchodzi w internet rzeczy

Firmy potrafią znaleźć swoje nisze i rozwijać biznes również poza Polską. Rynek dostaw sprzętu coraz bardziej dominuje w krajowym IT.

Publikacja: 29.10.2018 18:41

Wiesław Wilk,
prezes firmy
Wilk Elektronik

Wiesław Wilk, prezes firmy Wilk Elektronik

Foto: Materiały prasowe

Europejskim firmom nie jest łatwo konkurować z azjatyckimi przedsiębiorstwami, które wygrywają niskimi kosztami pracy. Można jednak znaleźć perełki, którym udało się odnaleźć swoją niszę, a dzięki konsekwentnemu rozwojowi i wysokiej jakości teraz mogą się pochwalić mocną pozycją.

W tym gronie jest Wilk Elektronik, producent pamięci komputerowych. Na wysokich miejscach znajdują się również Dell Products z siedzibą w Łodzi oraz WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. Ta pierwsza firma oferuje produkty dla klientów indywidualnych i firm, w tym laptopy, komputery stacjonarne, urządzenia mobilne, drukarki i serwery.

Z kolei WB Electronics jest głównym polskim producentem nowoczesnych technologii obronnych. Mowa tu o rozwiązaniach obserwacyjno-rozpoznawczych, łączności, informatycznych i związanych z cyberbezpieczeństwem. Firma działa globalnie – ma biura i centra technologiczne w wielu regionach, począwszy od Azji, przez Bliski Wschód, po Stany Zjednoczone.

Segment sprzętu IT jest bardzo szeroki. Jak wygląda rynek? Według firmy analitycznej PMR po okresie słabszych wyników w 2018 r. sytuacja się stabilizuje i można śmiało założyć, że segment ten zanotuje wzrost. Udział sprzętu w całym rynku IT w tym roku powinien wynieść blisko 40 proc., a w przypadku doliczenia do tej wartości sprzedaży telefonów komórkowych, sprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego oraz urządzeń elektroniki użytkowej będzie to już zdecydowanie dominujący segment rynku IT w Polsce, z udziałem wyraźnie przekraczającym 50 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Prześwietlamy polski rynek IT

Mocną pozycję na rynku sprzętu IT mają też takie firmy jak Check Point Software, Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab, Siltec, Huawei, DGT, NEC Display Solutions Europe oraz Black Point. Każda z nich ma autorski model biznesowy i koncentruje się na innym asortymencie. Na przykład Black Point wyspecjalizował się w druku. Elzab postawił na kasy fiskalne i czytniki kodów. DGT na systemy teleinformatyczne, łączności dyspozytorskiej i radiowe środki komunikacji. Siltec również m.in. na sprzęt łączności radiowej i satelitarnej. Z kolei grupa Check Point wyspecjalizowała się w cyberbezpieczeństwie.

Rynek IT jest coraz trudniejszy i widać wyraźny trend konsolidacyjny. Firmy łączą się, szukając coraz większych efektów synergii i oszczędności kosztowych. Jedną z największych transakcji na rynku przejęć w ostatnich latach była fuzja Della z grupą EMC.

Rynek sprzętu IT jest skorelowany z globalnymi trendami – widać rosnące znaczenie mobilności oraz odrywania się od rozwiązań stacjonarnych. Coraz więcej pracy mają producenci różnego rodzaju czujników i urządzeń, które mogą się ze sobą łączyć, tworząc internet rzeczy. Tego typu rozwiązania znajdują coraz większe zastosowanie w budowie smart cities oraz w wielu innych segmentach, m.in. w ochronie zdrowia. Do 2020 r. liczba komunikujących się między sobą urządzeń z tego sektora wyniesie 646 mln – prognozuje BI Intelligence.

Wilk Elektronik wiedzie prym

Firma wystartowała w 1991 r. jako dystrybutor, a już po kilku latach stała się czołowym dostawcą pamięci komputerowych w Polsce. Z małej rodzinnej firmy urosła w markę znaną poza granicami Polski. W 1999 r. przekształciła się w spółkę akcyjną, a w połowie 2003 r. przeniosła swoją siedzibę do Łazisk, gdzie powstała fabryka i biura o łącznej powierzchni 3 tys. kw. Z kolei w 2008 r. spółka nawiązała strategiczną współpracę z liderem technologii flash – firmą Toshiba. – Od zejścia pierwszego modułu RAM z linii produkcyjnej w Łaziskach Górnych dzielą nas dziesiątki milionów sprzedanych produktów z logo GOODRAM na całym świecie – podkreśla Wiesław Wilk, prezes Wilk Elektronik. Dodaje, że marka obecna jest w 54 krajach, a 70 proc. produkcji trafia na eksport. Firma rozwija i poszerza oferty o nowe rozwiązania. W 2013 r. dysponowała już najnowocześniejszą w tej części Europy linią produkcyjną marki Panasonic. GOODRAM obecnie plasuje się na pierwszym miejscu pod względem pozycji rynkowej w Polsce (dane za II kwartał 2018 r.).

""

Foto: cyfrowa.rp.pl

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10