Reklama
Rozwiń

Digitalizacja to siła napędowa zmian

Polska może stać się cyfrowym sercem Europy – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Publikacja: 11.05.2020 15:49

Digitalizacja to siła napędowa zmian

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Microsoft

Microsoft właśnie ogłosił bardzo duże przedsięwzięcie – zainwestujecie miliard dolarów w Polsce. Dlaczego postawiliście właśnie na nasz kraj?

Od niemal 30 lat wspieramy polskie przedsiębiorstwa i społeczeństwo. Doceniamy wysoki poziom edukacji, przedsiębiorczość i kroki podejmowane przez Polaków w kierunku cyfryzacji gospodarki.

Wierzę, że Polska ma szansę stać się cyfrowym sercem Europy. Będzie to możliwe właśnie dzięki inwestycji w podniesienie umiejętności setek tysięcy Polaków, cyfrową transformację przedsiębiorstw oraz stworzenie najnowocześniejszej infrastruktury chmurowej dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Na czym konkretnie będzie polegać najnowsza inwestycja Microsoftu?

Planujemy budowę hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze oraz wielowymiarowe szkolenia w obszarze cyfrowych umiejętności.

Oznacza to dostęp dla klientów i partnerów do światowej klasy technologii i innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce oraz do specjalistycznej wiedzy. Inwestycja przyniesie korzyści instytucjom publicznym i firmom, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej.

Możliwości nowego data center mogą w szczególności zostać wykorzystane na rzecz polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw z kluczowych sektorów rynku, takich jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia.

Nasz nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoftu, w skład której wchodzi obecnie 61 regionów w ponad 140 krajach.

Kiedy inwestycja zacznie być realizowana?

Realizacja już ruszyła. Warto jednak podkreślić, że jest to projekt szerszy, zakładający również edukację. Podstawą długofalowego rozwoju jest zawsze budowanie kompetencji.

Z badań przeprowadzonych przez firmę IDC na zlecenie Microsoftu wynika, że 63 proc. polskich menedżerów potwierdza rosnący popyt na stanowiska wymagające umiejętności wykorzystania systemów i aplikacji IT. Mając to na uwadze, chcemy przeszkolić około 150 tysięcy osób – w tym pracowników przedsiębiorstw działających w Polsce, partnerów i studentów. Dzięki temu zwiększy się konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, będzie im łatwiej wprowadzać innowacje i wdrażać strategię transformacji cyfrowej – oczywiście przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej.

Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania danych w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy dużych zbiorów danych oraz internetu rzeczy.

W ramach inwestycji Microsoft podpisał też umowę partnerską z Chmurą Krajową. Jakie znaczenie ma ta współpraca?

Doceniamy działania podejmowane do tej pory przez Chmurę Krajową zmierzające do cyfryzacji polskiej gospodarki. Spodziewamy się, że nasza współpraca zaowocuje dalszym wsparciem lokalnych podmiotów w ich transformacji cyfrowej.

Nowa inwestycja pozwoli zachować najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa. Spełni też wymogi związane z lokalizacją danych w Polsce i zapewni zgodność z przepisami, co jest ważne zwłaszcza w przypadku tych organizacji, które mają specyficzne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych.

Wraz z Chmurą Krajową Microsoft dąży do stworzenia Polskiej Doliny Cyfrowej. To termin określający potencjał polskiej gospodarki do pełnienia roli cyfrowego serca w Europie. To swoisty ekosystem, w skład którego wchodzą polskie przedsiębiorstwa, najlepsi specjaliści o wysokich kompetencjach, a także instytucje naukowe i ośrodki badawcze, które wykorzystują najnowsze technologie do tworzenia wartości dla całej gospodarki i zwiększania ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Czy transformacja cyfrowa, w którą wpisuje się wasza najnowsza inwestycja, może pomóc polskiej gospodarce wznieść się na wyższy poziom?

Bez wątpienia. W ostatnich latach obserwujemy, że produkt krajowy brutto poszczególnych państw coraz bardziej się „cyfryzuje”. Digitalizacja staje się siłą napędową zmian, które dotyczą wszystkich dziedzin naszego życia. Warto w tym momencie zwrócić uwagę, że zgodnie z „Założeniami strategii AI w Polsce” wdrożenie sztucznej inteligencji z wykorzystaniem technologii przetwarzania w chmurze ma szansę wpłynąć pozytywnie na wartość PKB w nadchodzących latach.

Przedsiębiorcy to dostrzegają i chcą się zmieniać, żeby zwiększyć swoją konkurencyjność. Stawiają na nowe usługi, nowe kanały dystrybucji. W te zmiany wpisuje się nasza inwestycja. Zapewni ona dostęp do niezbędnej mocy obliczeniowej i technologii, które umożliwią polskim firmom szybkie, bezpieczne i opłacalne finansowo wykorzystanie możliwości przetwarzania w chmurze,

AI i wielu innych technologii. W ten sposób będą mogły tworzyć własne rozwiązania, stanowiące ich własność intelektualną. Daje to szansę podniesienia pozycji konkurencyjnej polskich firm i skalowania ich biznesu na poziomie globalnym. Technologia staje się bramą do rozwoju lokalnych firm na świecie pod szyldem „Made in Poland”.

Materiał powstał we współpracy z Microsoft

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku