Z badań przeprowadzonych przez firmę IDC na zlecenie Microsoftu wynika, że 63 proc. polskich menedżerów potwierdza rosnący popyt na stanowiska wymagające umiejętności wykorzystania systemów i aplikacji IT. Mając to na uwadze, chcemy przeszkolić około 150 tysięcy osób – w tym pracowników przedsiębiorstw działających w Polsce, partnerów i studentów. Dzięki temu zwiększy się konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, będzie im łatwiej wprowadzać innowacje i wdrażać strategię transformacji cyfrowej – oczywiście przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej.
Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania danych w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy dużych zbiorów danych oraz internetu rzeczy.
W ramach inwestycji Microsoft podpisał też umowę partnerską z Chmurą Krajową. Jakie znaczenie ma ta współpraca?
Doceniamy działania podejmowane do tej pory przez Chmurę Krajową zmierzające do cyfryzacji polskiej gospodarki. Spodziewamy się, że nasza współpraca zaowocuje dalszym wsparciem lokalnych podmiotów w ich transformacji cyfrowej.
Nowa inwestycja pozwoli zachować najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa. Spełni też wymogi związane z lokalizacją danych w Polsce i zapewni zgodność z przepisami, co jest ważne zwłaszcza w przypadku tych organizacji, które mają specyficzne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych.
Wraz z Chmurą Krajową Microsoft dąży do stworzenia Polskiej Doliny Cyfrowej. To termin określający potencjał polskiej gospodarki do pełnienia roli cyfrowego serca w Europie. To swoisty ekosystem, w skład którego wchodzą polskie przedsiębiorstwa, najlepsi specjaliści o wysokich kompetencjach, a także instytucje naukowe i ośrodki badawcze, które wykorzystują najnowsze technologie do tworzenia wartości dla całej gospodarki i zwiększania ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.