Weszła w życie ustawa, na mocy której pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną z domu. Jest to jedno z działań umożliwiających przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Branża IT już zaczęła rejestrować większe zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców na rozwiązania, które pozwolą na takie zorganizowanie pracy, aby pracownicy mogli nadal swobodnie rozmawiać, wymieniać informacje i pliki, bez konieczności wychodzenia z domów. Z kolei zamknięcie szkół i uczelni sprawiło, że poszukiwane są teraz systemy do nauki online.
Branża IT wyciąga pomocną dłoń
W związku z koronawirusem polskie firmy zaczęły tworzyć tzw. wirtualne biura (system pracy home office). Daniel Kaczmarczyk, cloud & software director w spółce Senetic, podkreśla, że wzrosło zainteresowanie specjalistycznymi rozwiązaniami IT. – W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy wiele zapytań ze strony polskich firm, które chcą się przygotować na sytuację, gdy będą musiały zlecić pracownikom pracę zdalną i szukają narzędzi, które umożliwią komunikowanie się poza biurem – tłumaczy. – Sytuacje niepewności powodują, że firmy chętniej sięgają po rozwiązanie chmurowe jako gwarancję utrzymania sprawnej komunikacji w organizacji – dodaje Kaczmarczyk.
CZYTAJ TAKŻE: Wirus może doprowadzić do przeciążenia sieci? Kluczowe są… dzieci
Na ostatnie wydarzenia zareagował już Microsoft: zaoferował przedsiębiorcom możliwość darmowego korzystania ze swojej usługi Teams przez pół roku (pracodawca nie musi wyposażać pracowników w dodatkowy sprzęt, wystarczy zainstalowanie usługi). System ten daje dostęp do dokumentów, które mogą być wzajemnie udostępniane i edytowane przez pracowników w czasie rzeczywistym, a także możliwość organizowania wideokonferencji czy korzystania z czatu.
Z podobną inicjatywą wychodzą kolejni. Firma Avaya udostępniła właśnie bezpłatnie m.in. szkołom wyższym i uniwersytetom pełną wersję biznesową oprogramowania Spaces. Zainteresowani mogą korzystać z niej bezkosztowo do 31 sierpnia. System umożliwia użytkownikom korzystanie z tele- i wideokonferencji nawet dla 200 uczestników oraz pozwala na udostępnianie plików.