Według śledztwa dziennikarzy BBC w socjal mediach pojawił się całkiem nowy rodzaj influencerów, anonimowo promujących oszustwa i wabiących wizją dużej i łatwej gotówki. Na TikToku i Instagramie publikują krótkie filmy, na których mają ukryte twarze i radzą, jak dokonywać przestępstw w internecie.
CZYTAJ TAKŻE: YouTube i internetowi influencerzy robią z dzieci analfabetów
Przestępcy pokazują, jak wyłudzać ze sklepów internetowych towary albo wyłudzać od internautów ich dane takie jak zawierających imię, nazwisko, numer telefonu, adres, ale również informacje na temat dostępu do konta bankowego. Dzięki temu są w stanie nie tylko robić w imieniu ofiary duże zakupy, ale także brać kredyty i pożyczki. Celem oszustów są nie tylko pojedyncze osoby, ale także i większe instytucje, banki czy sprzedawcy detaliczni.
Główną metodą wyłudzania danych osobowych jest phishing. Influencerzy wykorzystują popularne metody hakerskie, dzięki którym wysyłają wiadomości na skrzynki mailowe ofiar, podszywając się przy tym pod znane i wzbudzające zaufanie serwisy internetowe.
Niczego nieświadome ofiary często decydują się na wpisanie swoich danych, które mają rzekomo potwierdzić ich tożsamość. Dane te trafiają w ręce przestępców, którzy dzielą się z innymi influencerami-przestępcami.